Постанова від 26.12.2014 по справі 826/14255/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 грудня 2014 року 15:10 № 826/14255/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Еко Капітал Буд"

до треті особиДепартаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Комунального підприємства "Київблагоустрій" Державна архітектурно-будівельну інспекцію України Державна інспекція сільського господарства м. Києва, прокуратура міста Києва

провизнання протиправними дій та скасування припису від 18.03.2014р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Еко Капітал Буд" звернулось з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київського міського ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київблагоустрою" про визнання протиправними дії відповідачів щодо демонтажу нежитлової будівлі з всесезонним майданчиком з накриттям, літ. «А», розташованої за адресою: м. Київ, вул. Німанська, 1-Д, протиправними та скасування припису відповідача - 1 №1402682 та №1402683 від 18.03.2014р. та скасування доручення відповідача - 1 №48/03-14.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що демонтована споруда являлась нежитловою будівлею та належала позивачу на праві приватної власності, а тому протиправними діями відповідачів йому завдано шкоду та порушено його права свободи та інтереси. Крім того в обґрунтування заявленого позову позивачем вказується на відсутність у відповідача повноважень на винесення спірних приписів, а тому просить суд скасувати такі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представники відповідачів щодо задоволення заявленого позову заперечили, з підстав наведених у письмових запереченнях.

В судовому засіданні представник третьої особи - Державної інспекції сільського господарства м. Києва у вирішенні спору поклалась на думку суду, письмових пояснень з приводу заявленого позову не подала.

Представники третіх осіб що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, а саме Державна архітектурно-будівельну інспекцію України та Прокуратура м. Києва в судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, письмових пояснень з приводу заявленого позову не подали.

В судовому засіданні 03.12.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської ради (КМДА) виявлено проведення монтажних робіт з метою розміщення/встановлення тимчасової споруди за адресою : м. Київ, бул. Дружби Народів, 30, із встановленим металевим парканом, з порушенням п.п. 20.1.1 Правил благоустрою м. Києва затверджених Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008р. № 1051/1051, у зв'язку із чим 18.03.14р. винесено приписи №1402683 та № 1402682, якими зобов'язано надати до 21.03.2014р. проектно-дозвільну документацію на розміщення тимчасової споруди та проведення будівельних робіт, а в разі відсутності такої демонтувати споруду власними силами.

У зв'яжу із неможливістю встановити власників тимчасової споруди та не отримавши проектно-дозвільну документацію на розміщення та проведення будівельних робіт Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської ради (КМДА) 24.03.2014 надано КП «Київблагоустрій» Доручення № 48/03-14, яким зобов'язано невідкладно вжити заходів визначених приписами від 18.03.2014р. №1402683 та № 1402682 демонтувавши самовільно встановлені елементи благоустрою, а саме павільйон та будівельний майданчик розташовані за адресою: м. Київ, бул. Дружби Народів, 30.

Працівниками КП «Київблагоустрій» протягом 25-26 березня 2014 виконано вимогу Доручення, про що складено Акти проведення демонтажу павільйону № НО-67 від 25.03.14р., № НО-68 від 26.03.14р., акт проведення демонтажу будівельного майданчику № НО- 66 від 25.03.4р., а також акти опису майна, що є додатками до Актів демонтажу.

Як свідчать наявні матеріали справи, зокрема додана копія Договору купівлі-продажу Ѕ чистини нежитлової будівлі від 27.01.2014р. ТОВ «ЕКО Капітал Буд» придбано Ѕ частку нежитлової будівлі з всесезонним майданчиком з накриттям, літ. А, розташовану за адресою: м. Київ, вул. Німанська, 1-Д. Загальна площа зазначеної нежитлової будівлі становить 187,1кв.м.

З пояснень представників сторін судом встановлено, що нежитлова будівля за адресою: м. Київ, вул. Німанська, 1-Д та тимчасова споруда за адресою: м. Київ, бул. Дружби Народів, 30, являється одним і тим же об'єктом.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО Капітал Буд» вважає дії Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської ради (КМДА) та КП «Київблагоустрій», щодо винесення Приписів від 18.03.14р., Доручення, а також демонтажу споруди протиправними, що обумовило його звернення із даним позовом.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем вказується на відсутність у відповідачів повноважень на винесення оскаржуваних приписів та відповідно демонтажу належної йому на праві власності нежитлової будівлі, оскільки така не являється тимчасовою спорудою чи малою архітектурною формою.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про безпідставність позовних вимог виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Статтею 39 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що Державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Порядок здійснення державного контролю у сфері благоустрою населених пунктів визначається цим Законом та іншими законодавчими актами.

Державний контроль у сфері благоустрою міста Києва визначається Правилами благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради №1051/1051 від 25.12.2008р. (далі по тексту - Правила).

Так, згідно з п. 3 даних Правил відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та пункту 2 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення надати повноваження Головному управлінню контролю за благоустроєм виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо виконання функцій Інспекції з благоустрою міста Києва - складати протоколи про адміністративні правопорушення з виявлених порушень Правил благоустрою міста Києва, встановлених цим рішенням, та надсилати їх відповідно до вимог статей 152, 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення органові, уповноваженому розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 19.2.1. Правил благоустрою м. Києва уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм (Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища) мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Пункт 13.2.5 Правил благоустрою м. Києва (в редакції до 04.09.2014 року) передбачає, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм (Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища).

Якщо особа, що здійснила самовільне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленому п. 13.3 цих Правил.

Припис виноситься в результаті проведеної перевірки з метою виявлення наявності/відсутності дозвільної документації у власника (користувача) на розміщення тимчасових споруд та відповідно пропонується надати в певний строк проектно-дозвільну документацію або усунути порушення шляхом демонтажу тимчасової споруди в разі відсутності відповідних дозвільних документів.

Відповідно до п. 13.3.3. пункту 13.3 Правил, у разі невиконання власником вимог припису Головне управління контролю за благоустроєм (Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища) здійснює демонтаж самовільно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) за рахунок коштів місцевого бюджету.

Порядок проведення демонтажу визначається зазначеним розділом Правил.

Відповідно до п. 15.1.1 Правил благоустрою м. Києва, Підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві е контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища КМР (КМДА) здійснює видачу дозволів (ордерів) на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва.

Крім того, в силу п. 9 рішення Київської міської ради від 26 січня 2012 року N° 2/7339 «Про деякі питання здійснення підприємницької діяльності в тимчасових спорудах», зобов'язано Головне управління містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації") тимчасово призупинити видачу, а також продовження строку дії будь-яких документів дозвільного характеру на розміщення ТС, в тому числі ордерів на розміщення ТС та тимчасових ордерів на розміщення ТС.

Відповідно до Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу КМР (КМДА), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 27 січня 2011 року № 94, зі змінами відповідно до розпорядження КМДА від 12.12.2012 р. № 1205 (далі - Положення), до повноважень Департаменту належить, зокрема, здійснення контролю за станом благоустрою міста, а також контролю за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою м. Києва.

Відповідно до покладених на нього завдань Департамент вживає заходів щодо впорядкування об'єктів благоустрою міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та споруд, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів тощо; виявляє тимчасові споруди, що розміщені без відповідної документації, та застосовує заходи впливу до власників відповідно до законодавства України та Правил благоустрою м. Києва

Департамент має право, зокрема,

- вимагати від підприємств, установ, організацій, суб'єктів підприємницької діяльності та громадян, у власності або користуванні яких знаходяться території, будівлі споруди, інженерні мережі, транспортні магістралі тощо усунення виявлених порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою міста Києва, а також вживати заходів щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства України у сфері благоустрою;

- здійснювати контроль в межах компетенції за демонтажем безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та споруд, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів тощо.

Підпунктом 5.10 Положення встановлено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо.

Відповідно до п. 6 Положення, Департамент має право, зокрема, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо (п. 6.7)., надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам, зокрема підпорядкованих комунальним підприємствам та контролювати їх виконання (п. 6.25).

З аналізу наведених норм вбачається, що доводи з привод перевищення відповідачами повноважень при винесенні оскаржуваних приписів та здійснення демонтажу споруди належної позивачу, є необґрунтованими та безпідставними.

Також не знайшли свого підтвердження доводи позивача з приводу неможливості застосування до належної йому споруди норм вказаних Правил, оскільки така споруда, на переконання позивача є нежитловою будівлею, при цьому не являється тимчасовою спорудою чи малою архітектурною формою.

Відповідно до змісту Загальних положень Правил тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи копій актів демонтажу належної позивачу споруди та актів опису мана, а також копії Технічного паспорту нежитлового приміщення в будинку 1 «Д» по вул. Німанській в м. Києві, така складалась з металоконструкцій та дошок, більш того, являє собою самочинне будівництво. Дана споруда являла собою торговий павільйон з майданчиком, які на час складання спірних приписів перебували на стадії ремонту (реконструкції).

Зазначені обставини свідчить, що належна позивачу споруда складалась саме з полегшених збірних конструкцій, і хоча за призначенням являється нежиловою будівлею (вибоничим приміщенням), не є нерозривно пов'язаною із земельною ділянкою на якій розташована.

Крім того суд вважає за доцільне зазначити, що частиною першою ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядком виконання будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року №466, зазначено , що будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу (далі - Інспекція) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі - декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року затверджено перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт: індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів; господарські будівлі і споруди, зокрема гаражі, які розташовані на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.

Разом з тим, позивачем в супереч численних вимог суду не надано проектно-технічної документації на розміщення будь-якої споруди, чи здійснення будівельних робіт за адресою: м. Київ, вул. Німанська, 1-Д чи за адресою : м. Київ, бул. Дружби Народів, 30.

Також не наданої підтверджуючої документації на право володіння чи користування земельною ділянкою на перехресті вул. Німанська та бул. Дружби Народів, 30 в місті Києві.

Натомість з Листа Департаменту земельних ресурсів Київської міської ради (КМДА) від 18.11.2014р. № 057026-12793 вбачається, що вказана земельна ділянка обліковується частково за комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва та комунальним підприємством по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Печерськжитло».

Більш того, з листа Департаменту Містобудування та архітектури, Київмістобудування, Київської міської ради (КМДА), від 18.10.14 №055-3610 вбачається, що жодному об'єкту нерухомості у місті Києві адреса «вулиця Німанська, будинок 1-Д» ніколи не погоджувалась та не присвоювалась.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що оскільки спірні приписи винесені відповідачем в рамках наданих повноважень та жодним чином не суперечать вимогам чинного законодавства, а відтак заявлений Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО Капітал Буд» позов є необґрунтованим та таким що задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКО Капітал Буд» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.В. Амельохін