26 листопада 2014 рокусправа № 206/6139/14а (2а/206/148/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська
на постанову Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 30 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про визнання виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання вчинити певні дії, -
17 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії посадовій особі органу місцевого самоврядування ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська здійснити, з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії - з 18 серпня 2014 року, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, а саме: допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 30 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії посадовій особі органу місцевого самоврядування ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, а саме: допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська здійснити, з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії - з 18 серпня 2014 року, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, а саме: допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на відсутність правових підстав для призначення позивачці пенсії державного службовця, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію як державний службовець, яка їй була призначена 10 квітня 2013 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Позивач звернулася Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких було сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
20 серпня 2014 року рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсії №72 при Управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що інші виплати до розрахунку пенсії державного службовця не враховуються, так як не внесені до складових заробітної плати, передбачених нормативно-правовими актами (а.с.11).
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності відмови УПФУ у перерахунку пенсії державного службовця виходячи з наступного.
За змістом статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Виплату працівникам матеріальної допомоги на оздоровлення передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а проведення індексації заробітної плати - статтею 33 Закону України "Про оплату праці".
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 41 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом (з 01.01.2004 р.), з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з 01.01.2011 р.) - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З огляду на викладене суд попередньої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 30 жовтня 2014 року - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: С.В. Сафронова