Постанова від 09.12.2014 по справі 161/14062/14-а

Справа № 161/14062/14-а

Провадження № 2-а/161/569/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі:

судді- Івасюти Л.В.

при секретарі - Сидоренко О.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Омельчука С.В.

представника Головного управління

Пенсійного фонду України

у Волинській області Лисюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління МВС України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про поновлення строку звернення до суду та визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії по інвалідності, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 29.08.2014р. звернувся в суд з адміністративним позовом до управління МВС України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про поновлення строку звернення до суду та визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії по інвалідності.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом війни 2-ої групи, пенсіонер органів внутрішніх справ України, який вийшов на пенсію 16.07.1999 року з посади інспектора - чергового чергової частини Волинського училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України у Волинській області (надалі - інспектор-черговий училища міліції), з календарною вислугою років в пільговому обчисленні більше 20-ти років, у званні «капітан». З того часу йому була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Його пенсія неодноразово перераховувалася відповідачем, в тому числі, з 01.01.2008 року. Однак, відповідач при перерахунку його пенсії з 01.01.2008 року у грошовому забезпечені застосовує середні розміри надбавки за виконання особливо важливих завдань та середні розміри премії, а не максимальні розміри грошового забезпечення відповідної категорії працівника органів внутрішніх справ, що служить, із посади якої він був звільнений на пенсію. А це суперечить ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Разом з тим, відповідач при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року безпідставно не врахував у його грошовому забезпечені доплату за роботу в нічний час (святкові дні), яку отримує його відповідна категорія, що перебуває на службі. Здобувши від відповідача відповідні довідки у примусовому порядку, та порівнявши зазначене грошове забезпечення із його грошовим забезпеченням, яке враховано при перерахунку його пенсії з 01.01.2008 року, а воно значно менше, ніж у наданих відповідачем довідках, 04.07.2014 року він звернувся до відповідача із письмовою заявою, просив УМВС врахувати розміри грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії та розміри доплати за роботу в нічний час (святкові дні) відповідної категорії, що служить, які відповідач визначив у наданих йому довідках та направити довідку до співвідповідача відповідного зразка, встановлену постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2003 року , для перерахунку його пенсії з 01.01.2011 року, з урахуванням у його грошовому забезпеченні грошового забезпечення відповідної категорії, що служить у 2011-2014роках - надбавки за виконання особливо, важливих завдань, премії та доплати за роботу у нічний час, святкові дні.

Проте, у своєму листі №7/510 від 30.07.2014 року відповідач відмовив йому в задоволенні його вимоги, зіславшись на ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", наказ МВС України від 31.12.2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" в частині права на доплату за роботу в нічний час (святкові дні) та на наказ МВС України №1177 від 10.10.2004 року "Про затвердження Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України" (п.9.2). Такі дії відповідача вважає незаконними, оскільки суперечать вимогам ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та порушують його право на перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності, виходячи із фактичних розмірів надбавок, доплат та премії, які отримує його відповідна категорія, що служить.

Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання встановлювати, виплачувати основні та додаткові види грошового забезпечення, в тому числі, здійснювати преміювання та встановлювати доплату за роботу в нічний час (святкові дні) в розмірі 35% посадового окладу.

Відповідно до пункту 2 розділу 2 «Прикінцеві положення» Закону №2255-4 передбачено обов'язковий перерахунок пенсій, призначених раніше згідно із Законом №2262-12, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулися чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовців та особам, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-12. Згідно абзацу З Преамбули Закону №2262-12 від 09.04.1992 року держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом... В тому числі, перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Таким чином, його право на перерахунок пенсії є визначальним, при цьому проведення перерахунку раніше призначених пенсій є не правом відповідача, а його обов'язком. Отже, із настанням таких обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії, що служить, в даному випадку надбавкою за виконання особливо важливих завдань, надбавкою за роботу в нічний час та премії, його пенсія відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-12 від 09.04.1992року, редакція якої була змінена Законом №2255-4, що набула чинності з 01.01.2006 року і за якою запроваджено новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, підлягає до перерахунку.

Факт зміни розміру такого виду грошового забезпечення і є підставою для перерахунку пенсії у відповідності до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, пенсіонер має право на перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що служать.

Надання законодавцем права встановлювати порядок перерахунку пенсій не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу його права встановленого ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень ч.3 ст.63 Закону. Пунктами 4, 5 ч. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. відповідачем встановлено не порядок і строки, як передбачено ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а визначено порядок визначення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого нараховується пенсія. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців, що служать, у відповідної категорії осіб, звільнених з військової служби, в тому числі і його, виникає право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що служать. Збільшення розміру грошового забезпечення є беззаперечним фактом, оскільки розмір грошового забезпечення залежить, в тому числі, від тривалості служби в ОВС України, що тягне виникнення відповідних прав і обов'язків. У нього , як пенсіонера ОВС України, виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідної категорії,що служить, а у відповідача виникає обов'язок провести перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до ч. 4 п. 5 Порядку для перерахунку пенсії враховуються інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Частиною 5 пункту 5 Порядку передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховується. Норми Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02 2008 року (ч.4, ч.5 пункту 5) порушують його право, оскільки ними суттєво погіршено порядок обрахування грошового забезпечення, з якого нарахована йому пенсія, що призвело до зменшення розміру його пенсії в порівнянні до тих відповідних категорій, які виходили на пенсію у 2008 році та наступних роках.

