Рішення від 23.12.2014 по справі 924/1617/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" грудня 2014 р.Справа № 924/1617/14

Господарський суд Хмельницької області у складі:

судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали

за позовом Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері м. Нетішин в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький

до 1. Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації м. Кам'янець-Подільський

2. Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 с. Острівчани Кам'янець- Подільського району Хмельницької області

про 1. Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 141/2013-р від 04.06.2013р.

2. Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 220/2013-р від 18.07.2013р.

3. Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 222/2013-р від 19.07.2013р.

4. Визнання недійсним договору оренди землі від 19.07.2013р., укладеного між Кам'янець - Подільською райдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_2, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.08.2013р. за номером 5358892

5. Зобов'язання ФОП ОСОБА_2 повернути земельну ділянку за кадастровим номером 6822486800:05:003:0004, загальною площею 5,093 га, розташовану за межами населених пунктів Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району, Хмельницькій обласній державній адміністрації.

Представники сторін:

позивач: Людвік В.В. - представник за довіреністю №62/10-12-4928/2014 від 20.10.2014р.

відповідач 1: не з'явився

відповідач 2: ОСОБА_4 - представник за довіреністю від 10.11.2014р.

від прокуратури: Гуменний Д.А. - прокурор відділу прокуратури м. Хмельницького, посвідчення №027179 від 02.07.2014р.

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: розпорядженням Кам'янець - Подільської РДА №141/2013-р від 04.06.2013р. надано дозвіл ФОП ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель водного фонду земельної ділянки орієнтовною площею 3 га, розташованої за межами населених пунктів Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району, з метою надання її в оренду для рибогосподарських потреб.

Розпорядженням №220/2013-р від 18.07.2013р. внесено зміни до вищевказаного розпорядження в частині розміру земельної ділянки, щодо якої надано дозвіл на розроблення проекту відведення (5,093 га). На підставі вказаного розпорядження ФОП ОСОБА_2 проектною організацією ПП фірма "Земля" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди.

Розпорядженням №222/2013-р від 19.07.2013р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в користування на умовах оренди із земель водного фонду земельну ділянку (ставок) площею 5,093 га, з них: під водою - 2,9991 га, під гідротехнічною спорудою - 0,1282 га, під прибережними захисними смугами (сінокіс) - 1,9657 га, для рибогосподарських потреб.

19.07.2013р. між Кам'янець - Подільською РДА та ФОП ОСОБА_2 укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.08.2013р. за номером 5358892. На підставі договору оренди землі 19.07.2013р. у Державному земельному кадастрі зареєстровано вказану земельну ділянку та присвоєно кадастровий номер 6822486800:05:003:0004.

Прокурор вказує, що вищевказані розпорядження були прийняті Кам'янець - Подільською РДА з перевищенням наданих їй повноважень, оскільки згідно вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України право розпорядження земельними ділянками водного фонду із земель державної власності відноситься до компетенції обласних державних адміністрацій. Крім того, прокурор вказує, що Законом України "Про аквакультуру" (набрав чинності з 01.07.2013р.) внесено зміни до ч. 3 ст. 51 Водного кодексу України, якою встановлено, що водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Типовий договір оренди водних об'єктів затверджено постановою КМУ №420 від 29.05.2013р. Однак, договір оренди водного об'єкту не укладався, а укладений договір оренди землі не відповідає положенням типового договору оренди водних об'єктів. Додатково вказує, що нормативна оцінка земельної ділянки для визначення розміру орендної плати як істотної умови договору оренди землі не проводилась, що також є підставою для визнання його недійсним. Зважаючи на те, що земельна ділянка вибула з користування держави всупереч вимогам законодавства та поза волею належного розпорядника - Хмельницької ОДА, то прокурор вважає, що існують всі правові підстави для її витребування з незаконного користування ФОП ОСОБА_2 та повернення державі на підставі ст.ст. 387, 388 ЦК України.

Прокурор позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважає їх правомірними та обґрунтованими.

Представник позивача позов підтримує, подав письмові пояснення, в яких вказує, що з 01.07.2013р. набрав чинності Закон України "Про аквакультуру", відповідно до прикінцевих положень якого ст. 51 Водного кодексу України викладена в новій редакції, в зв'язку з чим змінився існуючий підхід до процедури надання водних об'єктів в користування на умовах оренди. Щодо орендодавців, то відповідно до ст. 122 ЗК України такі повноваження за межами населених пунктів належать Раді Міністрів АРК та обласним державним адміністраціям. Вказує, що станом на момент винесення розпорядження від 04.06.2013р. № 141/2013-р "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2." райдержадміністрація діяла у межах законодавства, проте, розпорядження від 19.07.2013р. №222/2013-р "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФОП ОСОБА_2." винесено із перевищенням повноважень, оскільки вже набрали чинності зміни до Водного кодексу та ЗУ "Про аквакультуру"

Представник відповідача 1 в судове засідання не з'явився. В письмових поясненнях позов не визнає, вважає його безпідставним та необґрунтованим. Вказує, що розпорядження прийняті відповідно до вимог законодавства, в тому числі і приписів ст. 122 Земельного кодексу України.

