08 грудня 2014 року Справа № 9104/151176/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Західно-українська енергетична компанія» до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,-
товариство з обмеженою відповідальністю «Західно-українська енергетична компанія» звернулась в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова в якому просило, з урахуванням уточнень(а.с.110) скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 07.04.2011 р. №0001092302/0/12649.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року позовні вимоги задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Залізничному районі м. Львова від 07.04.2011 р. №0001092302/0/12649.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що судом неповно з'ясовано обставин справи, а постанова винесена з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що згідно із п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Статтею 81 ПК України передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби. При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
У зв'язку з ненаданням ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія» пояснень та їх документальних підтверджень на запити ДПІ у Залізничному районі м. Львова від 21.03.2011 р. №10245/10/23-2 та від 23.03.201 1 р. №10636/10/23-2, керуючись п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, начальником ДПІ у Залізничному районі м. Львова видано наказ від 05.04.2011 р. №379про проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства щодо взаєморозрахунків з ТзОВ «Піраміда» за період з 01.09.2006 р. по 31.12.2010 р. та з питань достовірності відображення у податковій декларації з податку на додану вартість податкового зобов'язання та податкового кредиту за грудень року. Відповідно службовим особам ДПІ у Залізничному район м. Львова було видано направлення від 06.04.2011 р. №316 та №317 на проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія», які пред'явлено керівнику підприємства ОСОБА_1, останній ознайомившись із наказом на проведення перевірки і отримавши направлення на проведення перевірки відмовився надати документи фінансово-господарської діяльності підприємства, чим фактично не допустив службових осіб ДПІ у Залізничному районі м. Львова до проведення позапланової виїзної перевірки, про що складено акти від 06.04.2011 р. №122/23-2 та від 06.04.2011 р. №120/23-2.
Відповідно до п.п.20.1.5 п.20.1 ст.20 ПК України у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню, та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим цього пункту, або ненадання для перевірки документів. їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.
Згідно з п.94.1 ст.94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Пунктом 94.2 статті 94 ПК України передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Згідно з п.п.3.1.3 п.3.1 розділу ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 р. №1042, зареєстрованого в Мінюсті України 30.12.2010 р. за №1437/18732 арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Підпунктом 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 ПК України передбачено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу держави, податкової служби до суду.
Відповідно до пунктів 7.1. 7.3 розділу VII Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду. Для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Керуючись вищевказаними нормами, розглянувши звернення управління податкового контролю юридичних осіб від 08.04.2011 р., начальником ДПІ у Залізничному районі м. Львова прийнято рішення від 08.04.2011 р. №12733 про застосування адміністративного арешту майна платника податків - ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія».
У зв'язку з порушенням позивачем вимог п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54, відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України та на підставі акту про ненадання документів до проведення перевірки від 06.04.2011 р. №122/23-2/36461945 ДПІ у Залізничному районі м. Львова прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.04.2011р. № 0001092302/0/12649. яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 510 грн.
Враховуючи вище викладене просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2011 р. та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Залізничному районі м. Львова звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТзОВ «Західно-Українська енергетична компанія» про арешт коштів на рахунку платника податків (справа №2а-4236/11/1370), відповідно постановою суду від 25.05.2011 р. було відмовлено в задоволенні позову ДПІ у Залізничному районі м. Львова. Відповідно до вказаної постанови, судом досліджувались питання правомірності накладення арешту коштів та представлені сторонами докази. Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, дійшов до висновку, що ТзОВ «Західно-Українська енергетична компанія» повинне було надати запитувану податковим органом інформацію до 06.04.2011 року включно, що і було зроблено та підтверджено матеріалами справи. Натомість, позивачем було передчасно прийнято наказ №379 про проведення позапланової перевірки ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія», оскільки такий був прийнятий до закінчення передбачених законодавцем 10 робочих днів для надання пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби.
Крім того суд дав відповідну правову оцінку акту про неможливість проведення позапланової перевірки відповідача № 120/23-2 від 06.04.2011 року та акту про ненадання документів до проведення перевірки ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія» № 122/23-2 від 06.04.2011 року. Вказані документи були складені не за місцем знаходження ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія», а в приміщенні ДПІ в Залізничному районі м. Львова, що вбачається із тексту самих актів. Крім того, акти підписані сторонніми особами, що не мали направлення на перевірку ТзОВ «Західно-українська енергетична компанія» і, відповідно, не виходили за місцем проведення перевірки підприємства. Відтак, судом було встановлено відсутність обставин, за яких здійснюється документальна позапланова виїзна перевірка і відсутність законних підстав для допуску посадових осіб ДПІ в Залізничному районі м. Львова до її проведення.
Відповідно Львівським апеляційним адміністративним судом була розглянута апеляційна скарга ДПІ у Залізничному районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова до товариства з обмеженою відповідальністю «Західно-українська енергетична компанія» про арешт коштів на рахунках платника податків (справа №2а-4236/11/1370) та ухвалою апеляційного суду від 30.09.2011 р. апеляційну скаргу ДПІ у Залізничному районі м. Львова залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2011 р. залишено без змін, і постанова Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2011 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2011 р. набрали законної сили.
З огляду на це суд дійшов обгрунтованого висновку, що у відповідача не було достатньо правових підстав для винесення спірного податкового повідомлення-рішення, а позов підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року по справі № 2а-4831/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин