10 грудня 2014 р. м.Львів Справа № 876/346/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Макарика В.Я.,
Судової-Хомюк Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,
представника позивача Хоп'яка В.З.,
представника відповідача Середяка Б.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (надалі - ДПІ у Галицькому районі м.Львова) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-5318/12/1370 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Львівська ізоляторна компанія» (надалі - ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія») до ДПІ у Галицькому районі м.Львова, управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,
У червні 2012 року ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» звернулося з позовом до ДПІ у Галицькому районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення за № 0000451501 від 05.06.2012 року про завищення суми бюджетного відшкодування на суму 407 341 грн та застосування штрафної санкції в сумі 3751 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликався на протиправність висновків відповідача про безтоварність та фіктивність господарських операцій позивача з ТзОВ «Укренергохолдінг», ТзОВ «Форте Алта України» та ТзОВ «Виробнича фірма «Веда Сервіс», а висновки податкового органу стосовно неможливості дослідження повної схеми ланцюга купівлі-продажу товару від виробника до покупця та підтвердити джерело відшкодування з бюджету України стосуються невиконання своїх обов'язків самим податковим органом, та не може бути підставою для відмови в здійсненні бюджетного відшкодування податку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.06.2012 року за № 0000451501.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та за невідповідності висновків суду обставинам справи, тому просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у період з 03.05.2012 року по 10.05.2012 року ДПІ у Галицькому районі м.Львова проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за період: грудень 2009 року, лютий, березень, грудень 2010 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, вересень 2011 року, про що складено акт за № 449/15-4009/30823262 від 17.05.2012 року.
Перевіркою встановлено, що за період грудень 2009 року основним постачальником газу було ТОВ «Укренергохолдінг». З Переяслав-Хмельницької ОДПІ отримано відповідь за № 11663/7/23-1106 від 04.08.2010 року, згідно якої ТОВ «Укренергохолдінг» є посередником, постачальником відвантаженої продукції є ТОВ «Промислова компанія «Люксембурго». З ДПІ у Шевченківському районі отримано відповідь за № 11663/7/23-1106 від 04.08.2010 року, де вказано, що ТОВ «Промислова компанія «Люксембурго» є посередником, постачальником є ТОВ «Нафтогаззбуд». Згідно із отриманою відповіддю за № 809/7-22-01 від 13.04.2012 року від ДПІ у Шевченківському районі ТОВ «Нафтогаззбуд» анульовано свідоцтво платника ПДВ 14.12.2011 року. З ДПІ у Деснянському районі м.Києва отримано також відповідь за № 1964/7/23-118 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Промислова компанія «Люксембурго», платник податку має стан «8», до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням, останній звіт (декларацію з ПДВ) подало до ДПІ за червень 2010 року.
За період лютий, березень 2010 року основним постачальником газу є ТОВ «Укренергохолдігн». Згідно з відповіддю з Переяслав-Хмельницької ОДПІ за № 371/7/23-0 від 14.07.2010 року ТОВ «Укренергохолдінг» є посередником, постачальником є ТОВ «Апекс-А ЛТД». З ДПІ у Шевченківському районі м.Києва отримано відповідь за № 12780/7/23-1106 від 08.08.2010 року, за № 7114/7/23-1106 від 15.04.2011 року згідно з якою ТОВ «Апекс-А ЛТД» є посередником, постачальником є ТОВ «Нова Аврора». Відповідно до відповідей ДПІ у м.Сімферополі за № 3522/7/23-4 від 11.04.2011 року, за № 220/7/2207 від 07.03.2012 року свідоцтво держреєстрації ТОВ «Нова Аврора» було скасоване рішенням № 10701170006038994 від 17.06.2010 року, стан свідоцтва платника ПДВ - анульовано з 14.04.2010 року рішенням господарського суду м.Києва № 15/66-б від 08.06.2010 року.
За період грудень 2010 року, січень, лютий, березень, квітень, травень 2011 року - частину податкового кредиту попередніх податкових періодів складають витрати, пов'язані зі спорудженням скловарної печі. Підрядником, який виконував роботи було ТзОВ «Форте Алта Україна». З ДПІ у Печерському районі м.Києва отримано відповідь за № 29851/7/23-1110 від 11.08.2011 року, за № 29957/7/23-1110 від 15.08.2011 року згідно з якими зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що згідно бази АІС «РПП» 07.04.2011 року підприємству ТОВ «Форте Алта Україна» встановлено стан «10» - запит на встановлення місцезнаходження.
За період вересень 2011 року встановлено, що частину податкового кредиту попереднього податкового періоду складають витрати, пов'язані з придбанням контролера «Mitsubishi», частотного регулятора «Hynday», датчиків рівня АЦП, шафи управління в комплекті від ТОВ «Виробнича фірма «Веда-Сервіс». З ДПІ у Дарницькому районі м.Києва отримано відповідь за № 65573/7/23-606 від 24.11.2011 року, в якій встановлено, що провести зустрічну звірку немає можливості. Згідно АІС РПП стан ТзОВ «Виробнича фірма «Веда-Сервіс» 21.09.2011 року «10» - запит на встановлення місцезнаходження.
Таким чином, податковий орган констатує порушення позивачем вимог п.1.8 ст.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.п.14.1.18 п.14.1, ст.14, п.п.200.4, 200.8, 200.9 ст.200, у зв'язку із чим ТОВ «Львівська ізоляторна компанія» втрачає право на отримання бюджетного відшкодування в сумі 407341 грн.
Відповідачем 05.06.2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1» за № 0000451501 про завищення суми бюджетного відшкодування на суму 407341 грн та застосування штрафної санкції в сумі 3751 грн.
Надаючи правову оцінку вказаним відносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п.п.7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;
залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Також, відповідно до п.п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4, 200.7 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цьогоКодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Щодо господарських правовідносин ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» з ТзОВ «Укренергохолдінг» та включення до відшкодування податку на додану вартість за період грудень 2009 року, лютий, березень 2010 року необхідно зазначити таке.
Відповідно до постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 688 від 31.05.2007 року підприємству видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом строком дії п'ять років.
12.05.2009 року ТзОВ «Укренергохолдінг» та ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» підписали договір за № Г-09/05/12-040 від на постачання природного газу. Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов'язується надавати у власність Покупцю у 2009 році природний газ (надалі - газ), а Покупець зобов'язується оплачувати вартість прийнятого обсягу газу, згідно тарифу, на умовах цього договору. Згідно з п.3.2 договору кількість газу, поставленого Покупцю, закріплюється щомісячними актами приймання-передачі газу, в яких визначається фактичний обсяг спожитого газу і які підписуються повноважними представниками Постачальника і Покупця. Підстави для підписання акту прийому-передачі газу є підписання повноваженими особами Постачальника, Покупця та підприємства, що здійснювало транспортування та облік газу покупцю, акта прийому-передачі послуг з транспортування газу від Постачальника та Покупця (а.с.71 - 74 т.1)
Відповідно до додаткової угоди № 4/1 від 01.04.2010 року до договору № Г-09/05/12-040 від 12.05.2012 року дію договору продовжено на 2010 рік.
З ВАТ «Львівгаз» ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» підприємство уклало договір за № Г-158 від 31.12.2008 року про надання послуг з транспортування природного газу. Згідно із п.5.23 договору приймання-передача газу оформляється актом приймання-передачі обсягів газу до 30 (31) числа звітного місяця. Акт підписується Споживачем, Постачальником, та Облгазом і є підставою для складання реєстрів фактично про транспортованих обсягів газу (а.с.134 т.2 ).
Податкові накладні, за якими відповідач прийняв оспорюване податкове повідомлення-рішення виписані за фактом оплати за газ відповідно до платіжних доручень. Газ повністю поставлений, що підтверджується двосторонніми та трьохсторонніми актами приймання передачі за участю транспортної організації ВАТ «Львівгаз».
Факт здійснення господарських відносин та сплата сум ПДВ підтверджується наступними первинними документами:
- податковою накладною за № 1305 від 13.11.2009 року на 204000 грн. (в т.ч. ПДВ на суму 34000 грн), виписаною за фактом оплати за газ за листопад 2009 року в сумі 204000 грн відповідно до платіжного доручення за № 1028 від 13.11.2009 року. За листопад ТзОВ «ЛІК» отримало 160000 куб.м природного газу на загальну суму 395645,76 грн, що підтверджується двостороннім актом від 30.11.2009 року за участю ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» і ТзОВ «Укренергохолдінг» та тристороннім актом за № Г-158 від 30.11.2009 року, підписаним цими підприємствами та ВАТ «Львівгаз» (а.с.84, 181, 77 т.1) ;
- податковою накладною за № 1306 від 25.11.2009 року на 209700 грн (в т.ч. ПДВ на суму 34950 грн), виписаною за фактом попередньої оплати за газ за грудень 2009 року в сумі 209700 грн відповідно до платіжного доручення за № 680 від 25.11.2009 року. За грудень 2009 року Позивач отримав 165000 куб.м природного газу на загальну суму 408009,70 грн, що підтверджується двостороннім актом від 31.12.2009 року за участю ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» і ТзОВ «Укренергохолдінг» та тристороннім актом за № Г-158/12 від 31.12.2009 року, підписаний цими підприємствами та ВАТ «Львівгаз» (а.с.85, 182, 78 т.1);
- податковою накладною за № 160 від 25.01.2010 року на суму 198000 грн (в т.ч. ПДВ 33000 грн), виписаною за фактом попередньої оплати за газ за лютий 2010 року в сумі 198000 грн відповідно до платіжного доручення за № 1018 від 25.01.2010 року (а.с.89, 186 т.1);
- податковою накладною за № 358 від 15.02.2010 року на суму 168000 грн (в т.ч. 28000 грн ПДВ), виписаною за фактом оплати за газ за лютий в сумі 168000 грн відповідно до платіжних доручень за № 1141 від 15.02.2010 року та за № 1518 від 15.02.2010 року. За лютий 2010 року підприємство отримало 155998 тис.куб.м газу на загальну суму 385749,67 грн, що підтверджується актом приймання-передачі природнього газу від 28.02.2010 року, підписаним між ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» та ТзОВ «Укренергохолдінг», а також тристороннім актом прийому-передачі за № 158/02, який підписаний також представником транспортної організації ВАТ «Львівгаз» (а.с.90, 188,187, 80 т.1);
- податковою накладною за № 359 від 25.02.2010 року на суму 198000 грн (в т.ч. 33000 грн ПДВ), виписаною за фактом передоплати за газ за березень 2010 року в сумі 198000 грн відповідно до платіжних доручень за № 1178 від 25.02.2010 року та за № 1611 від 25.02.2010 року. За березень 2010 року підприємство отримало 138819 куб.м газу на загальну суму 280449,08 грн, що підтверджується двостороннім актом від 31.03.2010 року за участю ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» і ТзОВ «Укренергохолдінг» та тристороннім актом за № Г-158/03 від 31.03.2010 року, підписаним цими підприємствами та ВАТ «Львівгаз» (а.с.91, 190, 189, 81 т.1).
Попередніми актами перевірок за № 147/23-4/30823262 від 01.04.2010 року з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування за січень 2010 року, за № 323/23-4/308232262 від 01.06.10 р. з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування за лютий 2010 року, за № 463/23-4/30823262 від 01.07.2010 року з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування за березень 2010 року та актом планової перевірки за № 147/23-2/30823262 від 15.07.2011 року не встановлено порушень щодо ТзОВ «Укренергоходінг».
Щодо господарських правовідносин ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» з ТзОВ «Форте Алта Україна» та включення до відшкодування сум ПДВ за період грудень 2010 року, січень, лютий, березень, квітень, травень 2011 року встановлено таке.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру серії АЖ № 919682 від 29.08.2012 року ТзОВ «Форте Алта Україна» зареєстроване 29.06.2006 року, статус відомостей - підтверджено, керівник - Литвинчук Олександр Іванович, види діяльності: 28.21 виробництво духових шаф, печей і пічних пальників, 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, 33.12 ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового значення, 33.20 установлення та монтаж машин і устаткування, 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель (а.с.31 - 32 т.2).
Відповідно до п.1.1 договору № 22/11 від 22.11.2010 року «Замовник» (ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія») доручає, а «Підрядник» (ТзОВ «Форте Алта Україна») приймає на себе зобов'язання виконати будівельно-монтажні роботи по будівництву скловарної печі продуктивністю 25 т скломаси на добу згідно проектної документації та провести її виводку, а також виконати роботи по ремонту димової труби, регенераторів, опорних колон печі (надалі по тексту - Роботи) відповідно до Технічного завдання (Додаток 1), в терміни, передбачені Графіком поетапного виконання робіт (Додаток 2) та кошторису (Додаток 3) (а.с.121 - 126 т.1 ).