Представник відповідача 2 позов не визнає. В письмовому відзиві на позовну заяву вказує, що земельна ділянка передана ОСОБА_2 в користування для рибогосподарських потреб, тобто для ведення водного господарства. Тому видаючи спірні розпорядження, голова Кам'янець-Подільської РДА діяв в межах повноважень, визначених ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України. Зазначає, що на час видачі спірних розпоряджень ФОП ОСОБА_2 мав відповідний дозвіл на спеціальне водокористування №003422С, виданий 02.04.2013р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області. Тому звертатись за вказаним дозволом до Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької області не було необхідності. А проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був погоджений з Хмельницьким обласним управлінням водного господарства, який є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Звертає увагу, що у спірному договорі оренди земельної ділянки сторони визначили фіксовану орендну плату у грошовій формі без прив'язки її розміру до нормативно - грошової оцінки землі, тому відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про оцінку землі" таку оцінку не було необхідності проводити. На даний час ОСОБА_2 добросовісно користується наданою йому земельною ділянкою та регулярно сплачує орендну плату. З вказаних підстав просить в позові відмовити.

Судом під час розгляду матеріалів справи встановлено наступне:

Згідно витягу про державну реєстрацію прав № 36543764 від 04.12.2012р. та свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.12.2012р. ОСОБА_2 є власником гідротехнічної споруди ставу, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

02.04.2013р. фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 видано дозвіл № 003422 на спеціальне водокористування на ставок площею водного дзеркала 3,0 га, що знаходиться на території Рудської сільської ради Кам'янець-Подільського району. Термін дії дозволу з 02.04.2013р. до 21.07.2013р.

Розпорядженням Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації №141/2013-р від 04.06.2013р. було надано дозвіл фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель водного фонду земельної ділянки орієнтовною площею 3,00 га, що знаходиться на території Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання її в оренду для рибогосподарських потреб.

Розпорядженням №220/2013-р від 18.07.2013р. внесено зміни до пункту 1 вищевказаного розпорядження та викладено його в наступній редакції: "Надати дозвіл фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель водного фонду земельної ділянки площею 5,0930 га, що знаходиться на території Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання її в оренду для рибогосподарських потреб".

На підставі вказаного розпорядження проектною організацією ПП фірма "Земля" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди гр.ОСОБА_2 для рибогосподарських потреб. Складовою проекту землеустрою є технічні характеристики ставка, розроблені Кам'янець-Подільським міжрайонним управлінням водного господарства Держводагенства України, які містять загальні відомості, характеристику річки (водотоку), характеристику ставка, греблі, водоскидних споруд, відомості про відвідний канал, прибережні захисні смуги, графічні матеріали та рекомендації по експлуатації ставка.

Вказаний проект землеустрою отримав позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.07.2013р. № 789.

Розпорядженням №222/2013-р від 19.07.2013р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 в користування на умовах оренди із земель водного фонду земельну ділянку (ставок) площею 5,093 га, з них: під водою - 2,9991 га, під гідротехнічною спорудою - 0,1282 га, під прибережними захисними смугами (сінокіс) - 1,9657 га, що розташована на території Рудської сільської ради за межами населених пунктів Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Встановлено термін оренди земельних ділянок тривалістю в 49 років з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки та орендну плату в розмірі 500,00 грн. в рік за 1 гектар земельної ділянки.

На підставі вищевказаного розпорядження між Кам'янець - Подільською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (далі - орендар) укладено договір оренди землі від 19.07.2013р., згідно п. 1.1 якого орендодавець на підставі розпорядження голови Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації від 19 липня 2013 року №222/2013-р надає, а орендар приймає в тимчасове платне володіння та користування земельну ділянку з розташованим на ній водним об'єктом (ставок) загальною площею 5,0930 гектарів, що розташована на території Руської сільської ради Кам'янець - Подільського району Хмельницької області за межами населених пунктів.

Відповідно до п. 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 5,0930 га, з них: під водою - 2,9991 га, під прибережними захисними смугами (сінокіс) - 1,9657 га, під гідротехнічною спорудою (гребля) - 0,1282 га. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - гідротехнічна споруда (гребля) (п. 2.2 договору).

Згідно п. 2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки: не проводилась. Земельна ділянка, яка передається в оренду разом з водним об'єктом та гідроспорудами, не має недоліків, що може перешкоджати її ефективному використанню (п. 2.4 договору).

Договір укладений строком на 49 (сорок дев'ять) років з моменту державної реєстрації договору оренди (п. 3.1 договору).

Відповідно до п. 4.1 договору обчислення розміру орендної плати проводиться з урахуванням Податкового кодексу України. Розмір орендної плати становить 500,00 (п'ятсот) гривень, в рік за 1 га (п. 4.2 договору).

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 4.3 договору).

Згідно п. 5.1 договору земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Категорія земельної ділянки - землі водного фонду (п. 5.2 договору).

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 17.1 договору).

Договір підписаний, скріплений печатками сторін та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 5360959 від 28.08.2013р. Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6822486800:05:003:0004.

На підтвердження факту користування спірною земельною ділянкою відповідачем 2 подано в матеріали справи банківські квитанції № QS000007344201 від 19.09.2013р., №191С40494 від 28.10.2014р., №18Р054903 від 24.10.2014р. про сплату орендної плати, а також акт № 1 про зариблення від 19.10.2013р. та накладну № 67 від 19.10.2013р.

Прокурором на підтвердження своїх позовних вимог подано лист-роз'яснення Державного агентства водних ресурсів України № 3427/9/11-13 від 09.07.2013р. та лист Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації № 05/3-4111 від 17.10.2014р., в якому департамент повідомив, що документи щодо укладення договору оренди водного об'єкта та земель водного фонду від ФОП ОСОБА_2 на розгляд департаменту не надходили.

Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:

За приписами статті 2 Земельного кодексу України, земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Законом України "Про місцеві державні адміністрації" визначено організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій та статтею 13 встановлено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань, в тому числі, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до пункту а) ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Так, згідно частини 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а)ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (ч. 5 ст. 122 ЗК України).

Виходячи із системного зв'язку положень вищенаведених норм земельного законодавства, обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків передачі земельних ділянок у власність або користування із земель державної власності районними державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, його територіальними органами та Кабінетом Міністрів України.

Судом враховується, що за спірними розпорядженнями фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 було передано в користування на умовах оренди із земель водного фонду земельну ділянку площею 5,0930 га, що розташована на території Рудської сільської ради за межами населених пунктів Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, для рибогосподарських потреб.

Згідно Концепції розвитку водного господарства України, схваленої Постановою Верховної Ради України від 14.01.2000р. № 1390-XIV, водне господарство - галузь, завданням якої є забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків.

Статтею 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" передбачено, що рибогосподарська діяльність - діяльність юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, пов'язана з вивченням водних біоресурсів, їх охороною, відтворенням, спеціальним використанням, переробкою, реалізацією тощо.

З аналізу вищевказаних термінів випливає, що поняття водного господарства є ширшим і включає в себе такий компонент як рибогосподарська діяльність.

Отже, надання земельних ділянок за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб належить до компетенції районних державних адміністрацій. Вказаної правової позиції дотримується також Вищий господарський суд України у постанові по справі №918/203/14 від 14.10.2014р. При цьому також приймається до уваги, що Законом України "Про аквакультуру" жодних змін до ст. 122 ЗК України не вносилось, тому повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування не змінились.

Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 134 ЗК України встановлено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій).

Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 є власником гідротехнічної споруди ставу, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав № 36543764 від 04.12.2012р. та свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 04.12.2012р. Також ФОП ОСОБА_2 на момент прийняття спірних розпоряджень мав дозвіл № 003422 від 02.04.2013р. на спеціальне водокористування на ставок площею водного дзеркала 3,0 га, що знаходиться на території Рудської сільської ради Кам'янець-Подільського району.

Таким чином, порядок передачі спірної земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_2 визначався положеннями статті 123 ЗК України.

Даною статтею в редакції, чинній на момент прийняття спірних розпоряджень, передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Судом встановлено, що Кам'янець - Подільською районною державною адміністрацією в межах повноважень, визначених ч. 3 ст. 122 ЗК України, було прийнято розпорядження №141/2013-р від 04.06.2013р. про надання дозволу відповідачу 2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель водного фонду земельної ділянки орієнтовною площею 3,00 га, що знаходиться на території Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району за межами населених пунктів, з метою надання її в оренду для рибогосподарських потреб.

