Кіровоградської області
30 грудня 2014 року Справа № 14/60
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Деревінської Л.В. розглянув справу № 14/60 від 25.04.2003 року
за заявою кредитора - Світловодського підприємства теплових мереж, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Крупської, 2-А,
до боржника - відкритого акціонерного товариства "Чисті метали" (далі - ВАТ "Чисті метали"), Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Заводська, 3,
про банкрутство.
Господарський суд ВСТАНОВИВ наступне.
Ухвалою суду від 25.04.2003р. порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ " Чисті метали", а 10.06.2004р. судом введена процедура санації боржника. Постановою господарського суду Кіровоградської області від 12.05.2009 року по справі № 14/60 визнано ВАТ "Чисті метали" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру щодо банкрута.
Ухвалою від 01.03.2011 року господарський суд припинив повноваження арбітражного керуючого Мартинка В.І. в якості ліквідатора ВАТ "Чисті метали". Призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Кириченка Є.О.
Господарський суд ухвалою від 11.12.14 р. продовжив строк ліквідаційної процедури банкрута та зобов'язав ліквідатора не пізніше 25.02.15 р. подати господарському суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута, що відповідають вимогам статті 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.11 року №4212-VI.
Ухвалою суду від 03.12.2014р. об'єднано справу №912/3215/14 за позовом Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Держаної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград до відповідачів: І - товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвторутилізація", с. Дослідне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область та ІІ - відкритого акціонерного товариства "Чисті метали", м. Світловодськ, Кіровоградська область про визнання недійсними: договору від 06.02.2014р. про надання послуг № 01/0602-2014, договору від 26.02.2014р. купівлі-продажу комплексу будівель, укладених між ВАТ "Чисті метали" та ТОВ "Укрвторутилізація" та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на вказане майно зі справою про банкрутство ВАТ " Чисті метали" N 14/60 і продовжено розгляд позовної заяви в межах справи про банкрутство N14/60.
Підставою для визнання недійсними правочинів ( ст. 215 ЦК України) прокурор зазначає недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог закону, які встановлені частинами першою-третьою, п' ятою, шостою ст. 203 ЦК України.
За твердженням заявників, при укладенні договору від 06.02.14р. на виконання послуг, виконавець - ТОВ "Укрвторутилізація" мало ліцензію АЕ N 287077 лише на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами з їх збирання, перевезення, зберігання. Тоді як умовами спірного договору передбачено такий вид послуг, як оброблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення промислових відходів згідно вимог чинного законодавства.
При укладенні договору від 26.02.2014р. про купівлю-продаж комплексу будівель та споруд N 3 - бункерів з захоронення токсичних промислових відходів, в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Закону України "Про екологічну експертизу", не проведена державна екологічна експертиза документації по перепрофілюванню, консервації та ліквідації підприємств, окремих цехів і господарських об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища.
В силу положень ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині
Ухвалою суду від 22.12.2014р. відмовлено в задоволенні заяви прокурора за викладених в ухвалі обставин та з врахуванням наведених правових норм.
Разом з тим, розглядаючи справу та заяву прокурора від 18.09.2014р., судом встановлено наступне.
Відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України N 136 від 12.12.2011р. ( державна реєстрація юридичної особи проведена 29.12.2011р.), Держекоінспекція здійснює державний нагляд за додержанням територіальними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, в т.ч. і під час здійснення діяльності пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, законодавства про поводження з відходами щодо дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Для чого вживає в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
За інформацією Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області з часу її створення 29.12.2011р. інспекційних перевірок об'єкта бункерів для поховання токсичних промислових відходів, що належать ВАТ "Чисті метали", не проводилось. Планова перевірка ТОВ "Укрвторутилізація" на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства також не проводилась, так як підприємство зареєстровано на території Дніпропетровської області.
Матеріалами справи також встановлено, що ліквідатором в порядку, встановленому Законом України "Про екологічний аудит" було замовлено проведення екологічного аудиту (Договір від 06.11.2012 року ) об'єкта - бункерів з захоронення промислових відходів.. На підставі договору екологічним аудитором ФОП ОСОБА_3 було проведено аудит місця видалення відходів Бункеру для поховання токсичних промислових відходів, за результатами якого надано звіт з проведення екологічного аудиту Бункеру для поховання токсичних промислових відходів від 30.01.2013 року. Із зазначеного звіту також вбачається що з січня 2010р. будь-яких перевірок даного об'єкта на предмет дотримання природоохоронного законодавства відповідними органами не проводилось.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про екологічний аудит", Звіт про екологічний аудит може містити рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити для усунення виявлених невідповідностей. Звіт про екологічний аудит є власністю його замовника і підставою для прийняття ним відповідних рішень. Висновки обов'язкового екологічного аудиту враховуються при визначенні умов приватизації об'єктів державної власності, що здійснюють діяльність, яка становить підвищену екологічну небезпеку, екологічного страхування об'єктів, що здійснюють таку діяльність, передачі або придбанні об'єктів у державну власність та в інших випадках, передбачених законодавством.
Розділ 10 Звіту про екологічний аудит містить наступні рекомендації: "оскільки в процедурі банкрутства об'єкт екологічного аудиту згідно діючого законодавства про банкрутство набуде нового власника, тому вважаємо за доцільне новому власнику розробити робочі проекти з розділом оцінки впливу на навколишнє середовище та провести їх комплексну експертизу. Новому власнику рекомендовано розробити та затвердити в установленому законом порядку Паспорт потенційно-небезпечного об'єкта план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій об'єкта, провести інші заходи щодо ідентифікації та декларування безпеки підприємства, як об'єкта підвищеної небезпеки.
Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Укрвторутилізація", як новим власником, розроблено та 10.06.2014р. затверджено в установленому законом порядку паспорт місця видалення відходів - комплекс бункерів для поховання токсичних промислових відходів, проведені дослідження по визначенню класу небезпеки відходів, одержано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 29.09.2014р. щодо оцінки впливу на навколишнє середовище.
Суд розділяє занепокоєння кредиторів та мешканців Світловодського району станом небезпечних речовин бункерів захоронення під час виконання певних робіт ТОВ "Укрвторутилізація" в майбутньому, та їх вплину на навколишнє природне середовище.
Здійснення державного нагляду за додержанням органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання законодавства про екологічну безпеку під час здійснення діяльності, під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, законодавства про охорону атмосферного повітря, про охорону, захист, використання та відтворення лісів, законодавства про поводження з відходами та притягнення до відповідальності винних осіб, відповідно до п.4.2., п.4.3. Положення, покладено на державну екологічну інспекцію, повноваження якої поширюються на територію Кіровоградській області, незалежно від місця реєстрації юридичної особи.
Судом встановлена відсутність такого контролю з боку державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, за ситуацією на об'єкті розташування бункерів для захоронення промвідходів ВАТ " Чисті метали" на протязі тривалого часу. Встановлено також, що відповідно до зареєстрованого 10.06.2014р. в установленому законом порядку паспорта місця видалення відходів (МВВ) нового власника МВВ ТОВ "Укрвторутилізція", місцезнаходженням МВВ є Кіровоградська область Кирилівське лісництво південно-східна сторона відносно м. Світловодськ.
Тому посилання Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області на те, що планова перевірка ТОВ "Укрвторутилізація" на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства на об'єкті місця видалення відходів (МВВ), місцезнаходженням якого є Кіровоградська область Кирилівське лісництво південно-східна сторона відносно м. Світловодськ, новим власником МВВ ТОВ "Укрвторутилізція", не проводилась, так як підприємство зареєстровано на території Дніпропетровської області, протирічить вимогам ст.ст. 1, 9, 20-1, 35Законуу України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Крім того, відсутність будь-якого державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на зазначеному об'єкта на протязі тривалого часу та після зміни власника цього об'єкта, свідчить про невиконання повноважень Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області, як органу виконавчої влади, передбачених положенням про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України N 136 від 12.12.2011р. ( державна реєстрація юридичної особи проведена 29.12.2011р.).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 90 ГПК України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 90 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Винести окрему ухвалу та направити її керівникові Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37) для вжиття заходів щодо усунення порушень природоохоронного законодавства та положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України N 136 від 12.12.2011р., шляхом організації та здійснення державного контролю щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на об'єкті місця видалення відходів (МВВ), місцезнаходженням якого якого є Кіровоградська область Кирилівське лісництво південно-східна сторона відносно м. Світловодськ, новим власником МВВ ТОВ "Укрвторутилізація".
2. Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи пропоную повідомити господарський суд Кіровоградської області до 1.02.2015 р.
3. Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
4. Примірник ухвали надіслати Держаній екологічній інспекції у Кіровоградській області (:25006, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37).
Суддя Л. В. Деревінська