Згідно із п.1.1 договору № 18/04 від 18.04.2011 року «Замовник» (ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія») доручає, а «Підрядник» (ТзОВ «Форте Алта Україна») приймає на себе зобов'язання виконати виготовлення та монтаж металоконструкцій над приямком печі, опорної частини системи транспортування шихти та склобою згідно проектної документації відповідно до Технічного завдання (Додаток № 1), в терміни передбачені Графіком виконання робіт (а.с.127 - 131 т.1 ).
За операціями підприємств виписані наступні податкові накладні: № 1 від 26.11.2010 року на 100000 грн (в т.ч. ПДВ 16667,67 грн) - за фактом попередньої оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 2 від 20.12.2010 року на 350000 грн (в т.ч. ПДВ 58333,33 грн) - за факту оплати за будівельно-монтажні роботи відповідно до договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 01 від 28.01.2011 року на 200000 грн (в т.ч. ПДВ 33333,33 грн) - за фактом оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 02 від 11.02.2011 року на 100000 грн (в т.ч. ПДВ 16667,67 грн) - за фактом оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 02 від 11.03.2011 року на 250000 грн (в т.ч. ПДВ 41666,67 грн) - за фактом оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 03 від 24.03.2011 року на 150000 грн (в т.ч. ПДВ 25000 грн) - за фактом оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року, № 04 від 31.03.2011 року, виписану за виконані будівельно-монтажні роботи, № 01 від 07.04.2011 року на 274,60 грн (в т.ч. ПДВ 228,83 грн), а також податкова накладна № 04 від 31.03.2011 року, виписана за фактом оплати за будівельно-монтажні роботи по договору № 22/11 від 22.11.2010 року № 02 від 21.04.2011 року на 200000 грн (в т.ч. ПДВ 33333,33 грн), виписана за фактом оплати за виготовлення металоконструкцій відповідно до договору № 18/04 від 18.04.2011 року (а.с.155 - 167 т.1).
Оплата по взаємовідносинах підтверджується платіжними дорученнями № 4190 від 26.11.2010 року, № 4484 від 20.12.2010 року, № 4875 від 28.01.2011 року, № 5048 від 10.02.2011 року, № 5350 від 11.03.2011 року, № 5493 від 24.03.2011 року, № 5659 від 07.04.2011 року, № 5843 від 21.04.2011 року (а.с.244 - 250 т.1).
Роботи по договорах підряду виконані повністю. Виконання робіт по договору № 22/11 від 22.11.2011 року оформлені актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2 від 31.03.2011 року за березень 2011 року та від 10.11.2011 року за листопад 2011 року. Цими актами засвідчується виконання робіт по будівництву скловарної печі (а.с.132 - 138, 144 - 150 т.1).
Результати виконання робіт за договором № 18/04 від 18.04.2011 року оформлені актами приймання виконаних будівельних робіт КБ-2 за листопад 2011 року від 10.11.2011 року та за грудень 2011 року від 20.12.2011 року. Актами засвідчується виконання робіт - виготовлення та монтаж металоконструкцій над приямком печі, опорної частини системи транспортування шихти та склобою (а.с.139 - 143, 151 - 154 т.1).
Будівництво печі ТОВ «Форте Алта Україна» проводило відповідно до проектної документації, яку для ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» розробило ТзОВ «Науково-дослідний інститут скла» (Російська Федерація, м.Гусь-Хрустальний) відповідно до договору № 91 від 29.01.2010 року. Це підприємство здійснювало також інжинірингові послуги по авторському нагляду за будівництвом скловарної печі, виробіткового каналу і живильника скломаси згідно із договором № 3 від 19.01.2011 року. На виконання договору в процесі будівництва печі проводився нагляд, були складені акт від 18.02.2011 року та від 28.07.2011 року, де містяться зауваження по будівництву печі та перелік робіт, що залишилися. Акти підписані ТОВ «Форте Алта Україна» та засвідчують проведення робіт саме цим підприємством.
Роботи по договору № 18/04 від 18.04.2011 року проводились відповідно до проектної документації, яку розробило ТзОВ «Виробнича фірма «Веда-Сервіс».
