26 листопада 2014 рокусправа № 404/4535/14-а(2а/404/404/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Нагорної Л.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної в м. Кіровограді ради про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни,-
29 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної в м. Кіровограді ради, в якому просив визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної в м. Кіровограді ради щодо відмови здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни у 2014 році відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, із урахуванням виплачених та отриманих коштів 08 травня 2014 року 2250 грн. Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної в м. Кіровограді ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни у 2014 році відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, із урахуванням виплачених та отриманих коштів 08 травня 2014 року 2250 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено щорічна грошова допомога до Дня Перемоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01 липня 2014 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідач неправомірно нарахував та виплатив позивачу разову грошову допомогу до 05 травня 2014 року у розмірі меншому, ніж визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач має статус інваліда 2 групи, що підтверджується відповідним посвідченням та користується пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Позивачу як інваліду війни була нарахована та виплачена щорічна допомога до 5 травня за 2014 рік у розмірі 2250,00 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2014 року №102 «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законам України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» грошова допомога до 05 травня правомірно нарахована позивачу в розмірі 2250,00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Частиною 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що у 2014 році норми і положення статей деяких Законів України, зокрема ст. ст. 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Згідно прийнятого 25.01.2012 року рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012, яким встановлено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються Законами України, а також нормативно-правовими актами відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Отже, станом на час виплати позивачу вказаної соціальної виплати Кабінет Міністрів України мав право регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2014 року №102 «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у 2014 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, що не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах:
1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
I групи - 2575 гривень;
II групи - 2250 гривень;
III групи - 2020 гривень;
З аналізу вищевикладеного вбачається, що відповідачем було нараховано та виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня в розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2014 року №102.
Таким чином, виплата відповідачем щорічної разової грошової допомоги позивачу здійснювалася до 5 травня 2014 року - в період, коли наведені норми Закону були чинними, а їх виконання є обов'язковим. Відтак дії відповідача на час виплати позивачу зазначеної Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2014 року були правомірними.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01 липня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Л.М. Нагорна