05 грудня 2014 року Справа № 8408/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Клюби В. В., Кухтея Р. В.;
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 травня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, -
01 березня 2011 року Тернопільським міськрайонним судом тернопільської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій при проведенні розрахунку пенсії; зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням всіх видів грошового забезпечення з а останньою штатною посадою перед звільненням в тому числі з урахуванням виплаченої грошової премії в сумі 4701 грн на основі довідки управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області від 11 лютого 2010 року № 9/585 та виплатити її за минулий час в нарахованому розмірі разом з індексацією без обмеження максимальним розміром.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача суперечать ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 травня 2011 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з дня її призначення із урахуванням всіх видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, і втому числі, з врахуванням виплаченої грошової премії у розмірі 4701 грн на основі довідки управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області від 11 лютого 2010 року № 9/585 про розмір грошового забезпечення та виплатити недоотримані суми пенсії за минулий час разом з індексацією без обмеження максимальним розміром.
Дану постанову мотивовано тим, що твердження відповідача про те, що до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсії зараховуються лише щомісячні премії, що носять регулярний характер спростовується вимогами п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що до грошового забезпечення з якого обчислюється щомісячні премії, що носять регулярний характер, а тому одноразова премія не може бути включена в грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Судом апеляційної інстанції заслухано суддю-доповідача, досліджено матеріали справи та проаналізовано доводи апеляційної скарги, внаслідок чого зроблено висновок про необхідність задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Встановлено, що позивач наказом Управління МНС України в Тернопільській області № 62 від 16 грудня 2010 року був звільнений із служби у запас Збройних Сил України відповідно до вимог п. 99 пп. 3 Положення «Про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (за станом здоров'я).
З наказу Головного управління МНС України в Тернопільській області № 303 від 13 грудня 2010 року та уточнюючої довідки про розмір премії № 9/581 від 11 квітня 2011 року встановлено, що позивачу за сумлінне, самовіддане виконання службових обов'язків та результатами роботи за 2010 рік виплачено премію в розмірі місячного грошового забезпечення у сумі 4701 грн.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою штатною посадою перед звільнення № 9/585 від 11.02.2011 року, виданої Головним управлінням МНС України в Тернопільській області, розмір грошового забезпечення позивача за останньою штатною посадою для встановлення пенсії обчислено із :
-окладу - 1310грн,
-звання - 135 грн;
-надбавки за вислугу років у розмірі 40%- 578 грн,
-надбавки за особливі умови несення служби -2023 грн
-місячна премія-35% - 458,50грн,
-таємність -15%-196,50 грн,
-премія за результатами роботи за рік згідно з наказом № 303 від 13.12.2010 року -4071,00 грн
Відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 після звільнення призначено пенсію за вислугу років.
Відповідачем при призначенні позивачу пенсії за вислугу років, в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії не включено премію за результатами роботи за рік згідно з наказом № 303 від 13.12.2010 року -4071 грн, що визнається відповідачем у поданих ним запереченнях на позов.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Здійснивши перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій та відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям строкової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
У розрахунок пенсії можуть включатись премії, які виплачуються за рахунок фонду преміювання, створеного у розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення. Премії, виплачені за рахунок інших джерел, у розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії не враховуються.
Звідси, суд апеляційної інстанції вважає, що у задоволенні вимог позивача слід відмовити, оскільки до грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії зараховуються тільки щомісячні премії, що носять регулярний характер, а тому, одноразова премія яку отримав позивач не може бути включена в грошове забезпечення з якого обчислюється пенсія.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 158-163, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - задовольнити.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16 травня 2011 року в справі № 2а-6677/11 - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: В. В. Клюба
Р. В. Кухтей