Справа № 500/8083/14-а
Провадження № 2-а/500/220/14
24 грудня 2014 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Присакар О.Я., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, який заявою від 10.12.2014 року уточнила та просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплачувати пенсію в новому розмірі з 11 листопада 2014 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона з листопада 2008 року отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до ЗУ «Про державну службу». 11 листопада 2014 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії за довідкою про складові заробітної плати державного службовця, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати», на що їй було відмовлено. Зазначила, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати у відповідності до ст.2 ЗУ «Про оплату праці» від 24.03.1995 року за №108/95 входять у структуру заробітної плати, з якої проводилося утримання на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З огляду на зазначене, ОСОБА_1 вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області неправомірними та такими, що порушують і обмежує її права, передбачені законодавством.
Згідно заперечень, наданих управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а тому матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачено. Тому вони не враховуються під час обчислення те перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку із чим просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою від 09.12.2014 року Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області по справі відкрите скорочене провадження.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
ОСОБА_1 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області та отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджено заявою про призначення пенсії та розпорядженням № 149674 від 26.08.2008 року.
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 32 роки 05 місяців 06 днів, у тому числі 12 років 06 місяців 03 дні стаж роботи на державній службі.
11 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року, в якій вказані інші виплати, які не були включені до суми заробітної плати, на підставі, якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, а саме сума матеріальної допомоги, індексації заробітної плати.
Згідно листа управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області № 172/Б-01 від 13.11.2014 року, ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку отримуваної нею пенсії згідно наданої позивачем довідки № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року, у зв'язку із тим, що механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», а саме розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 ЗУ «Про державну службу».
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом №3723-ХІІ. Відповідно до ч.2 ст.37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою ст.37-1 згаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас ст. 33 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Відповідно до ч. 1 ст. ЗУ «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правила у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 (головуючий - Гусак М.Б.), яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачу при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідно ст.ст. 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ, ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону №1058-IV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернулась з заявою про перерахунок пенсії 11.11.2014 року, суд приходить до висновку, що відповідний перерахунок пенсії слід провести з 11.11.2014 року, згідно поданих нею документів.
Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, то позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплачувати пенсію в новому розмірі з 11 листопада 2014 року.
Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 10407/Б/15-02-05 від 30.10.2014 року в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 11 листопада 2014 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Суддя: О. Я. Присакар