Постанова від 23.12.2014 по справі 813/7640/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2014 року м. Львів № 813/7640/14

12 год. 40 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Широкова Н.В.;

відповідача: представник Несторак Х.І.;

третя особа: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Галичфарм» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Галичфарм» (далі - ПАТ «Галичфарм») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів (далі - СДПІ з ОВП у м. Львові), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова, в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 29.10.2014 року №0000434000/15853.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірним рішенням до ПАТ «Галичфарм», на підставі ч. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», застосовано штраф в розмірі 128550,39 грн. та нараховано пеню у розмірі 4327,46 грн. за період з 22.10.2013 р. по 29.10.2013 р. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п. 1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

ПАТ «Галичфарм» при перерахунку суми єдиного внеску за вересень 2013 року здійснило його перерахування на рахунок 37190202001306 (єдиний внесок з грошового забезпечення військовослужбовців) замість рахунку 37191201001306 (єдиний внесок з суми заробітної плати).

Відтак, ПАТ «Галичфарм» звернулось до відповідача з листом №06/3-1954 від 18.10.2013 р. про перерахування помилково сплачених коштів.

ДПІ у Личаківському районі м. Львова надала відповідний висновок до УДКСУ у Личаківському районі м. Львова про перерахування сплачених коштів на рахунок 37191201001306 (єдиний внесок з суми заробітної плати).

Крім цього, зазначає, що заборгованості по сплаті єдиного внеску за вересень 2013 р. у позивача немає, а штрафні санкції та пеня відсутні, що підтверджено актом звірки між ДПІ у Личаківському районі м. Львова та ПАТ «Галичфарм» №2640-20 від 11.06.2014 р.

Позивач зазначив, що кошти єдиного внеску зараховані до єдиного казначейського рахунку 3719, а отже, надійшли до бюджету та відповідно немає жодних підстав вважати, що ПАТ «Галичфарм» не сплатило або несвоєчасно сплатило суму єдиного внеску. Тому прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску слід визнати протиправним та скасувати. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях, зміст яких зводиться до такого.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Проте, такий, згідно платіжних доручень, був перерахований лише з 22.10.2013 року по 29.10.2013 року.

Відтак, за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, до позивача застосовано штраф у розмірі 128550,39 грн. та нараховано пеню в розмірі 4327,46 грн.

На думку представника відповідача підстав для скасування рішення про застосування штрафних санкцій немає, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ПАТ «Галичфарм» зареєстроване як юридична особа 10.06.1993 року, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.05.2014 року.

ПАТ «Галичфарм» відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску.

СДПІ з ОВП у м. Львові прийнято рішення №0000434000/15853 від 29.10.2014 року про застосування до ПАТ «Галичфарм» штрафу у розмірі 128550,39 грн. та нарахування пені в розмірі 4327,46 грн., на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Згідно з цим рішенням, підставою для застосування до позивача санкцій стала несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Дане рішення позивач оскаржив до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464).

Згідно з ст. 1 вказаного Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 2 ст. 9 Закону).

Частиною 3 ст. 9 Закону України № 2464 визначено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону).

Частиною 10 ст. 9 вказаного Закону визначено, що днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

Згідно п. 1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19.09.2013 року №493/815 Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

Судом встановлено, що 07.10.2013 року ПАТ «Галичфарм» сплатило в УДКСУ у Личаківському районі м. Львова нарахований єдиний соціальний внесок в розмірі 1439195,96 грн., що підтверджується долученими до матеріалів справи платіжними дорученнями: №10524 від 07.10.2013 року, №10525 від 07.10.2013 року, №10526 від 07.10.2013 року, №10527 від 07.10.2013 року, №10528 від 07.10.2013 року, №2417 від 07.10.2013 року, №2418 від 07.10.2013 року, №10541 від 07.10.2013 року, №10542 від 07.10.2013 року.

Як вбачається із перелічених платіжних доручень, ПАТ «Галичфарм» при перерахунку вищевказаної суми єдиного внеску здійснило його перерахування на рахунок 37190202001306 (єдиний внесок з грошового забезпечення військовослужбовців), замість рахунку 37191201001306 (єдиний внесок з суми заробітної плати).

18 жовтня 2013 року позивач звернувся до органу доходів і зборів з листом №06/3-1954, в якому просив перерахувати помилково сплачені кошти єдиного внеску на відповідний рахунок.

ДПІ у Личаківському районі м. Львова у відповідності до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 450, надано відповідний висновок до УДКСУ у Личаківському районі м. Львова про перерахування сплачених коштів на відповідний рахунок.

Кошти були перераховані, що підтверджується платіжними дорученнями: №2 від 21.10.2013 року, №3 від 22.10.2013 року, №4 від 25.10.2013 року, №7 від 28.10.2013 року, №9 від 29.10.2013 року, №8 від 28.10.2013 року, №13 від 29.10.2013 року, №15 від 30.10.2013 року, №16 від 31.10.2013 року, №17 від 31.10.2013 року, №20 від 05.11.2013 року, №19 від 04.11.2013 року.

29.10.2014 року СДПІ з ОВП у м. Львові прийнято рішення №0000434000/15853 про застосування до ПАТ «Галичфарм» штрафу у розмірі 128550,39 грн. та нарахування пені в розмірі 4327,46 грн., на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Частиною 11 ст. 9 Закону України № 2464 встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, ч. 10 ст. 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Під недоїмкою, згідно п. 6 ст. 1 Закону розуміється сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, Законом №2464 виключно визначені правопорушення, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції. Зокрема таким порушенням є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Як вбачається із долучених до матеріалів справи платіжних доручень від 07.10.2013 року (а.с. 12-20) та банківської виписки про рух коштів на рахунку від 07.10.2013 року (а.с. 52-57), ПАТ «Галичфарм» своєчасно сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2013 року в сумі 1439195,96 грн.

Крім цього, суд критично ставиться до твердження відповідача про несвоєчасну сплату єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2013 року, оскільки згідно акта звірки по єдиному внеску між органом доходів і зборів та ПАТ «Галичфарм» №2640-20 від 11.06.2014 р. за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. у рядку «сальдо на 31.12.2013» від'ємне сальдо розрахунку з бюджетом нульове, а штрафні санкції та пеня відсутні.

З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 29.10.2014 року №0000434000/15853.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на наведене вище, аргументи, якими відповідач доводить правомірність винесення спірного рішення у відповідності до норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є безпідставними, а тому дане рішення не відповідає критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки прийняте необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та непропорційно. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень пункту 1 частини другої статті 162 КАС України суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до вимог статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 29.10.2014 року №0000434000/15853.

Присудити із Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «Галичфарм» (вул. Опришківська, 6/8, м. Львів, 79024, код ЄДРПОУ 05800293) судовий збір у розмірі 265 (двісті шістдесят п'ять) грн. 76 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 29.12.2014 року.

Суддя Клименко О.М.