В подальшому розпорядженням №220/2013-р від 18.07.2013р. внесено зміни до пункту 1 вищевказаного розпорядження, яким збільшено площу земельної ділянки, щодо якої надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою, до 5,0930 га.

На підставі зазначених розпоряджень відповідачем 2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди гр.ОСОБА_2 для рибогосподарських потреб, який отримав всі необхідні на момент його розробки узгодження та позитивні висновки, в тому числі і позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.07.2013р. № 789, що свідчить про відповідність поданої на затвердження проектної документації вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам.

Згідно ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.

За таких обставин, у Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації не було правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 та надання її останньому в користування на умовах оренди (аналогічна позиція викладена в постанові ВГСУ № 5002-23/2373-2012 від 12.03.2013р.)

Доводи прокурора з приводу того, що розпорядження №222/2013-р від 19.07.2013р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФОП ОСОБА_2." не відповідає приписам ст. 51 Водного кодексу України в редакції Закону №5293-VI від 18.09.2012р., який набрав чинності з 01.07.2013р., судом до уваги не приймаються та спростовуються наступним.

Згідно ст. 51 Водного кодексу України в редакції Закону № 5293-VI від 18.09.2012р. водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта.

В той же час ст. 85 Водного кодексу України визначає, що порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Судом враховується, що приписами ст.ст. 123, 124, 134 ЗК України передбачений порядок передачі земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів, в тому числі і у випадку надання земельних ділянок для здійснення спеціального водокористування.

Крім того, відносини між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 з приводу оренди спірної земельної ділянки виникли ще до набрання чинності нової редакції ст. 51 Водного кодексу України (розпорядження №141/2013-р від 04.06.2013р.), яка до 01.07.2013р. не передбачала надання у користування водних об'єктів за результатами проведення земельних торгів. Розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 220/2013-р від 18.07.2013р. було збільшено площу земельної ділянки водного фонду, щодо якої ФОП ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, однак, площа земельної ділянки під водою та, відповідно, і площа водного об'єкту не змінилась і становить 2,9991 га, що відповідає площі земельної ділянки, вказаній у розпорядженні №141/2013-р від 04.06.2013р.

Зважаючи на викладене, та враховуючи, що подана ФОП ОСОБА_2 проектна документація отримала всі необхідні погодження, а згідно ч. 10 ст. 123 ЗК України єдиною та виключною передбаченою законодавством підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, то суд вважає, що норми ст. 51 Водного кодексу України в редакції Закону № 5293-VI від 18.09.2012р. не можуть бути підставою для визнання недійсним розпорядження №222/2013-р від 19.07.2013р.

Також не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог і посилання прокурора на відсутність паспорта водного об'єкта, оскільки поданий в матеріали справи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди гр.ОСОБА_2 містить технічні характеристики ставка, розроблені Кам'янець-Подільським міжрайонним управлінням водного господарства Держводагенства України, які за своїм змістом відповідають формі, наведеній у додатку до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013р. № 99, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.05.2013р. за №775/23307, а також містить усі відомості, передбачені пунктом 4 вказаного Порядку.

Статтею 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову (п.2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів").

В ході розгляду справи судом не було встановлено перевищення повноважень Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією під час прийняття спірних розпоряджень та невідповідності їх вимогам чинного законодавства.

Крім того, вказані розпорядження не порушують права Хмельницької обласної державної адміністрації, яка зазначена прокурором як позивач по справі, оскільки право розпорядження земельною ділянкою, що передана в оренду ФОП ОСОБА_2, та спірним водним об'єктом має Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація, а не Хмельницька обласна державна адміністрація.

Тому позовні вимоги про визнання недійсними розпоряджень Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації не підлягають задоволенню.

З приводу позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі від 19.07.2013р. судом враховується наступне.

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 , 6 ст. 203 цього кодексу. Частина 1 ст. 203 ЦК України визначає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно ч. 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Таким чином, вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

Відповідно до п. 2.10. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" якщо чинне законодавство прямо не визначає кола осіб, які можуть бути позивачами у справах, пов'язаних з визнанням правочинів недійсними, господарському суду для вирішення питання про прийняття позовної заяви слід керуватися правилами статей 1 і 2 ГПК. Отже, крім учасників правочину (сторін за договором), а в передбачених законом випадках - прокурора, державних та інших органів позивачем у справі може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин.

