03 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3161/14
Категорія: 2.2 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
29.05.2014р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання протиправною бездіяльність стосовно не надання на його запит до публічної інформації запитуємого документу, та зобов'язання надати копію Порядку надання безоплатної первинної правової допомоги у Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до голови Державної інспекції ядерного реагування України із запитом до публічної інформації від 03.10.2013р., у якому ним, у тому числі, викладено прохання щодо надання копії Порядку надання безоплатної первинної правової допомоги у Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 03.10.2013р., Державною інспекцією ядерного реагування України надано відповідь від 04.10.2013р. №09-15/6990-32із, у якій зазначено, що відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У зв'язку з тим, що запитуваною інформацією володіє Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки, запит позивача листом від 04.10.2013р. №09-17/6988-32 направлено до належного розпорядника, яким є Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки.
04.10.2013р. Державною інспекцією ядерного реагування України зазначений запит позивача переадресовано Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки для надання відповіді у встановленому законодавством порядку, який був нею отриманий 09.10.2013р. за вхід.№33-12/621.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з ч.2 ст.1 вказаного вище Закону, публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Так, статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», визначено коло суб'єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації, якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Крім того, статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями. - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Указом Президента України від 6 квітня 2011року №403/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, відповідно до п.1 якого Держатомрегулювання України є центральним органом виконавчої влади, який є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.
Відповідно до п.8 Положення, Держатомрегулювання України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи.
Держатомрегулюванням України створено вісім територіальних органів - державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки, у тому числі й Південну державну інспекцію з ядерної та радіаційної безпеки, повноваження якої поширюються на Миколаївську, Херсонську та Одеську області.
Відповідно до п.п.60 п.4 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, Указом Президента України від 6 квітня 2011року №403/2011 Держатомрегулювання України відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі, організовує розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Держатомрегулювання України, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, а також стосовно актів, які нею видаються.
Відповідно до п.п.5.4, 5.5 п.4 Положення про державні регіональні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання України, затвердженого наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 11.10.2011р. №142, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2011р. за №1229/19967 Держінспекції з метою організації своєї діяльності, у тому числі, організовують розгляд звернень громадян з питань, що належать до їх компетенції, виявляють та усувають причини, що призводять до подання громадянами скарг; забезпечують доступ до публічної інформації, що перебуває у їх володінні.
Отже, запит до публічної інформації ОСОБА_1 від 03.10.2013р. Державною інспекцією ядерного реагування України правомірно переадресовано для розгляду Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у зв'язку з тим, що запитуваною інформацією володіє Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки.
Разом з тим, відповіді на запит до публічної інформації від 03.10.2013р. позивачем від Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, отримано не було, тому суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку з приводу задоволення позовних вимог.
Оскільки, суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький