Справа № 819/2741/14-a
26 грудня 2014 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Мартиць О.І., за участю прокурора Білецького Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Чортківського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Чортківського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, -
Прокурор Чортківського району в інтересах держави в особі Чортківського міськрайонного центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3043,14 грн., посилаючись на те, що відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості одночасно був в цивільних відносинах з ВАТ "Тернопільобленерго", внаслідок чого незаконно отримав допомогу по безробіттю у вказаній сумі, що підтверджується актом № 111 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення" від 09.10.2014 року і в добровільному порядку кошти не повернуті.
Від представника позивача Чортківського районного центру зайнятості Тернопільської області поступило письмове клопотання про розгляд даної адміністративної справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, заперечень на адміністративний позов не подав, хоча про день, час і місце судового засідання був повідомлений своєчасно і належним чином у відповідності до вимог ст.ст.33,35 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши думку прокурора, суд встановив такі обставини.
Відповідно до ст.121 Конституції України, ст.36 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у суді у випадках передбачених законом.
Згідно ч.2 ст.60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду. Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно статті 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
На підставі частини 1) статті 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. (ч.2 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення")
За нормами частини 3 статті 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
22.11.2013 року ОСОБА_2 звернувся до Чортківського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного і йому було нараховано допомогу по безробіттю.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року № 232/16248 центри зайнятості здійснюють обмін інформацією з Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України, державними реєстраторами.
Згідно п.п.6,7 вказаного Порядку у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Актом № 111 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення" від 09.10.2014 року встановлено, що відповідач ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в Чортківському районному центрі зайнятості як безробітний одночасно був зайнятою особою, оскільки перебував в цивільних відносинах з ВАТ "Тернопільобленерго", про що свідчить договір № 43 цивільно - правових відносин на виконання робіт від 03.02.2014 року та згідно довідки ВАТ "Тернопільобленерго" від 03.10.2014 року № 3/662 отримав в лютому 2014 року винагороду в розмірі 205,28 грн.
До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. (ч.1 ст.4 закону України "Про зайнятість населення")
Отже, за період перебування на обліку в Чортківському районному центрі зайнятості з 27.02.2014 року по 30.09.2014 року ОСОБА_2 незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 3043,14 грн., що підтверджує додаток № 4 до персональної справи № 191713112200009 про нарахування допомоги по безробіттю.
Відповідно до п.6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 року №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
У відповідності до п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення. (п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття")
Чортківським районним центром зайнятості 09.10.2014 року прийнято наказ про повернення коштів ОСОБА_2 в розмірі 3043,14 грн., а також 17.10.2014 року за вих. №06/2038 відповідачу надіслано претензію про повернення коштів у вказаному розмірі.
Приймаючи до уваги, що відповідач станом на день розгляду справи в суді добровільно вказану суму незаконно отриманих коштів 3043,14 грн. не сплатив, тому їх слід стягнути в примусовому порядку за рішенням суду.
За таких встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов прокурора Чортківського району Тернопільської області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (48500, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в користь Чортківського міськрайонного центру зайнятості кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 3043 (три тисячі сорок три) грн. 14 коп. на р/р 37179300901554 в ГУДКСУ в Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 21131396.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.