Постанова від 23.12.2014 по справі 824/3313/14-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

23 грудня 2014 р. м. Чернівці справа № 824/3313/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Спіжавки Г.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Червоняк У.С.,

від позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

від відповідача - Муляр Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Шевченківського районного відділу в. м. Чернівцях Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківського районного відділу в м. Чернівцях Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачами повідомлено, що в рамках кримінальної справи №О-089022 04.03.2008 року службовими особами УМВС України в Чернівецькій області були вилучені у ОСОБА_2 та ОСОБА_3: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий Сокирянським РВ УМВС в Чернівецькій області 06.07.2005 року на ім'я ОСОБА_2, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Сокирянським РВ УМВС в Чернівецькій області 06.07.2005 року на ім'я ОСОБА_3.

23 березня 2014 року позивачі направили на адресу слідчого відділу Сокирянського РВ УМВС в Чернівецькій області клопотання, де просили: повернути вище вказані документи, а в разі неможливості їх повернення погодити з компетентним структурним підрозділом ДМС України питання оформлення громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3 нових паспортів громадян України на заміну тих, що були визнані речовими доказами у кримінальній справі.

За підсумками розгляду даного клопотання слідчим відділенням Сокирянського РВ УМВС в Чернівецькій області повідомлено, що вказані паспорти надалі зберігатимуться в матеріалах кримінальної справи, а питання видачі нових паспортів лежить поза межами компетенції слідчого підрозділу.

24 травня 2014 року позивачі звернулися до Сокирянського РВ УМВС в Чернівецькій області з аналогічним клопотанням, на що знову отримали відмову та були повідомлені про те, що паспорти підлягають знищенню.

Згодом, позивачі звернулися з заявами про оформлення паспортів громадян України до Шевченківського районного відділу в м. Чернівцях Управління ДМС України.

Шевченківський районний відділ в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області, надав відповіді, викладені в листах від 23 липня 2014 року, з яких слідує, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 не зверталися до УДМС України в Чернівецькій області для набуття громадянства України і їм належить звернутися до Консульства (Посольства) країни попереднього громадянства для отримання документу, що вони не належать до громадянства Грузії.

Як вказують позивачі, рішеннями Управління ДМС України в Чернівецькій області, викладеними в листах від 07 жовтня 2014 року за наслідками перегляду рішень Шевченківського районного відділу в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області - останні визнані такими, що прийняті в межах повноважень.

Позивачі також вказують, що з листів Шевченківського РВ в м. Чернівцях УДМС України в Чернівецькій області від 23 липня 2014 року їм вперше стало відомо, що орган ДМС України не лише відмовляється оформлювати та видавати їм паспорти громадян України, а й ставить під сумнів належність позивачів до громадянства України, оскільки, нібито, вони не зверталися з питань набуття громадянства України. Крім того, стало відомо і про наявність висновку службової перевірки сектору паспортної роботи та громадянства відділу ГІРФО Сокирянського РВ УМВС в Чернівецькій області від 31 січня 2008 року щодо законності видачі паспортів громадян України.

Такі рішення Шевченківського районного відділу в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області та Управління ДМС України в Чернівецькій області, вважають позивачі, не ґрунтуються на нормах законодавства України, а тому вони є протиправними, як і висновок службової перевірки від 31 січня 2008 року, а тому підлягають скасуванню.

Разом з тим, позивачі як підстави для скасування рішень відповідачів зазначають наступні обставини:

- оформлення паспортів громадян України, довідки про громадянство є свідченням оформлення позивачам громадянства України та спростовують твердження про те, що позивачі не зверталися до відділу ГІРФО УМВС України у Чернівецькій області з питань оформлення громадянства України;

- можливе порушення посадовими особами відділу ГІРФО УМВС України у Чернівецькій області законодавства України при оформленні позивачам довідки про оформлення громадянства чи паспортів громадян України - не є підставою для припинення, скасування та/або позбавлення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 громадянства України, так як такої підстави не передбачено в Законі України «Про громадянство України»;

- кримінальна справа №0-089022 не передана до суду, слідство зупинено в зв'язку з тим, що особу, що вчинила злочин не встановлено, строки давності притягнення такої особи до кримінальної відповідальності в кримінальній справі спливли;

- вилучення у 2005 році органами МВС України паспортів громадянина колишнього СРСР зразка 1947 року у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджує, що останні не зверталися з питань оформлення громадянства іноземних держав, після припинення у 1991 року громадянства СРСР.

Позивачі також посилаються на те, що рішеннями відповідачів та висновком службової перевірки порушено конституційний принцип, згідно якого «підстави набуття громадянства і припинення громадянства визначаються законом».

З огляду на викладені позивачами обставини, вони просять:

- визнати протиправним та скасувати висновок службової перевірки сектору паспортної роботи та громадянства відділу ГІРФО Сокирянського РВУ МВС України у Чернівецькій області від 31 січня 2008 року, затвердженого начальником УМВС України в Чернівецькій області, щодо законності видачі паспортів громадян України серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1, видані Сокирянським РВ УМВС в Чернівецькій області 06.07.2005 року, були оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України;

- визнати протиправним та скасувати рішення Шевченківського районного відділу в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області, викладене у листах від 23 липня 2014 року, яким встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не зверталися до сектору паспортної роботи та громадянства відділу ГІРФО Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області з питань набуття громадянства, а паспорти громадян України серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1, видані Сокирянським РВ УМВС в Чернівецькій області 06.07.2005 року, були оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління ДМС України в Чернівецькій області, оформлене листами від 07 жовтня 2014 року, яким встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не зверталися з питань громадянства України, а підстав видачі їм паспортів громадянина України немає;

- зобов'язати Шевченківський районний відділ в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області відновити документи про встановлення належності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до громадянства України в порядку п.3 ч.1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України»;

- зобов'язати Шевченківський районний відділ в м. Чернівцях Управління ДМС України в Чернівецькій області видати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 паспорти громадянина України.

Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (далі - відповідач-1) позов не визнало, повідомило, що в результаті перевірки, яка проводилася спільно з відділом ВБ СВБ ГУБОЗ УМВС України в Чернівецькій області встановлено, що 6 липня 2005 року працівниками ВГІРФО Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області на прізвище ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були оформлені паспорти громадян України серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1.

При цьому, вказані особи надали довідки про набуття громадянства України за №148/2005 «Н» від 30.05.2005 року на прізвище ОСОБА_2 та довідки №149/2005 «Н» від 30.05.2005 року на прізвище ОСОБА_3 та паспорти колишнього СРСР.

Згодом, в ході перевірки та звірки номерів на довідках із журналом обліку осіб, які набули громадянства України встановлено, що громадяни ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з питань набуття громадянства не зверталися, а довідки про набуття громадянства за №148/2005 «Н» та №149/2005 «Н» від 30.05.2005 року видані громадянці ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Проведеним НДЕКЦ при УМВС України в Чернівецькій області дослідженням встановлено, що відтиски гербової печатки «паспортний відділ Управління внутрішніх справ в Чернівецькій області МВС України» та підпис заступника начальника ВГІРФО УМВС України в Чернівецькій області на довідках на прізвища позивачів нанесені способом кольорового струменевого друку з використанням вивідного друкуючого пристрою (струменевого принтеру).

Таким чином, повідодляє відповідач-1, встановлено, що посадові особи, а саме колишній начальник ВГІРФО Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області, старший інспектор, паспортисти, здійснили оформлення та видачу двох паспортів громадян України на ім'я позивачів з порушенням вимог чинного законодавства України.

Підсумовуючи наведене, повідомляє, що позивачі з заявами про набуття громадянства не зверталися та не проходили процедуру набуття громадянства, відповідно до вимог чинного на той момент законодавства.

Шевченківський районний відділ в м. Чернівцях Управління ДМС України (далі - відповідач-2) пояснень з приводу даного адміністративного позову до суду не направив. Ухвалу про відкриття провадження отримав, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області - не надходило жодних пояснень по суті даного спору. Про наявність даного позову в провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду та дату, час і місце судового розгляду даної справи йому повідомлено ухвалою про відкриття провадження, яка отримана 17.12.2014 року.

В судовому засіданні позивачі та їх представник позов підтримали в повному обсязі та наполягали на його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в ньому.

Представник відповідача-1 позов не визнала, проти його задоволення заперечувала.

Відповідач-2 та третя особа на стороні відповідачів явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, хоча їм належним чином повідомлено дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомили, заяви про відкладення розгляду чи будь-яких інших матеріалів до суду не направили.

Згідно частини четвертої статті 128 КАС України, якщо у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Отже, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів за відсутності представників відповідача-2 та третьої особи.

Заслухавши пояснення позивачів, їх представника та представника відповідача-2, перевіривши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини в справі та докази, що їх підтверджують, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Так, з наданих позивачем та відповідачем пояснень, матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини, які мають суттєве значення для прийняття рішення.

В рамках розслідування кримінальної справи за фактом скоєння злочину було проведено перевірку законності видачі паспорта громадянина України одному з підозрюваних, а саме ОСОБА_7, що, як встановлено в процесі судового розгляду, приходиться позивачам сином. Водночас, в ході перевірки, було здійснено й перевірку щодо батьків підозрюваного - ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

При цьому, суд одразу звертає увагу на твердження позивача, яке зазначене як таке, що має значення для вирішення справи, щодо строків давності притягнення особи у зазначеній кримінальній справі, які спливли, та наголошує, що в рамках даної адміністративної справи суд бере до уваги лише факти встановлені в рамках розслідування та стосуються виключно позивачів.

В результаті проведеної перевірки та в подальшому проведеного експертного дослідження було встановлено, що посадовими особами ВГІРФО Сокирянського РВ було здійснено оформлення та видачу двох паспортів серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 та серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_3 з порушенням вимог чинного законодавства.

В ході досудового слідства паспорти громадян України на ім'я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були вилучені, оскільки були предметом вчинення злочину, передбаченого статтею 358 КК України (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).

Позивачі 24 березня 2014 року звернулися до Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області з клопотанням про повернення вилучених паспортів, або вирішення питання про оформлення нових - на що отримали відповідь, де їм повідомлено, що досудове слідство зупинено, а паспорти, що вилучені у них будуть в подальшому зберігатися в матеріалах кримінальної справи як речові докази; щодо прохання видати нові паспорти - їм повідомлено про відсутність у слідчого відділення Сокирянського РВ УМВС відповідної компетенції.

21 травня 2014 року позивачі знову звернулися до Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області з аналогічним клопотанням, у відповідь на яке отримали повідомлення про те, що вказані паспорти вилучені в ході досудового слідства у кримінальній справі №О-089022, оскільки були предметом вчинення злочину, передбаченого ст. 358 КК України, визнані речовими доказами, крім того, не можуть бути повернуті, оскільки оформлені на підставі підроблених документів та відповідно до вимог чинного законодавства підлягають знищенню.

Листами від 23.07.2014 року за вих. №№ОП/Г-32, ОП/Г-33 позивачам повідомлено, що паспорт громадянина України взамін втраченого можуть отримати тільки громадяни України. З огляду на те, що ними не набуто громадянства України в порядку, встановленому чинним законодавством, а паспорти оформлено з порушенням вимог чинного законодавства позивачам запропоновано звернутися до Консульства країни їх попереднього громадянства для документування національним паспортом або для отримання документу про те, що вони не належать до її громадянства.

Аналогічні відповіді позивачі отримали 07 жовтня 2014 року на повторне звернення за №№ 73.01/ОП/Г-117, 73.01/ОП/Г-116.

Для того, щоб визначити чи діяли відповідачі з дотриманням вимог чинного законодавства слід звернутися до положень Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон №2235-III) та Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджених Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 (далі - Порядок), чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, оцінюючи дії відповідачів, які є безпосереднім предметом спору, суд керується положеннями, чинними станом на дату звернення позивачів з клопотанням про повернення паспортів чи видачу нових.

Отже, громадянин України, згідно статті 1 Закону № 2235-III - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Пунктом 1 Порядку визначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Заяви з питань громадянства оформлюються: про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім'я Президента України; про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі за місцем проживання особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі за місцем проживання особи; про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи; про перевірку належності до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем перебування особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи (пункт 2 Порядку). Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником (пункт 3 Порядку).

Пунктом 128 Порядку визначено, що зразки документів, які відповідно до цього Порядку подаються для встановлення чи оформлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, затверджуються Державною міграційною службою України та Міністерством закордонних справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.08.2012 № 715 затверджено зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012 р. за № 1549/21861).

В заяві про набуття громадянства України, згідно вказаного Наказу зазначаються, прізвище, ім'я, по-батькові, дата і місце народження, підстави для встановлення належності до громадянства України (постійне проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року чи проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року (зазначити необхідне); прізвище, ім'я, по батькові батьків (одного з них) особи або іншого її законного представника, з яким особа в неповнолітньому віці постійно проживала на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживала в Україні за станом на 13 листопада 1991 року і таке інше); місце проживання та номер телефону; документи, які додаються до заяви.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що станом на сьогоднішній день позивачі з заявою про набуття громадянства України до відповідачів не зверталися, а тому, рішення, точніше відповіді, надані відповідачами на клопотання та запити позивачів не можуть бути визнані протиправними та бути скасованими, так як для прийняття рішення щодо набуття позивачами громадянства у відповідачів не було жодних законних підстав.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування висновку службової перевірки сектору паспортної роботи та громадянства відділу ГІРФО Сокирянського РВУ МВС України у Чернівецькій області від 31 січня 2008 року, затвердженого начальником УМВС України в Чернівецькій області, щодо законності видачі паспортів громадян України серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1, видані Сокирянським РВУ МВС в Чернівецькій області 06.07.2005 року, були оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України, слід зазначити, що такий висновок не може бути скасований судом так, як не являється рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні статті 2 КАС України.

Такий висновок є документальним оформленням проведених в ході досудового розслідування процесуальних дій та носить інформаційне навантаження.

З огляду на те, що рішення у справі про підробку документів, а саме, тих, які сприяли набуттю позивачами громадянства в 2005 році ще не прийнято, суд не може ставити під сумнів чи з іншого боку стверджувати про правомірність громадянства позивачів.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що, за умови дійсності вилучених паспортів та законності порядку їх оформлення та видачі, а звідси і законності набуття громадянства позивачами в 2005 році, видача нових паспортів чи відновлення документів про встановлення належності позивачів до громадянства України є неможливою.

Враховуючи викладені вище обставини, суд не вбачає підстав для задоволення вимог адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена у повному обсязі 29 грудня 2014 року.

Суддя Г.Г. Спіжавка