Постанова від 09.12.2014 по справі 826/17100/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 року № 826/17100/14

О 16 годині 05 хвилин Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-а, зал судових засідань № 101 у складі головуючого судді Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірнього підприємства "Енеїда"

до Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації

про визнання дій протиправними та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про визнання дій посадової особи Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Гребенюка Леоніда Сергійовича протиправними, скасування припису від 03.11.14 р. №001388.

Позивач вважає дії щодо складення припису та сам припис незаконними з огляду на не дотримання положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під час складення припису, зокрема, захід зі здійснення державного нагляду (контролю) проведено в порушення ст. 7 Закону (не пред'явлено направлення на проведення перевірки, посвідчення, не складено акт за результатами перевірки).

Щодо виявленого порушення по суті позивач зазначив, що ним не розміщується літній майданчик біля об'єкту благоустрою, оскільки відсутні ознаки відкритого (літнього) майданчика, визначені п. 1.3 Порядку розміщення майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 07.11.13 р. №2017.

Позивач стверджує, що в даному випадку ним облаштовано прилеглу до підприємства територію шляхом розміщення об'єктів декоративного призначення (декоративний паркан, урни для сміття тощо), на виконання вимог ст. 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на складення припису в межах чинного законодавства. Зокрема, відповідач посилається на наявність у спеціаліста відділу контролю за благоустроєм району Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації повноважень виносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" згідно п. 19.2.1 Правил благоустрою м. Києва.

Відповідач зазначає, що позивачем не здійснюється в даному випадку утримання об'єкту благоустрою в належному стані, оскільки утримання території в належному стані передбачає її використання за призначенням згідно містобудівної документації, тоді як розміщення малих архітектурних форм в даному випадку здійснено без відповідної дозвільної документації.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

03.11.14 р. головним спеціалістом відділу контролю за благоустроєм району Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Гребенюком Леонідом Сергійовичем встановлено порушення п. 20.1.1 Правил благоустрою м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.08 р. №1051/1051 (самовільне зайняття території, частини території об'єкту благоустрою), за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 44-А, про що складено припис №001388 щодо директора ДП "Енеїда" ОСОБА_2 У приписі запропоновано терміново демонтувати літній майданчик у зв'язку з відсутністю дозвільної документації на його розміщення.

Згідно Закону України "Про благоустрій населених пунктів" -

утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою;

заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання (ст. 1);

до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб) (ст. 10);

до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

до об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту (ст. 13);

об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством (ст. 14);

на об'єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом; 5) самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо (ст. 16);

підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: 1) утримувати в належному стані об'єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об'єктів територію; 2) утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об'єкти благоустрою (їх частини) (ст. 18);

елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 9) малі архітектурні форми.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; вуличні вази, вазони і амфори; вуличні меблі (лавки, лави, столи); огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил (ст. 21).

Згідно Правил благоустрою м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.08 р. №1051/1051, -

Утримання та благоустрій територій підприємств, установ, організацій та присадибних ділянок громадян, прибудинкових територій багатоквартирних та малоповерхових житлових будинків, належних до них будівель та споруд проводиться власником або балансоутримувачем цього будинку, або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачами укладені відповідні договори на утримання та благоустрій прибудинкових територій (п. 3.1.4);

відповідальні особи підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані - утримувати в належному стані території, надані їм в установленому законом порядку (п. 3.2.1); розміщувати елементи благоустрою тільки на підставі проектно-дозвільної документації (п. 3.2.11);

до відповідальності за порушення у сфері благоустрою притягуються особи, винні у: - самовільному зайнятті території (частини території) об'єкта благоустрою (п. 20.1.1).

В даному випадку розміщення позивачем об'єктів декоративного призначення (декоративний паркан, урни для сміття тощо) біля належного йому приміщення є розміщенням об'єктів благоустрою в розумінні ст. 21 Закону, а не утриманням в належному стані прибудинкової території, оскільки розміщені позивачем елементи декоративного призначення підпадають під визначення об'єкту благоустрою згідно вказаної статті.

На розміщення вказаних елементів благоустрою позивач проектно-дозвільної документації не мав, що є порушенням ст.14, 16, 21 Закону та п. 3.2.11 Правил благоустрою м. Києва.

Згідно Порядку розміщення майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в місті Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 07.11.13 р. №2027, -

відкритий (літній) майданчик для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства (далі - відкритий (літній) майданчик) - різновид майданчика для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, місце для надання послуг з харчування біля стаціонарного (капітального) закладу ресторанного господарства на відкритому повітрі (під тентами, на верандах, у павільйонах легкого типу), що діє щорічно з 01 травня до 31 жовтня відповідного року (п. 1.3);

суб'єкти господарювання - власники (користувачі) стаціонарних закладів ресторанного господарства забезпечують демонтаж майданчиків протягом п'яти календарних днів після закінчення періоду їх функціонування, визначеного в довідці про функціональне призначення (для відкритих (літніх) майданчиків) або паспорті прив'язки (для сезонних майданчиків), чи прийняття рішення щодо анулювання довідки про функціональне призначення / паспорта прив'язки до закінчення строку їх дії відповідно до підпунктів 6.1.3 - 6.1.4 пункту 6.1 цього Порядку;

відновлення суб'єктом господарювання благоустрою території після демонтажу майданчика є обов'язковим (п. 7.1).

В даному випадку позивачем не надано доказів розміщення ним відкритого (літнього) майданчика згідно вимог Порядку ні під час складення припису, ні під час розгляду справи.

Згідно п. 19.2.1 Правил благоустрою м. Києва уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З врахуванням вказаного положення головний спеціаліст відділу контролю за благоустроєм району Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Гребенюк Леонід Сергійович мав право складати припис в межах наданих йому повноважень.

Щодо посилань позивача на недотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Обов'язок дотримання Правил благоустрою м. Києва покладено на осіб, підприємства та установи незалежно від того, чи здійснюють вони підприємницьку діяльність.

За таких обставин оскаржуваний припис складено не в порядку здійснення державного нагляду (контролю) щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, а в порядку контролю за благоустроєм.

З врахуванням викладеного суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст судового рішення виготовлений 19 грудня 2014 року.