Наявність договірних зобов'язань між сторонами та їх реальне виконання підтверджується також фотокартками печі № 7 та взаємною перепискою, а саме: листом ТОВ «ЛІК» № 03.11-03 від 10.01.2010 року, № 02.07-614 від 01.07.2011 року, листами ТОВ «Форте Алта Україна» від 05.07.2011 року та від 08.07.2011 року, листом ТОВ «ЛІК» № 02.07-632 від 15.07.2011 року, листом ТОВ «Форте Алта Україна» зі списком працівників № 32 від 25.07.2011 року (а.с.24 - 25 т.2).
По господарських взаємовідносинах ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» та ТзОВ «Форте Алта Україна» не встановлено порушень при проведенні попередніх перевірок, що видно із акта перевірки № 246/23-409/30823262 від 02.03.2011 року з питань достовірності суми бюджетного відшкодування податку за грудень 2010 року, акта перевірки № 2252/23-409/30823262 від 18.07.2011 року з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень, травень 2011 року, акта перевірки № 1273/23-409/30823262 від 20.04.2011 року з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування за лютий 2011 року, довідки № 1497/23-409/30823262 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року, акта перевірки № 2252/23-409/30823262 від 18.07.2011 року з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування за квітень 2011 року, актів планових перевірок № 147/23-2/30823262 від 15.07.2011 року та № 114/2240/30823262 від 16.07.2012 року.
Крім цього, згідно із актом перевірки ДПІ у Галицькому районі м.Львова від 15.10.12 р. за № 1282/22/40/30823262 ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» надала до перевірки первинні документи, які підтверджують правильність включення до податкового кредиту сум за листопад - грудень 2010 року по операціях з ТзОВ «Форте Алта Україна».
Щодо господарських правовідносин ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» та ТзОВ «Виробнича фірма «Веда-Сервіс» і включення до відшкодування сум ПДВ за вересень 2011 року встановлено наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру ТОВ «ВФ «Веда-Сервіс» зареєстроване 20.03.2000 року, стан юридичної особи - зареєстровано, статус відомостей про юридичну особу - підтверджено, керівник юридичної особи - Залевський Олександр Андрійович, види діяльності: 51.14.0 посередництво в торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками, 51.87.0 оптова торгівля іншими машинами та устаткуванням, 74.20.1 діяльність у сфері інжинірингу, 51.90.0 інші види оптової торгівлі, 51.86.0 оптова торгівля електронними компонентами та устаткуванням, 74.87.0 надання інших комерційних послуг (а.с.29 - 30 т.2).
З ТзОВ «ВФ «Веда-Сервіс» (виконавець) Позивач уклав договір за № 02/03 від 11.03.2011 року. Відповідно до п.1.1 договору Виконавець зобов'язується скласти і передати Замовнику проектну документацію (Робочий проект) автоматичної системи транспортування і дозування шихти і склобою, розроблену згідно з Технічним завданням, додатку 1 до цього договору і діючих державних будівельних норм. Згідно із п.2.2 договору Виконавець зобов'язується виготовити обладнання Транспортної системи, провести пуско-налагоджувальні роботи і передати в експлуатацію, згідно з розробленою, і погодженою з Замовником проектною документацією в об'ємі згідно з калькуляціями робіт (додаток 2 до цього договору). Згідно із п.п.3.1 - 3.6 додатку 2 до договору «Калькуляція робіт» ТОВ «ВФ «Веда-Сервіс» зобов'язалося поставити контролер «Mitsubishi», частотний регулятор «Hunday», датчики рівня роторні, АЦП, шафу управління в комплекті ІР-64, електрокомплектуючі «Lovato» (а.с.94 - 104 т. 1).
Фактичне здійснення господарських відносин та факт оплати ПДВ підтверджується податковою накладною № 4 від 18.08.2011 року на суму 90000 грн (в т.ч. 15000 грн ПДВ), виписаною за фактом факту оплати 90000 грн за продукцію відповідно до платіжного доручення № 6569 від 18.08.2011 року; видатковою накладною за № РН-0000009 від 01.06.2011 року про поставку контролера управління «Mitsubishi», частотного регулятора «Hunday», АЦП, шафи управління в комплекті, електрокомплектуючих «Lovato» та датчиків рівня, актом № ОУ-0000011 здачі-приймання робіт (надання послуг) від 01.06.2011 року, видатковою накладною № РН-0000014 від 01.09.2011 року, актом № ОУ-0000022 від 01.09.2011 року (а.с.117, 235, 107, т.1 а.с.38 т.2).
