ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 грудня 2014 року № 826/17850/14
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва
до Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства "Лана"
про стягнення заборгованості,
Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва звернулося до суду з позовом про стягнення з Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства "Лана" боргу в розмірі 5 203,61 грн.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на закони України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанову Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" та зазначає, що Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" має заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за період з 25 серпня 2014 року по 24 жовтня 2014 року в розмірі 5 203,61 грн.
Відповідачем через канцелярію суду подані заперечення по суті заявлених позовних вимог, в яких відповідач вказує на те, що Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва не наділене правом звернення до суду з вимогою про стягнення заборгованості. Також відповідач вказує на те, що Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" не зобов'язане відшкодовувати кошти на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, оскільки Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" з 1 січня 2004 року не здійснює господарську діяльність.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" (ідентифікаційний код 04654566) є юридичною особою та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва.
Статтею 24 Закону України від 13.12.1991 № 1977-ХІІ "Про наукову і науково-технічну діяльність" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 1977-ХІІ) встановлено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Як вбачається з матеріалів справи, за підприємством відповідача обліковується особа (ОСОБА_1), якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 (далі - Порядок), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (пункт 3 Порядку).
Згідно пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
При цьому, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (пункт 8 Порядку).
Згідно повідомлень Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік, Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" щомісячно повинно відшкодовувати кошти на виплату різниці між сумами пенсій з червня 2014 року в розмірі 1 718,63 грн. та з липня в розмірі 1 727 грн.
Листом від 13 серпня 2014 року за № 13546/02 Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва повідомило керівника Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства "Лана" про необхідність перерахувати кошти з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в розмірі 21 725,54 грн., а саме: щомісячно з січня по березень у сумі 1 655,66 грн., за квітень у сумі 2 966,42 грн., за травень у сумі 1 711,51 грн., за червень у сумі 1 718,63 грн., з липня по грудень у сумі 1 727 грн.
Вказаний лист та повідомлення отримані уповноваженою особою Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства "Лана" 16 серпня 2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте, станом на день розгляду спору в суді, сума на відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за період з 25 серпня 2014 року по 24 жовтня 2014 року в розмірі 5 203,61 грн. відповідачем не сплачена.
Щодо доводів відповідача відносно того, що Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" не зобов'язане відшкодовувати кошти на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, оскільки Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" з 1 січня 2004 року не здійснює господарську діяльність суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Частиною четвертою статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" зареєстроване як юридична особа 11 квітня 1988 року та на час розгляду даної адміністративної справи не припинено.
Таким чином, Міжгалузеве науково-технічне колективне підприємство "Лана" зобов'язане перераховувати органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Разом з тим суд зазначає, що виконання юридичною особою обов'язку, передбаченого Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо сплати у встановленому чинним законодавством порядку до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів не залежить від обставин щодо фактичного здійснення чи не здійснення такою юридичною особою господарської діяльності.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва не наділене правом звернення до суду з вимогою про стягнення заборгованості, оскільки відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 "Про Положення про Пенсійний фонд України" основним завданням Пенсійного фонду України є, зокрема, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що відповідачем не надано доказів виконання ним обов'язку, передбаченого Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сплату у встановленому чинним законодавством порядку до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства "Лана" (місцезнаходження: 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 2/34, ідентифікаційний код 04654566) заборгованість по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 5 203 (п'ять тисяч двісті три) грн. 61 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Крутий узвіз, 4, ідентифікаційний код 22870173, р/р 256053012609 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669).
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя М.А.Бояринцева