ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
26 грудня 2014 року № 813/8347/14
09:10 год.
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сколівського районного суду Львівської області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Сколівського районного суду Львівської області щодо ненадання відповіді на адвокатський запит (вих. № 465 від 26.11.2014 р.) у строк, визначений ст. 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", зобов'язати Сколівський районний суд Львівської області надати повну відповідь на адвокатський запит (вих. № 465 від 26.11.2014 р.).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію розглядаються в порядку скороченого провадження.
Відтак, суддя, у відповідності до ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу в порядку скороченого провадження.
25.12.2014 року на адресу суду надійшло від відповідача письмове заперечення та докази на спростування вимог позовної заяви. Суть заперечення зводиться до того, що листом від 03.12.2014 року вих. №4513 Сколівський районний суд Львівської області надіслав на адресу позивача відповідь на адвокатський запит, яку позивач отримав (згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення) 05.12.2014 року. Зміст вищевказаного листа-відповіді містить повну інформацію стосовно порушеного позивачем питання нерозгляду позовної заяви ОСОБА_2 та ін. до ОСОБА_3 про усунення перешкод. Щодо інших, порушених в адвокатському запиті питань, позивачу роз'яснено положення ст. 118 ЦПК України, через незрозумілий виклад змісту запитуваної інформації. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суддя приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Серед обов'язків розпорядників інформації, крім іншого, є обов'язок надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Статтею 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити:
1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Згідно ст. 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.
Надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити:
1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;
2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;
3) ненадання відповіді на запит на інформацію;
4) надання недостовірної або неповної інформації;
5) несвоєчасне надання інформації;
6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;
7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує факт ненадання йому відповіді на адвокатський запит.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.11.2014 року позивачем скеровано на адресу Сколівського районного суду Львівської області адвокатський запит № 465 від 26.11.2014 року.
У вищевказаному запиті позивач просив повідомити причини нерозгляду позовної заяви ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні житловим будинком. До адвокатського запиту ОСОБА_1 долучив копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордера на представництво інтересів ОСОБА_2 та витягу з Єдиного реєстру адвокатів України.
Позивач ОСОБА_1 адвокатський запит від 26.11.2014 року вих. № 465 направив в Сколівський районний суд Львівської області 27.11.2014 року рекомендованим листом. Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення Сколівський районний суд отримав його 28.11.2014 року.
Листом від 03.12.2014 року вих. №4513 Сколівський районний суд Львівської області надіслав на адресу позивача відповідь на адвокатський запит, яку позивач отримав згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 05.12.2014 року. Копія зазначеного повідомлення долучена до матеріалів справи.
Зміст вищевказаного листа-відповіді містить повну інформацію стосовно порушеного позивачем питання щодо нерозгляду позовної заяви ОСОБА_2 та ін. до ОСОБА_3 про усунення перешкод. Щодо інших, порушених в адвокатському запиті питань, позивачу роз'яснено положення ст. 118 ЦПК України, через незрозумілий виклад змісту запитуваної інформації.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наслідком розгляду справи суддею встановлено факт надання відповіді на інформаційний запит позивача вих. № 465 від 26.11.2014 року. Також слід зазначити, що дана відповідь надана у передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації» строк (5 робочих днів з дня отримання запиту).
За таких обставин, позовні вимоги спростовані доказами, поданими відповідачем 25.12.2014 року, а тому адміністративний позов є безпідставним та не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати позивачу в даній справі не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7 - 14, 18, 19, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 1832 КАС України, суддя, -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Копію постанови направити сторонам.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Потабенко В.А.