08 грудня 2014 р. Справа № 824/2761/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання - Хміля С.Р.;
за участю:
представника позивача - Зайця Р.М.;
представника відповідача - Усова А.О.;
свідка - ОСОБА_1 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) про скасування наказу та дострокове розірвання контракту ,-
В поданому до суду 08.09.2014 році адміністративному позові позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд визнати наказ командування в/ч НОМЕР_3 за №74 від 14.08.2014 року про переміщення солдата ОСОБА_1 до іншої військової частини - незаконним та скасувати; зобов'язати командування в/ч № НОМЕР_2 вчинити дії, які пов'язанні із розірванням контракту про проходження військової служби, укладеного 09.10.2013 р. між позивачем та Міністерством оборони України, у зв'язку з істотним та систематичним невиконанням умов контракту в частині соціального та матеріального забезпечення з боку керівництва (командування).
Судовим розглядом встановлено, що 09.10.2013 р. між Міністерством оборони України в особі командира військової частини № НОМЕР_4 , підполковника ОСОБА_2 з однієї сторони та громадянином України ОСОБА_1 з іншої сторони було укладено контракт «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України», з терміном дії три роки.
12.08.2014 року солдат ОСОБА_1 звернувся до командування в/ч НОМЕР_2 із рапортом про дострокове розірвання контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 09.10.2013 року. Однак, командування в/ч не розглянуло рапорт солдата, а 14.08.2014 року прийняло наказ №74 про його переведення до іншої в/ч.
За клопотанням представника позивача, в порядку витребування доказів по справі, Чернівецьким окружним адміністративним судом ухвалою від 29.10.2014 р. провадження по справі було зупинено до отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (інформацію), документів, які б підтверджували видачу та отримання ОСОБА_1 військового квитка.
У відповіді Чернівецького обласного військового комісаріату від 10.11.2014 р. №5921 вказано, що військовий квиток гр. ОСОБА_1 не видавався. Жодна військова частина із запитом до військових комісаріатів Чернівецької області стосовно видачі військового квитка вищезазначеному громадянинові не зверталася. Також досліджено відповідь Чернівецького міського військового комісаріату від 11.11.2014 р. №2245, в якій зазначено, що командування військової частини НОМЕР_3 не зверталося до ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно видачі військового квітка громадянину ОСОБА_1 , відповідно військовий квиток даному громадянину Чернівецьким міським військовим комісаріатом не видавався.
В відповіді Львівського обласного військового комісаріату від 11.11.2014 р. №8717 вказано, що Львівським обласним військовим комісаріатом та районними (міськими) військовими комісаріатами Львівської області військовий квиток громадянинові ОСОБА_1 не видавався, командування військової частини НОМЕР_4 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та районних (міських) військових комісаріатів області із запитом стосовно видачі військового квитка не зверталося. (а.с. 91-95).
Під час судового розгляду свідок ОСОБА_3 повідомив суд, що військовий квиток йому не видавався, він неодноразово звертався в усній формі до командування Львівської та Чернівецької військових частин про видачу військового квитка, однак військового квитка він так і не отримав.
В ході розгляду адміністративної справи судом встановлені такі порушення.
У відповідності до положень ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Так, відповідно до вимог ст.1 Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу, затвердженого Указом Президента України від 25 травня 1994 року № 263 військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу є документом, що визначає належність його власника до військової служби, служби в запасі та військового обов'язку.
Відповідно до вимог ст. 6 Положення власники військових квитків, які перебувають на строковій військовій службі, військовій службі за контрактом або в запасі, повинні надійно зберігати квиток, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та додержувати вимог Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу".
Також відповідно до вимог п. 2.24. наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України» посвідчення або військовий квиток військовослужбовця Збройних Сил України оформлюється та видається військовослужбовцям у тижневий строк після зарахування до списків особового складу військової частини (навчального центру).
Військовий квиток видається військовими комісаріатами, на території відповідальності яких дислокуються військові частини (навчальні центри), на підставі запиту командира військової частини (навчального центру). Військові комісаріати після отримання запиту оформляють військові квитки та видають їх установленим порядком військовослужбовцям або представникам військових частин.
Відтак, позивач повинен був отримати військовий квиток після підписання контракту та зарахування його до списків особового складу військової частини НОМЕР_4 м. Львів, а після переведення до частини НОМЕР_2 м. Чернівці, особисто в військовому комісаріаті, на території відповідальності якого дислокується військова частина або у представника військової частини, на підставі запиту командира військової частини. Однак на запити суду із вказаного питання Львівський обласний військовий комісаріат, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомили, що командування військових частин із запитами стосовно видачі військового квитка не звертались (а.с. 91-95).
Відповідно до пункту 2.8. Інструкції "3 організації обліку особового складу Збройних сил України", затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 року за №333, зарахування до списків військової частини прибулого особового складу (прийом на роботу працівників) проводиться наказом по стройовій частині, у день прибуття особового складу до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є: для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
Згідно з пунктом 2.11 вищевказаної Інструкції, забороняється: зараховувати до списків особового складу військової частини наказом по стройовій частині осіб, які прибули без документів. Особи, які прибули без документів, зараховуються до списків особового складу військової частини тільки після встановлення їх особистості і отримання документів, що підтверджують направлення їх у цю частину для проходження військової служби. До отримання документів ці особи обліковуються як тимчасово прикомандировані; зараховувати до списків особового складу військової частини чи виключати з них загальним числом без поіменного переліку в наказі по стройовій частині кожного військовослужбовця і працівника; включати до документів персонального обліку або виключати з них особовий склад без оголошення в наказі по стройовій частині.
Відповідно до Положення „Про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу" затвердженого Указом Президента України від 25.05.1994 року № 263/94, військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу - є єдиним документом, що визначає належність його власника до військової служби, служби в запасі та військового обов'язку. Згідно даного Положення командування військової частини зобов'язано було у семиденний строк з моменту укладання контракту видати ОСОБА_1 військовий квиток, однак цього зроблено не було і на даний час документа, який би підтверджував статус військовослужбовця (військового квитка) у ОСОБА_1 - не має. Яким чином встановлювали особу військовослужбовця ОСОБА_1 під час того, як він прибув до в/ч НОМЕР_2 із в/ч НОМЕР_4 і як, незважаючи на відсутність документа, що підтверджує статус військовослужбовця, його було зараховано до списків особового складу військової частини, видається незрозумілим. У військовій частині НОМЕР_2 до отримання документів ця особа повинна була обліковуються як тимчасово прикомандирована. Разом із тим, наказом командування в/ч від 12.03.2014 року №81-ПМ ОСОБА_1 було прийнято до особового складу в/ч НОМЕР_2 . Вказані порушення виявленні під час розгляду справи потребують реагування окремою ухвалою суду задля їх усунення.
Керуючись ст. 166, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Направити до військової частини НОМЕР_4 окрему ухвалу щодо того, що командуванням цієї частини допущено порушення, яке пов'язане із ненаправленням запиту до ІНФОРМАЦІЯ_1 та районних (міських військових) військових комісаріатів області на території відповідальності якого дислокується військова частина стосовно видачі військового квитка солдату ОСОБА_1 .
2. Про вжиті заходи повідомити Чернівецький окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами інтересів яких вона стосується.
Ухвала відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку. Згідно із ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 22.12.14 року у зв'язку із перебуванням судді на лікарняному.
Суддя Т.М. Брезіна