Ухвала від 16.12.2014 по справі 0915/2132/122-а/0915/1416/12

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 р. Справа № 876/2878/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Гулида Р. М., Довгої О. І.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області на постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 14 серпня 2012 року по справі № 0915/2132/12, 2-а/0915/1416/12 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, за участю третьої особи - Відкритого акціонерного товариства "Оріана" про стягнення та перерахунок соціальних виплат,

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2012 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про зобов'язання зарахувати період роботи до пільгового стажу, зробити перерахунок пенсії з урахуванням повного пільгового стажу з часу призначення пенсії. Після уточнення позовних вимог просив також зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по сплаті пенсії.

Позов мотивує тим, що 11 жовтня 2011 року йому виповнилось 50 років, з яких при стажі роботи більше 21 року він з 7 червня 1982 року до 16 грудня 1997 року пропрацював на особливо шкідливому виробництві в Калуському виробничому об'єднанні «Хлорвініл». Роботи, які він виконував, віднесені до робіт з особливо шкідливими умовами праці згідно Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого КМ України. Згідно уточнюючої довідки № 357 від 15 травня 2011 року ВАТ «Оріана» його пільговий стаж для оформлення пенсії на пільгових умовах становить 15 років 6 місяців 09 днів. Коли він 18 листопада 2011 р. звернувся із заявою до відповідача про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідач призначив йому пенсію з урахуванням лише 10 років 2 місяців 15 днів пільгового стажу, а період з 21 серпня 1992 року до 16 грудня 1997 року не врахував, посилаючись на відсутність висновку експертизи умов праці.

Постановою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 14 серпня 2012 року позов задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області зарахувати позивачу до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи з 21 серпня 1992 року до 16 грудня 1997 року на посаді апаратника хлорування шостого розряду установки по виробництву чотирьоххлористого кремнію цеху по виробництву двоокису кремнію аеросилу в Калуському виробничому об'єднанні «Хлорвініл», правонаступником якого є ВАТ «Оріана», зробити йому перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням повного пільгового стажу, починаючи з часу призначення пенсії, та виплатити заборгованість.

З таким рішенням суду не погодився відповідач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що стаж позивача за період з 21 серпня 1992 року до 16 грудня 1997 року не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки не було проведено атестацію робочого місця на якому працював позивач.

Оскільки відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розгляне справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.

Вивчивши матеріали справи судом апеляційної інстанції встановлено, що 11 жовтня 2011 року виповнилось 50 років, з яких при стажі роботи більше 21 року він 15 років 6 місяців 09 днів пропрацював на роботах з особливо шкідливими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами мовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМ України від 16 січня 2003 року № 36.

З 7 червня 1982 року до 13 березня 1983 року працював апаратником розкладання твердих хлоридів, а з 14 березня 1983 року до 16 грудня 1997 року - апаратником хлорування цеху по виробництву двоокису кремнію аеросилу в Калуському виробничому об'єднанні «Хлорвініл», правонаступником якого є ВАТ «Оріана».

Позивачем подано відповідачу довідку про підтвердження пільгового стажу ВАТ «Оріана» № 357 від 15 травня 2011 року, якою підтверджується факт роботи на роботах з особливо шкідливими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами мовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМ України від 16 січня 2003 року № 36.

Матеріали атестації робочого місця за умовами праці «апаратника хлорування» цеху по виробництву двоокису кремнію аеросилу концерну «Хлорвініл» адміністрацією підприємства в Державну експертизу умов праці для отримання відповідного висновку не надавались.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі - Порядок) трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Той факт що роботи, які виконував позивач є роботах з особливо шкідливими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами мовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМ України від 16 січня 2003 року № 36 та попередніми діючими списками - не заперечується відповідачем.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Частиною 2 пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації..

Відтак правильним є твердження, що непроведення такої атестації роботодавцем не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а отже в позивача наявне право на зарахування стажу роботи з 21 серпня 1992 року до 16 грудня 1997 року для призначення пенсії на пільгових умовах.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення -суду першої інстанції.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 14 серпня 2012 року по справі № 0915/2132/12, 2-а/0915/1416/12 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий Кузьмич С. М.

Судді Гулид Р. М.

Довга О. І.