Внаслідок прийняття та застосування Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були погіршені його права по відношенню до звільнених працівників органів внутрішніх справ відповідної категорії, які є пенсіонерами органів внутрішніх справ, та які отримували на час звільнення, в своєму грошовому забезпеченні підвищені посадові оклади, надбавки, доплати та премію в максимальних розмірах. Застосування Порядку та здійснення перерахунку позбавляє його права на підвищення пенсії в належних розмірах. Постанова Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" в частині 4, 5 пункту 5 суперечить ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому вона не може в цій частині застосовуватися при вирішенні цього спору.

Разом з тим, повноваження на встановлення розмірів грошового забезпечення Кабінету Міністрів України делегував Міністру внутрішніх справ (п.2 п.5 постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 року), а частиною 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Кабінету Міністрів України було надано право на визначення лише порядку перерахунку пенсій, тобто останній повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону, а Кабінет Міністрів України перевищив свої повноваження, встановивши додаткову умову для

перерахунку пенсій - «прийняття рішення» Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення, що суперечить ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Крім того, ним пропущено строк звернення до суду з поважних причин, який просить поновити. Йому не було відомо про те, що відповідній категорії, що служить, з 01.01.2008 року і по даний час виплачувалася доплата за роботу у нічний час, святкові дні, яка безпідставно не враховувалася відповідачем у його грошовому забезпечені при нарахуванні пенсії з 01.01.2008 року. Отже, з цих підстав строк звернення до суду, на його думку, пропущено ним з поважних причин, який повинен обраховуватися з 30 липня 2014 року, тобто з дати, коли відповідач офіційно у своїй відповіді № 7/510 від 30.07.2014 року відмовив йому у проведені перерахунку пенсії.

Посилаючись на наведене, позивач просить суд визнати відмову управління МВС України у Волинській області подати до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку відповідного зразка, з урахуванням в ній фактичних розмірів додаткових видів, грошового забезпечення відповідної категорії, що служить, для перерахунку йому пенсії по інвалідності, неправомірною. Зобов'язати управління МВС України у Волинській області подати до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку відповідного зразка, виписану на ОСОБА_4, з урахуванням в ній фактичних розмірів додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії, що служить інспектора-чергового чергової частини училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України у Волинській області, в тому числі, доплати за роботу в нічний час (святкові дні), з 01 січня 2011 року по даний час, та продовжувати надалі подавати довідки відповідного зразка до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_4 при фактичній зміні розмірів додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії, що служить, в тому числі , доплати за роботу в нічний час святкові дні), до виникнення обставин із якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області на підставі довідки відповідного зразка, поданої управлінням МВС України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_4, виходячи із фактичних розмірів додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії, що служить - інспектора-чергового чергової частини училища професійної підготовки працівників міліції УМВС України у Волинській області, в тому числі доплати за роботу в нічний час (святкові дні), з 01 січня 2011 року по даний час, та продовжувати, надалі перераховувати та виплачувати пенсію за довідкою відповідного зразка, що подаються УМВС України у Волинській області, при фактичній зміні розмірів додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії, що служить, в тому числі, доплати за роботу в нічний час (святкові дні), до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Подав суду заяву про зменшення позовних вимог, згідно з якою просить суд зменшити позовні вимоги в частині перерахунку та виплати пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення , в тому числі, доплати за роботу в нічний час та зобов'язати відповідачів зробити такий перерахунок з 01 січня 2011 року по дату винесення судом рішення, тобто по 09.12.2014року.

Представник відповідача УМВС України у Волинській області в судовому засіданні позову не визнав, суду пояснив, що перерахунок пенсії позивачу проведено в межах діючого законодавства.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в судовому засіданні позову не визнав. Подав письмове заперечення, та просив суд в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені по справі письмові докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в області як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Перерахунок пенсії позивача згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проведено відповідачем - головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області з 01 січня 2008 року у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зазначений перерахунок проведено відповідачем у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45. Для перерахунку Управлінням МВС у Волинській області було надано відповідну довідку, на підставі якої перераховано пенсію позивачу.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»

Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» затверджено нові схеми посадових окладів та додаткові

види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Порядок проведения перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з пунктом 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 5 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області правомірно відмовлено позивачу в перерахунку його пенсії на підставі поданої ним довідки від 24 лютого 2012 року № 7/178 про розміри грошового забезпечення за посадою «старший інспектор відділу дільничних інспекторів міліції управління громадської безпеки УМВС України у Волинській області».

Керуючись ст.ст. 7, 71, 159-163 КАС України, ч. 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р., суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_4 до управління МВС України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про поновлення строку звернення до суду та визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії по інвалідності - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта