Постанова від 12.12.2014 по справі 2а-8337/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року справа № 2а-8337/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Крутько О.В., за участю секретаря судового засідання: Гойни Є.А., представника позивача: Кожан О.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулася в Львівський окружний адміністративний суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 45 171,00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 здійснив першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів марки: MERCEDES BENZ 112 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1, 2002 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 112, державний номерний знак НОМЕР_2, 2001 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 110, державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску та відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» при першій реєстрації сплатив податок з власників транспортного засобу на загальну суму 45 171,00 грн. згідно квитанцій, копії яких зберігаються в реєстраційних справах ДАІ. Однак, згідно листа Західного ГРУ «Приватбанку» від 16.07.2010 р. №2867 факт перерахування коштів на рахунок місцевого бюджету Франківського району м. Львова не підтверджується, а отже, фактично ОСОБА_2 податок з власників транспортних засобів до бюджету не сплатив.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, зазначених у позовній заяві, просила позов задоволити в повному обсязі.

Відповідач у судових засіданнях проти позову заперечив, просив в позові відмовити повністю, оскільки реєстрація вказаних автомобілів на його ім'я проведена без його відома.

В судове засідання 12.12.2014 року відповідач не з'явився, не надіслав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності, про причини неявки суд не повідомив.

Судом замінено позивача ДПІ у Франківському районі м. Львова на ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного:

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Одним із загальнодержавних податків відповідно до ч. 1 ст. 14 цього Закону є, зокрема, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХІІ від 11 грудня 1991 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин), платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до вимог ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідно до ст. 3 цього Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи податок з власників транспортних засобів сплачують перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

Згідно ч. 5 ст. 6 цього ж Закону, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

З матеріалів справи вбачається, що на гр. ОСОБА_2 у 2009 році зареєстровано транспортні засоби марки: MERCEDES BENZ 112 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1, 2002 року випуску, об'ємом двигуна 2151 куб. см.; MERCEDES BENZ VITO 112, державний номерний знак НОМЕР_2, 2001 року випуску, об'ємом двигуна 2151 куб. см.; MERCEDES BENZ VITO 110, державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску, об'ємом двигуна 2151 куб. см.

Вищевказані транспортні засоби відповідно до ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» є об'єктами оподаткування.

Згідно з довідкою ДПІ у Франківському районі м. Львова від 17.09.2010 року №20425/17-115 кошти з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 15057,00 грн. та 15057,00 грн. від 11.08.2009 року та в сумі 15057,00 грн. від 11.09.2009 року згідно даних наявних у МРЕВ квитанцій до місцевого бюджету Франківського району м. Львова від гр. ОСОБА_2 не надходили.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

В матеріалах справи наявна копія постанови слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу слідчого управління прокуратури Львівської області ОСОБА_3 про проведення виїмки від 07.10.2010 р., згідно якої проведено виїмку у ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області документів, квитанцій та інших матеріалів на підставі яких протягом 2007-2010 р.р. проводилась реєстрація, первинна реєстрація, зняття з обліку, перереєстрація транспортних засобів, зокрема на ОСОБА_2, прож. АДРЕСА_1

Відповідачем у судовому засіданні 05.04.2011 року долучено до матеріалів справи копію постанови старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області Сапуцького Р.Я. від 25 березня 2011 року, якою визнано ОСОБА_2 потерпілим у кримінальній справі №181-0290.

Судом встановлено, що слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальні справи № 181-0311 та № 181-0290 щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.ч.1, 3 ст. 358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів).

Вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-233/11), який набрав законної сили, по обвинуваченню ОСОБА_5, начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено, що протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів, зокрема: вантажного фургону В Mercedes-Benz VITO 110CDI, ідентифікатор НОМЕР_6, 2002 р.в.; вантажного фургону В Mercedes-Benz VITO 112CDI, ідентифікатор НОМЕР_5, 2002 р.в.; вантажного фургону В Mercedes-Benz VITO 112 CDI, ідентифікатор НОМЕР_4, 2001 р.в. на фізичну особу - ОСОБА_2 без його відома, використовуючи копію паспорта останнього, без сплати податку з власників транспортних засобів на загальну суму 45 171 грн.

ОСОБА_2 визнаний потерпілим у вказаній кримінальній справі.

Згідно з вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. у справі №1-233/11, потерпілий ОСОБА_2 на досудовому слідстві та в судовому засіданні стверджував, що в 2010 році він не здійснював реєстрації, зняття з обліку транспортних засобів. Приблизно в вересні 2010 року на його домашню адресу надійшло повідомлення з ДПІ у Франківському районі м.Львова про несплату ним податку з власників транспортних засобів в загальній сумі 45171 грн. під час первинної реєстрації автомобілів: вантажного фургону - В Mercedes-Benz VITO 110 CDI, ідентифікатор НОМЕР_6, 2002 року випуску, вантажного фургону В Mercedes-Benz VITO 112CDI, ідентифікатор НОМЕР_5, 2002 року випуску та вантажного фургону В Mercedes-Benz VITO 112 CDI, ідентифікатор НОМЕР_4, 2001 року випуску. Документів, на підставі яких проведено реєстрацію вищевказаних транспортних засобів, він не підписував, нікого не уповноважував та не давав нікому доручення щодо вчинення від його імені реєстраційних дій із цими транспортними засобами та ввезення їх в Україну. Ні підсудного ОСОБА_5, ні працівників Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області він не знає та йому також невідомо хто саме придбав та користується зазначеними транспортними засобами, а також хто від його імені підписував документи в Львівському ВРЕР та здійснював реєстрацію автомобілів.

Пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року за № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року за № 1371) зі змінами і доповненнями передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Здійснюючи державну реєстрацію ТЗ, увезених із-за кордону, органи ДАІ МВС наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.

При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких ТЗ в органах ДАІ.

У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи ДАІ відмовляють у реєстрації ТЗ.

З наведених норм вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації. Крім того, необхідна особиста заява на реєстрацію.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 із заявами до Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області про проведення державної реєстрації вищевказаних автомобілів не звертався і таких не підписував, тобто жодних дій, пов'язаних з придбанням чи реєстрацією транспортних засобів, відповідач не вчиняв.

ОСОБА_2 не є платником цього податку, оскільки транспортні засоби: MERCEDES BENZ 112 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1, 2002 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 112, державний номерний знак НОМЕР_2, 2001 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 110, державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску в органах ВРЕР не реєстрував, а рішення про їхню реєстрацію прийняте Львівським ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області без його відома, з порушенням при цьому порядку такої реєстрації.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 реєстрацію транспортних засобів: MERCEDES BENZ 112 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1, 2002 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 112, державний номерний знак НОМЕР_2, 2001 року випуску; MERCEDES BENZ VITO 110, державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску не здійснював, не подавав жодних документів для проведення такої реєстрації, а тому не може являтись платником даного податку.

Отже, позовні вимоги про стягнення з гр. ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів в розмірі 45 171,00 грн. є необґрунтованими та безпідставними, до задоволення не підлягають.

В задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Крутько О.В.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17.12.2014 року.