Прокурор, звертаючись до господарського суду із заявою про визнання правочину недійсним, виступає позивачем або зазначає у ній позивачем державний чи інший орган або установу, організацію, уповноважені здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, наприклад, управляти майном, що є предметом цього правочину, і визначає відповідачами, як правило, сторони за правочином (договором). Виняток можуть становити випадки, коли однією з сторін є названий орган (установа, організація); у такому разі відповідачем визначається друга сторона.

Прокурором при зверненні до суду із даним позовом зазначено позивачем Хмельницьку обласну державну адміністрацію. Однак, в матеріали справи не надано доказів того, що право розпоряджатися спірною земельною ділянкою має Хмельницька обласна державна адміністрація. Судом встановлено, що надання в оренду даної земельної ділянки належить до компетенції Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації. Тому суд приходить до висновку, що спірний договір не порушує права позивача, що є підставою для відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання його недійсним.

Крім того, судом приймається до уваги, що згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Приписами ст. 21 вказаного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону (ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Прокурор вказує, що всупереч ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" при визначенні розміру орендної плати не була проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що є підставою для визнання договору оренди землі від 19.07.2013р. недійсним.

Проаналізувавши зміст спірного договору оренди землі, судом встановлено, що він містить усі істотні умови договору оренди землі, які передбачені частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі", що в свою чергу свідчить про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин частини другої цієї статті щодо визнання договору оренди землі недійсним.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду, не входить до вичерпного переліку істотних умов договору оренди землі, встановленого ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі", а тому невизначеність нормативної грошової оцінки земельних ділянок у спірному договорі не породжує юридичних наслідків та не тягне за собою його недійсність (аналогічна позиція викладена в постанові ВГСУ № 19/17-1280-2011 від 01.11.2011р.).

Інші доводи прокурора, вказані у позовній заяві та письмових поясненнях по справі, не можуть бути підставою для визнання недійсним договору оренди землі від 19.07.2013р., оскільки не свідчать про його невідповідність вимогам чинного законодавства. При цьому також враховується, що сторони правочину не позбавлені права внести зміни чи доповнення до спірного договору щодо оренди водного об'єкту або укласти окремий договір оренди водного об'єкту відповідно до положень чинного законодавства.

Зважаючи на викладене, у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним договору оренди слід відмовити.

Щодо вимоги про зобов'язання ФОП ОСОБА_2 повернути спірну земельну ділянку, то вона є похідною від інших заявлених по даній справі вимог, тому в зв'язку з підтвердженням в ході судового розгляду правомірності користування відповідачем спірною земельною ділянкою не підлягає задоволенню.

При розподілі судового збору між сторонами судом враховується наступне.

В силу вимог п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" органи прокуратури звільняються від сплати судового збору при здійсненні своїх повноважень.

Згідно ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Приписами ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014рік" встановлено мінімальну заробітну плату з 01 січня 2014р. у місячному розмірі 1218,00 грн.

Предметом судового розгляду є п'ять вимог немайнового характеру.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягав сплаті за подання позовної заяви по даній справі становив 6 090,00 грн.

У відповідності до п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір стягується з позивача в дохід державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері м. Нетішин в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації м. Кам'янець-Подільський, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 с. Острівчани Кам'янець- Подільського району Хмельницької області про 1.Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації №141/2013-р від 04.06.2013р. 2. Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 220/2013-р від 18.07.2013р. 3. Визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 222/2013-р від 19.07.2013р. 4. Визнання недійсним договору оренди землі від 19.07.2013р., укладеного між Кам'янець - Подільською райдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_2, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.08.2013р. за номером 5358892 5.Зобов'язаня ФОП ОСОБА_2 повернути земельну ділянку за кадастровим номером 6822486800:05:003:0004, загальною площею 5,093 га, розташовану за межами населених пунктів Рудської сільської ради Кам'янець - Подільського району, Хмельницькій обласній державній адміністрації відмовити.

Стягнути з Хмельницької обласної державної адміністрації (м. Хмельницький, майдан Незалежності, Будинок Рад, код 22985083) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, рахунок отримувача 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м.Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 6 090,00 грн. (шість тисяч дев'яносто гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 26.12.2014р.

Суддя Л.О. Субботіна

Віддрук. 6 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу (м. Хмельницький, майдан Незалежності, 2), 3 - відповідачу 1 (Хмельницька обл., м.Кам'янець - Подільський, вул. Троїцька, 4) - простим, 4 - відповідачу 2 (Хмельницька обл., Кам'янець - Подільський р-н, с. Острівчани), 5 - Хмельницька міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (Хмельницька обл., м. Нетішин, вул.Лісова, 6а), 6 - в прокуратуру м.Хмельницького (м.Хмельницький, вул.Проскурівська, 63).