"06" листопада 2014 р. справа № 808/4216/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Закритого акціонерного товариства „Астром" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у справі № 808/4216/13-а за позовом Закритого акціонерного товариства „Астром" до Дніпропетровського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,-
23 квітня 2013 року Закрите акціонерне товариство „Астром" (далі за текстом - ЗАТ „Астром" звернулося до суду з позовом до Дніпропетровського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі за текстом - Дніпропетровське територіальне управління НКЦПФР), в якому просило скасувати постанову Дніпропетровського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 березня 2013 року №97-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 гривень.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підстав пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що 17 липня 2012 року Начальником Дніпропетровського територіального управління НКЦПФР у відношенні ЗАТ „Астром" винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 206-ДН-1-Е, згідно якого у термін до 17 січня 2013 року року позивач має усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: внести зміни до статуту товариства стосовно найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства та привести внутрішні положення товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Станом на 17 січня 2013 року позивачем Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17 липня 2012 року № 206-ДН-1-Е не виконано. Письмове клопотання від ЗАТ „АСТРОМ" до спливу терміну виконання вказаного розпорядження до Дніпропетровського територіального управління НКЦПФР не надходило.
18 лютого 2013 року відповідачем було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої керівник ЗАТ „Астром" мав з'явитися для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень в Дніпропетровське управління НКЦПФР 28 лютого 2013 року о 14:20.
28 лютого 2013 начальником Дніпропетровського територіального управління НКЦПФР було винесено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 86-ДН-1-Е, згідно якого було виявлено порушення ЗАТ „Астром" вимог пункту 10 статті 8 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" в частині не виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17 липня 2012 року №206-ДН-Е в частині не усунення емітентом порушень вимог пункту 5 розділу ХVII Закону України „Про акціонерні товариства". Керівник ЗАТ „Астром" на підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів не з'явився.
28 лютого 2013 року Начальником Дніпропетровського територіального управління НКЦПФР винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 0997/03-01/03, згідно якої було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ „Астром" на 19 березня 2013 року о 11:00.
19 березня 2013 року начальником Дніпропетровського територіального управління НКЦПФР винесено постанову № 97-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою, за повторне протягом року невиконання розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, на ЗАТ „АСТРОМ" накладено штраф у розмірі 85 000,00 гривень.
Відповідно до пункту 6 розділу XIV Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16 жовтня 2012 року №1470, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, щодо якої його винесено.
12 березня 2013 року позивач звернувся з клопотанням до відповідача, в якому просив прийняти рішення про продовження терміну виконання розпорядження від 17 липня 2012 року № 206-ДН-1-1 про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Проте, вказане клопотання подано позивачем після спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17 липня 2012 року № 206-ДН-1-У, а саме після 17 січня 2013 року.
Усі акції товариства є іменними. Акції існують виключно в бездокументарній формі.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок" акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, і законодавством про інститути спільного інвестування.
Емітентом акцій є тільки акціонерне товариство. Порядок прийняття відповідним органом акціонерного товариства рішення про розміщення акцій визначається законом, що регулює питання утворення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок" акція є неподільною. Порядок реалізації прав співвласників акції (акцій) визначається Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Згідно пункту 5 розділу XII Закону України „Про акціонерні товариства" статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону №448/96-ВР, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладається штраф у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16 жовтня 2012 року № 1470, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, щодо якої його винесено.
Отже, виходячи із зазначеної норми суд вважає, що уповноважена особа, яка винесла спірне розпорядження при отриманні клопотання не зобов'язана продовжувати термін виконання розпорядження, оскільки повинна вирішити це питання при наявності обґрунтованих обставин та до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ч. 1 ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства „Астром" - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у справі 808/4216/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров