Ухвала від 23.12.2014 по справі 0519/11548/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року м. Київ К/800/41979/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.

здійснивши попередній розгляд касаційної скарги управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27.02.2013р. та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013р. у справі

за позовом ОСОБА_4

до відповідачів Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя,

Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

23.10.2012р. ОСОБА_4 звернулася з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила зобов'язати Жовтневу міжрайонну Державну податкову інспекцію м. Маріуполя (далі Інспекція) надати довідку для призначення пенсії із включенням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області (далі Пенсійний фонд) щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати Пенсійний фонд здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та відомостей персоніфікованого обліку з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 1.10.2012р., та утриматися від нарахування та виплати пенсії без урахування зазначених складових в подальшому.

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27.02.2013р. позов задоволено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013р. прийнята відмова позивача від позову до Інспекції про зобов'язання надати довідку до Пенсійного фонду та від позовних вимог про зобов'язання утриматись від нарахування та виплати з 1.10.2012р. пенсії без врахування відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та відомостей персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України, та закрите провадження у справі в цій частині.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013р. постанову місцевого суду змінено. Виключено із вступної частини та абзацу першого резолютивної частини зазначення в якості відповідача Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області. В іншій частині постанову залишити без змін.

Не погодившись з постановами судів першої та апеляційної інстанцій, Пенсійний фонд звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та відмовити в задоволенні позову повністю. При цьому скаржник зазначив, що суди дійшли помилкового висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 працювала в Інспекції з 21.01.2005р. по 21.05.2010р., а стаж її державної служби складає 29 років 03 місяці 06 днів.

З 25.05.2010р. ОСОБА_4 призначено пенсію державного службовця. При розрахунку розміру пенсії на момент її призначення відповідач вчинив дії щодо складових заробітної плати, а саме не включив суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На звернення позивача до Пенсійного фонду щодо здійснення перерахунку пенсії, вона отримала відмову.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.2 ст.33 Закону №3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст.33 Закону №3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, статтю 41 Закону України від 09.07.2003р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статтю 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.

Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України, прийнятому у справі №21-430а11, яке відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області залишити без задоволення, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235-244 КАС України.

Судді А.О. Логвиненко

О.Є. Донець

В.Ф. Мороз