Вказана апаратура змонтована на ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» відповідно до проектної документації, яка розроблена ТОВ «ВФ «Веда Сервіс». Розробка проектної документації та монтування транспортної системи шихти саме цим підприємством підтверджується також експертним висновком за № 873.12.46.11.23.19/1069 від 03.03.2012 року, в розділі «технологічні рішення» якого описано транспортну систему (а.с.63 - 75 т.2).
Наявність договірних зобов'язань між сторонами та їх реальне виконання підтверджується також фотокартками контролера управління «Mitsubishi», частотного регулятора «Hunday», АЦП, шафи управління в комплекті, електрокомплектуючих «Lovato», датчиків рівня та взаємною перепискою, актами про несправності, а саме: листом ТОВ «ВФ «Веда-Сервіс» № 87 від 23.05.2011 року, листом ТОВ «ЛІК» № 02.09-1069 від 07.12.2011 року, відповіддю ТОВ «ВФ «Веда-Сервіс» № 87 від 23.05.2011 року, листом ТзОВ «ЛІК» № 03.11-258 від 22.03.2012 року, відповіддю ТОВ «ВФ «Веда-Сервіс» № 29 від 29.03.2012 року, листом від 19.07.2012 року № 02.09-542, актами несправностей від 13.06.2012 року, від 17.07.2012 року та від 27.08.2012 року, листом ТОВ «ЛІК» № 03.11-623 від 21.08.2012 року (а.с.16, 17 т.2).
Довідкою № 4132/23-409/30823262 від 25.11.2011 р. з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень не встановлено порушень по операції з ТзОВ «Виробнича фірма «Веда-Сервіс» (а.с.128 - 133 т.2).
ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» виконало всі необхідні умови для отримання бюджетного відшкодування, сплатило в ціні товару (роботи, послуги) суму ПДВ ТОВ «Укренергохолдінг», ТОВ «Форте Алта України» та ТОВ «Виробнича фірма Веда-Сервіс», а наданими первинними документами підтверджується реальність операцій.
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 року (надалі - Закон № 996-XIV) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно із пунктом 1 статті 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Поняття господарської операції визначено в ст.1 Закону № 996-XIV, згідно із якою це - дія або подія, яка викликає зміни у структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства, а первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо-безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Суд бере також до уваги, що вказані вище періоди підлягали перевірці шляхом проведення виїзних перевірок. Під час проведення перевірок не було жодного сумніву щодо виконання операцій, хоча і ревізори були присутні на підприємстві в час їх фактичного здійснення.
Як видно із акта перевірки відповідні стани присвоєні після проведення операцій між ТзОВ «Львівська ізоляторна компанія» та ТзОВ «Форте Алта Україна», ТОВ «Виробнича фірма Веда-Сервіс», анулювання свідоцтв платників ПДВ по 2-й, 3-й ланках ланцюга відбулося після операцій з ТзОВ «Укренергохолдінг».
У постановах Верховного Суду України від 9 вересня 2008 року в справі № 21-500во08, від 1 червня 2010 року в справі № 21-573во10 Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, то це спричиняє відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначені обставини не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого відшкодування та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Крім того, згідно з практикою Європейського суду з прав людини у справі «БУЛВЕС»АД проти Болгарії» (заява № 3991/03) Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 22 січня 2009 року зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ вдруге, а також сплачувати пеню. На думку Суду, такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватися між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 31 січня 2011 року справа № 21-47а10.
Таким чином, позивач, який сумлінно виконав свої обов'язки платника податку та підтвердив наявність господарських операцій, не може нести відповідальність за невиконання своїх зобов'язань контрагентами в другій та третій ланках.
Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідно до п.78.1.1 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідачем не надано доказу надання обов'язкового письмового запиту за десять робочих днів до перевірки. Як видно з матеріалів справи запит № 2474/15-4020 вручений 03.05.2012 року, тобто в цей же день, що направлення на перевірку та наказ на перевірку. Тобто, у податкового органу були відсутні правові підстави для проведення перевірки та визначення податкових зобов'язань.
Відповідно до ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів суду належними і допустимими доказами законність своїх дій.
З урахуванням викладеного судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та необґрунтованими і не спростовують висновків суду першої інстанції.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 п.1 ч.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-5318/12/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Р.Й. Коваль
Судді В.Я. Макарик
Н.М. Судова-Хомюк
Ухвала в повному обсязі складена 15 грудня 2014 року.