ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
23 грудня 2014 року м. Київ № 826/19645/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцева М.А., ознайомившись з позовною заявою
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доУправління Укртрансінспекції у Київській області
провизнання протиправними та скасування постанов,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними та скасування постанов Управління Укртрансінспекції у Київській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 5 вересня 2014 року № 034212, № 034213, № 034214 та від 25 вересня 2014 року № 034290, № 034291.
Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно частини другої наведеної статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною п'ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
При цьому суд зазначає, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.
Як вбачається з позовної заяви, оскаржувані позивачем постанови прийняті Управлінням Укртрансінспекції у Київській області 5 вересня 2014 року та 25 вересня 2014 року. Позивач в позовній заяві зазначає про те, що їй стало відомо про постанови Управління Укртрансінспекції у Київській області від 5 вересня 2014 року № 034212, № 034213, № 034214 та від 25 вересня 2014 року № 034290, № 034291 17 листопада 2014 року, проте доказів на підтвердження своєї позиції позивачем не надано.
До суду з даною позовною заявою позивач звернулася 3 грудня 2014 року.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що Управлінням Укртрансінспекції у Київській області прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу 5 вересня 2014 року та 25 вересня 2014 року, проте до суду позивач звернулася 3 грудня 2014 року, суд приходить до висновку, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду із пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною п'ятою статті 99 Кодексом адміністративного судочинства України.
При цьому, будь-яких обгрунованих пояснень із наданням підтверджуючих доказів щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем до позовної заяви не надано.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина друга статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Керуючись ст. 100, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Київській області про визнання протиправними та скасування постанов залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева