Постанова від 16.12.2014 по справі 826/17416/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 грудня 2014 року № 826/17416/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва

третя особа: Головне управління державної казначейської служби України в м.Києві

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва видати підписане керівником та завірене гербовою печаткою Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва подання про повернення Головним управлінням державної казначейської служби України в м.Києві сплаченого ОСОБА_1 до Державного бюджету України збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 179500 грн.. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що в червні 2013 року мала намір придбати у Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ СТАЙЛ ГРУП» нерухоме майно з адресою: АДРЕСА_1 шляхом нотаріального оформлення відповідного правочину. 22.06.2013 року на поточний рахунок ГУ ДКСУ у Печерському районі м.Києва було сплачено 179500 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується відповідною квитанцією, виданою Європейським відділенням ПАТ КБ «Хрещатик».Договір купівлі-продажу нерухомого майна позивач не уклала, оскільки, як виявилось під час перевірки в державному реєстрі нерухомого майна існували обтяження (заборони) щодо реалізації майна, тому нотаріус такого договору не оформив, і відповідно нерухомість позивач у власність не набула. У зв'язку з не укладенням договору купівлі-продажу нерухомого майна у позивача виникла необхідність повернути сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 179500 грн., оскільки дана сплата була проведена за здійснення операції з нерухомим майном, яка так і не відбулася. На звернення від 21.01.2014, 23.04.2014 та 10.09.2014 відповідач відмовляв позивачу у внесенні подання про повернення сплаченого збору та вимагав додаткові документи. Вважає дії відповідача такими, що не відповідають Конституції та законам України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, дав пояснення, аналогічні мотивам звернення до суду.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, подавши письмові заперечення у яких зазначив, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією відносно прав власності на нерухоме майно. Позивачем не було надано актуальний витяг про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів для підтвердження факту, що дійсно договір купівлі-продажу нерухомого майна не було укладено. Просив відмовити у задоволенні позову та слухати справу у відсутності представника відповідача.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, пояснень на позовну заяву не надав.

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, керуючись ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 з наступними змінами і доповненнями, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Положеннями Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою КМ України, від 03.11.1998, № 1740 регулюється питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно п.151 Порядку передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (п.153).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 22.06.2013 року сплатила 1% вартості придбаного майна у розмірі 179500 грн. на рахунок ГУДКСУ у Печерському районі, про що свідчить копія квитанції, виданої Європейським відділенням ПАТ «КБ «Хрещатик» від 22.06.2013 року.

Довідкою приватного нотаріуса ОСОБА_3 від 20.06.2014 року №166/01-16 засвідчується факт не посвідчення Договору купівлі-продажу нерухомого майна будівлі складу 5 (друга черга) нежитлова будівля, загальною площею 16469,45 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. У даній довідці також зазначається про сплату позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% ціни продажу нерухомого майна до нотаріального посвідчення Договору купівлі-продажу, але нотаріальна дія щодо укладення та посвідчення Договору купівлі-продажу не відбулась.

З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 08.09.2014 року вбачається, що відомості у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні з параметрами запиту ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 - відсутні.

Таким чином, судом встановлено, що позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% ціни продажу нерухомого майна, однак договір укладено не було.

Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Мінфіну від 03.09.2013, № 787 визначаються процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).

Згідно положень п. 3 та п. 5 даного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.

Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.

Відповідно до п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011, № 384/2011 основними завданнями Пенсійного фонду України є:

реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску;

внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;

керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів;

забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб;

виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.

Згідно п.4. Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: зокрема, організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи) щодо забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб;

здійснення контролю за додержанням законодавства, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством.

Номами, закріпленими у п.7 Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

За таких обставин Пенсійний фонд України (в даному випадку Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м.Києва) зобов'язаний довести, що позивач придбала нерухоме приміщення загальною площею 16469,45 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували придбання особою нежитлового приміщення загальною площею 16469,45 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

За таких обставин відмова відповідача повернути позивачу сплачену суму збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не може бути визнана обґрунтованою.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва, як суб'єктом владних повноважень, необґрунтовано відмовлено позивачу у задоволенні її звернення.

Згідно чинного законодавства збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується на рахунки органів Державної казначейської служби України, тому і повертатися ці кошти мають в порядку, визначеному для повернення бюджетних коштів.

Відповідно, для стягнення позивачем помилково сплачених коштів, Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва має звернутися з відповідним поданням до органів Державної казначейської служби України.

Керуючись ст. ст. 11, 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва повернути ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_2) помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 179500 грн. (сто сімдесять дев'ять тисяч п'ятсот гривень) в порядку, визначеному чинним законодавством.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 359,00 грн. (триста п'ятдесять дев'ять гривень) судового збору.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.С. Мазур