номер провадження справи 19/132/14
11.12.2014 Справа № 908/4645/14
За позовом 1) Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Леніна, 206)
2) Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 39-Б
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» (69123, м. Запоріжжя, вул. Хортицьке шосе, 10-А)
про внесення змін до договору
Суддя Давиденко І.В.
Представники:
Від позивача-1: Фанін П.В. - представник за довіреністю № 151/01/01-10 від 24.10.14.
Від позивача-2: Скуріхін А.В. - представник за довіреністю № 01.01.-24/40 від 13.11.14.
Від відповідача: Кузьменко Є.В. - представник за довіреністю № 13 від 10.01.14.
Рішення прийнято 11.12.14. після оголошеної на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні перерви з 26.11.14. по 11.12.14.
До Господарського суду Запорізької області 05.11.14. звернувся Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» про:
- внесення змін до пунктів 3.1 та 3.3 Договору оренди від 18.09.02. № 955, укладеного між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, Департаментом освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК», виклавши їх в наступній редакції:
« 3.1 Орендна плата визначається на підставі рішення Запорізької міської ради від 06.04.11. № 47 та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.95. № 786 і складає 46635,15 грн. на рік.
3.3 Орендна плата перераховується орендарем згідно рахунків Балансоутримувача - Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради на розрахунковий рахунок № 35426203078533 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573094 щомісячно не пізніше 10 числа, наступного за звітним. Орендна плата за березень 2014 р. становить 3971,76 грн.».
Позовні вимоги мотивовані тим, що в зв'язку з проведенням оцінка об'єкта оренди змінився розмір орендної плати.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.11.14. порушено провадження у справі № 908/4645/14, справі присвоєно номер провадження 19/132/14, судове засідання призначено на 26.11.14. о 12-20.
Через канцелярію Господарського суду Запорізької області від відповідача 19.11.14. надійшов письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» заперечило проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що обов'язок відповідача здійснювати оцінку об'єкта оренди пов'язаний з настанням події необхідності продовження Договору оренди.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено перерву в судовому засіданні 26.11.14. до 11.12.14. о 12-20.
Представники позивачів в судовому засіданні 11.12.14. підтримали позовні вимоги, просили суд позов Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 11.12.14. заперечив проти задоволення позовних вимог, просив суд в задоволення позову Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради відмовити повністю.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд у нарадчій кімнаті, у відповідності до ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ухвалив рішення у справі № 908/4645/14.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
18.09.02. між Управлінням комунальної власності міської ради (правонаступником якого є: Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради), управлінням освіти міської ради (правонаступником якого є: Департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради) (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» (далі - Орендар) укладено Договір оренди окремо стоячої будівлі (споруди) № 955 (далі - Договір оренди).
Відповідно до п. 1.1 Договору оренди зазначено, що Орендодавець на підставі наказу Управління комунальної власності міської ради «Про передачу в оренду об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя суб'єктам підприємницької діяльності» № 161 від 09.08.02. передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окремо стоячу будівлю (споруду), загальною площею 362,0 кв.м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. 14 Жовтня, 13, яка знаходиться на балансі Управління освіти міської ради, вартість якої визначена згідно з актом оцінки і становить за експертною оцінкою (залишковою вартістю) 51388,00 грн., станом на 25.08.02.
Відповідно до п.п. 10.1, 10.7 Договору оренди передбачено, що цей Договір діє з 18.09.02. до 18.09.12., строком на 10 років. В разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну Договору після закінчення його строку протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
Позивач вказує на те, що жодна зі сторін не заявила про припинення Договору оренди, в зв'язку з чим, Договір продовжив свою дію на той самий строк і на тих самих умовах, тобто, - до 18.09.22.
Позивач вказує на те, що на момент продовження строку дії Договору оренди вступили в дію зміни до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», зі змісту яких вбачається, що в разі, якщо на момент продовження дії Договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Позивач посилаючись на п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95. № 629, зазначає, що оцінка обов'язково проводиться перед продовженням (поновленням) Договору оренди, у разі, коли на момент продовження дії такого Договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Оцінка об'єкта оренди проводиться з метою використання її результатів під час розрахунку орендної плати.
З матеріалів справи вбачається, що позивач-1 листами: № 5936/01/01-07 від 04.12.13., № 453/01/01-07 від 29.01.14., № 1016/01/01-07/0835 від 04.03.14., № 2049/01/01-072591 від 14.05.14. повідомив відповідача про необхідність здійснення ним оплати послуг з оцінки об'єкта оренди вартістю 1300,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач листами № 43 від 08.02.14., та № 143 від 16.04.14. відмовив у здійсненні оплати послуг з оцінки майна.
04.07.14. між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Експертно-консультаційний центр» укладено Договір про проведення незалежної оцінки майна № б/н від 04.07.14. (далі - Договір оцінки).
З матеріалів справи вбачається, що після отримання Звіту з оцінки майна, позивачем-1 була підготовлена Додаткова угода до Договору оренди від 10.07.14. про внесення змін до п.п. 3.1, 3.3 Договору, відповідно до якої було здійснено перерахунок розміру орендної плати на підставі ринкової вартості об'єкту оренди.
Вказана вище Додаткова угода від 10.07.14. була направлена на адресу відповідача супровідним листом № 3198/01/01-07 від 14.07.14.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» листом № 266 від 30.07.14. повернуло Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради вказану вище Додаткову угоду від 10.07.14. без підпису.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» порушило вимоги чинного законодавства України, в зв'язку з тим, що відповідачем не була підписана Додаткова угода від 10.07.14. до Договору оренди, відповідно до якої встановлено нову орендну ставку.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Як визначено абзацом 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 629 Цивільного кодексу України закріплено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як було встановлено вище, відповідно до п.п. 10.1, 10.7 Договору оренди передбачено, що цей Договір діє з 18.09.02. до 18.09.12., строком на 10 років. В разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну Договору після закінчення його строку протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
В зв'язку з тим, що матеріали справи не містять заяви про припинення Договору оренди, даний Договір продовжив свою дію на той самий строк і на тих самих умовах, тобто до, - 18.09.22.
Пунктом 10.10 Договору оренди передбачено, що взаємовідносини сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються чинним законодавством.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» в редакції станом на час продовження дії Договору оренди встановлено, що оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Згідно з положеннями п. 2. Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95. № 629 (далі - Методика) в редакції станом на час продовження дії Договору оренди, оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України вказано, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування; зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом; зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно зі ст. 286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Частиною 3 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Пунктами 1, 2 Методики оцінки вартості об'єктів оренди, встановлено, що згідно її положень проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду, а саме:
- цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць);
- нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (машин, устаткування, інших облікових одиниць основних засобів, нематеріальних активів та інших цінностей, що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством);
- майна, що не увійшло до статутних (складених) капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів, згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в Договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням Договору оренди та перед продовженням (поновленням) Договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого Договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, для продовження Договору оренди законодавством встановлено необхідність проведення оцінки об'єкта оренди для визначення орендної плати.
З матеріалів справи вбачається, що 04.07.14. між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Експертно-консультаційний центр» укладено Договір про проведення незалежної оцінки майна № б/н від 04.07.14. (далі - Договір оцінки).
З Висновку Товариства з обмеженою відповідальністю «Експертно-консультаційний центр» вбачається, що метою зазначеної оцінки є визначення ринкової вартості об'єкту оцінки для розрахунку орендної плати з метою продовження дії Договору оренди.
Відповідно до вказаного вище Висновку про вартість майна встановлено, що ринкова вартість об'єкта оцінки станом на 28.02.14. складає 310901,00 грн., без урахування ПДВ.
Відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» вбачається, що розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Статтею 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що однією з істотних умов договору оренди є умова щодо орендної плати з урахуванням її індексації.
Приписами п. 3.1 Договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України та рішення виконкому Запорізької міської ради від 25.01.01. № 36 і складає 256,94 грн. на рік.
Відповідно до п. 3.2 Договору оренди передбачено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції з наступний місяць.
Згідно з п. 3.6 Договору оренди передбачено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї зі сторін у разі зміни методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Зі змісту ст. 651 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України вбачається, що питання зміни договору, в тому числі, і щодо його ціни (орендної плати) як істотної умови договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем-1 була підготовлена Додаткова угода до Договору оренди від 10.07.14. про внесення змін до п.п. 3.1, 3.3 Договору, та розрахунок орендної плати, відповідно до якого було здійснено перерахунок розміру орендної плати на підставі ринкової вартості об'єкту оренди, а саме п.п. 3.1, 3.3 викладено в наступній редакції:
« 3.1 Орендна плата визначається на підставі рішення Запорізької міської ради від 06.04.11. № 47 та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.95. № 786 і складає 46635,15 грн. на рік.
3.3 Орендна плата перераховується орендарем згідно рахунків Балансоутримувача - Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради на розрахунковий рахунок № 35426203078533 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573094 щомісячно не пізніше 10 числа, наступного за звітним». Орендна плата за березень 2014 р. становить 3971,76 грн.».
Вказана вище Додаткова угода від 10.07.14. була направлена на адресу відповідача супровідним листом № 3198/01/01-07 від 14.07.14.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» листом № 266 від 30.07.14. повернуло Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради вказану вище Додаткову угоду від 10.07.14. без підпису, посилаючись на те, що Договір оренди діє до 19.09.22. і пролонгації не потребує.
Таким чином, в зв'язку з вищевикладеним, судом встановлено, що позивачами дотримано порядок, передбачений чинним законодавством України, щодо внесення змін до Договору, а тому вимоги позивачів щодо зміни до пунктів 3.1 та 3.3 Договору оренди від 18.09.02. № 955 щодо перерахування орендної плати, яка на рік становить 46635,15 грн., є обґрунтованими та такими ми, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень п. п. 4, 5 ст.188 Господарського кодексу України, в разі, якщо сторони не досягли згоди щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
В такому випадку договір вважається зміненим з дня набрання чинності рішення суду.
Таким чином, з наведеного вище вбачається, що вимоги позивачів про внесення змін в п. 3.3 Договору щодо встановлення суми орендної плата за березень 2014 р. в розмірі 3971,76 грн. не підлягають задоволенню, оскільки договір вважається зміненим з дня набрання чинності рішення суду.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради підлягає частковому задоволенню.
Частиною 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник з вини Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК», витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради задовольнити частково.
2. Внести зміни до пунктів 3.1 та 3.3 Договору оренди від 18.09.02. № 955, укладеного між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, Департаментом освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК», виклавши їх в такій редакції:
« 3.1. Орендна плата визначається на підставі рішення Запорізької міської ради від 06.04.11. № 47 та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.95. № 786 і складає 46635,15 грн. на рік.
3.3. Орендна плата перераховується орендарем згідно рахунків Балансоутримувача - Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради на розрахунковий рахунок № 35426203078533 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573094 щомісячно не пізніше 10 числа, наступного за звітним. Орендна плата становить 3971,76 грн.».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТК СПУТНИК» (69123, м. Запоріжжя, вул. Хортицьке шосе, 10-А, код ЄДРПОУ 19279080) на користь Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, пр. Леніна; 206, код ЄДРПОУ 37573068) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. - судового збору.
4. В іншій частині позову - відмовити.
5. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.12.14.
Суддя І.В. Давиденко