Ухвала від 23.12.2014 по справі 571/1274/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комзюк А.Ф.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"23" грудня 2014 р. Справа № 571/1274/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області на Постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області, Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області про визнання рішень, дій та бездіяльності незаконними та протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернулася до суду із даним адміністративним позовом, просила визнати рішення, дії та бездіяльність відповідачів щодо невиплати позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, додаткової пенсії, пенсії, доплати до пенсії та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах, визначених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2014 року незаконними та протиправними;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, провести нарахування та виплату позивачу з 1 січня 2014 року: доплату до пенсії відповідно ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 2 мінімальних заробітних плат, визначених Законом України про державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;

додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет на відповідний рік, щомісячно;

пенсії, як інваліду 3 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводячи розрахунок з розміру не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату з 1 січня 2014 року грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства , як пенсіонеру, який проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення у відповідності до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 40 процентів від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет на відповідний рік, щомісячно;

щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, одноразово;

зобов'язати відповідачів утриматися від вчинення дій та прийняття рішень, не допускати бездіяльність, яка порушує права ОСОБА_4 як особи, віднесеної до 1 категорії інваліда 3 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою на отримання щомісячних виплат, а саме: грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, додаткової пенсії, пенсії по інвалідності, щомісячної доплати до пенсії у розмірі, визначеному Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язати Управління Пенсійного фонду виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення у частині суми платежу за один місяць протягом 1 місяця з дня прийняття постанови та подати звіт про виконання судового рішення понад суми платежу за один місяць протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Ухвалою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року адміністративний позов за період з 01 січня 2014 року по 06 лютого 2014 року залишено без розгляду.

Постановою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області щодо не нарахування та невиплати позивачу ОСОБА_4 щомісячної доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.39,50, п.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 7 лютого 2014 року по 2 серпня 2014 року, протиправними.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1: щомісячної доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.39, 50, п.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати та пенсії за віком, визначених Законом України « Про Державний бюджет України на 2014 рік» та з урахуванням виплачених сум, починаючи з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

Визнано дії Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та невиплати позивачу ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги, в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 7 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, протиправними.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та з урахуванням виплачених сум, починаючи з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі Рівненської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі Рівненської області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.

В іншій частині позовних вимог, відмовлено.

Не погодившись з прийнятими судовими рішеннями сторонами у справі: представником Позивача - адвокатом ОСОБА_5 та Відповідачем - УПФУ в Рокитнівському районі подано до суду апеляційні скарги в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили, відповідно: скасувати ухвалу суду, щодо залишення позову без розгляду в частині заявленого періоду, повернув справу до суду першої інстанції для продовження розгляду та скасувати постанову в частині відмови в задоволенні позову та прийняти в цій частинні нову постанову - про задоволення позову у повному обсязі; скасувати постанову в задоволеній частині позову та прийняти нову постанову - про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу суду - задоволено частково.

Ухвалу Рокитнівського районного суду від 09 жовтня 2014 року змінено. Адміністративний позов без розгляду залишено в частині періоду з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року.

Розгляд справи за апеляційною скаргою на постанову розпочато у відкритому судовому засіданні за участю представника апелянта ОСОБА_4- адвоката ОСОБА_5. В ході розгляду справи, останнім було залишено зал судового засідання у зв"язку з чим, технічний запис судового процесу було припинено та відповідно до ст.197 КАС України справу розглядом продовжено в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга УПФУ в Рокитнівськрому районі задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга представника Позивача - адвоката ОСОБА_5 підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Так, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в с.Карпилівка, Рокитнівського району Рівненської області, яке згідно Постанови КМ України від 23 липня 1991 року №106 «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується паспортом громадянина України та копією посвідчення НОМЕР_1.

Нормами ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті: у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з п. 4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

За вказаних обставин позивач має право на доплату до пенсії у розмірі дві мінімальні заробітні плати , додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.ст.39,50, п.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно повідомлення управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі від 26.08.2014 року №14308/04 позивач перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі станом на 1 січня 2014 року розмір пенсійної виплати позивача становить 1225,22 гривень, а саме: 1043,90 гривень - основний розмір пенсії з обмеженням, 170,82 гривень - додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 10,50 гривень - доплата до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення (а.с.30).

Відповідно до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам третьої групи виплачується у розмірі - чотири мінімальні заробітні плати.

З поданого відповідачем заперечення вбачається, що позивач отримує грошову допомогу відповідно до ст.37 Закону у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, що значно менше, від розміру, визначеного Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання грошової допомоги відповідно до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

При цьому, суд не знайшов підстав для задоволення позовних вимог щодо призначення щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 4 мінімальні заробітні плати, оскільки відповідно до путівки №56340 від 16 вересня 2014 року позивач у 2014 році оздоровлювалася у санаторії імені Пирогова м.Одеси (а.с.69).

Доводи Пенсійного фонду щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статей 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.

Що до визначення судом кінцевої дати зазначених виплат та виплат на майбутнє то колегія суддів зазначає, що п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Згідно ст.3 Бюджетного Кодексу України, положення п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли по 31 грудня 2013 року.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 01 січня 2014 року, такі обмеження встановлені не були, а тому, з 01.01.2014 року підлягли застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року №1622-VII, який набрав чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п.6-7, згідно якого норми і положення ст.ст.20,21,22,23,30,31,37, 39,48,50,51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року були чинними і підлягали застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень так як в силу вимог ст.58 Конституції України закони не мають зворотної дії в часі.

З урахуванням того, що Відповідачі з 01.01.2014 року продовжували проводити нарахування та виплати позивачу грошової допомоги, пенсії, додаткової пенсії та доплати до пенсії в розмірах, менших ніж встановлено ст.ст.37,39,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» то суд, правомірно визнав такі дії Відповідачів протиправними та зобов'язав провести відповідні нарахування та виплати відповідно до ст.ст.37,39, 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але при цьому, суд допустився помилки, визначаючи з урахуванням ст.99 КАС України, початок періоду проведення зазначених нарахувань та виплат - з 07.02.2014 року, як дати початку перебігу шестимісячного строку звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, виходячи з дати реєстрації позову в суді.

З врахуванням приписів ст.103 КАС України, шестимісячний строк звернення до суду для позивача розпочався саме з 01.02.2014 року, як з дати подачі позову на пошту, а не з 07.02.2014 року, як дати реєстрації позову в суді.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_4 в період з 01.02.2014 року по 06.02.2014 року не пропустила строк звернення до суду, а тому в цій частині позовні вимоги також підлягали задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що задоволенню підлягають позовні вимоги починаючи з 01 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

В той же час, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції що до відсутності підстав для зобов'язання відповідачів, в майбутньому, утриматися від вчинення дій та прийняття рішень, які могли б порушувати права позивача на отримання зазначених виплат у розмірі, визначеному Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки доказів того, що відповідачі будуть таким чином порушувати права позивача, суду надано не було.

Окрім того, відповідно до норм діючого законодавства, отримання позивачем, під час дії зазначених обмежень Закону, вказаних виплат після 02 серпня 2014 року, у розмірах визначених Кабінетом Міністрів України - не є порушенням прав позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки адміністративний позов ОСОБА_4 подано після закінчення шестимісячного строку, встановленого ч.2 ст. 99 КАС України, клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року позивач не подавала, а тому адміністративний позов ОСОБА_4 в частині позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності відповідачів та зобов'язання провести перерахунок та виплату належних нарахувань, період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року суд першої інстанції, правомірно, ухвалою, залишив без розгляду. В частині ж позовних вимог за період з 01 лютого 2014 року по 06 лютого 2014 року, вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню наряду з правомірно задоволеними вимогами за період з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

За таких підстав, постанова Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року в частині задоволення адміністративного позову за період з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року підлягає зміні на період з 01 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

В решті постанова залишається без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області залишити без задоволення, ОСОБА_3 - задовольнити частково. Постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року в частині періоду задоволення адміністративного позову - змінити.

Пункти 2, 3, 4, 5-й резолютивної частини постанови Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року в частині задоволення позову за період з 07.02.2014 року по 02.08.2014 року, змінити на період з 01 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

В решті - постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов.про вруч.)

1- в справу:

2,3,4 - позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2

представник адвокат ОСОБА_5, АДРЕСА_3 , адреса для кореспонденції : АДРЕСА_4

eлектронна адреса:ІНФОРМАЦІЯ_2

5,6- відповідачам: Управління праці та соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області вул.Кірова ,10,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200 Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області вул. 1-го Травня, 1-А,смт. Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200

eлектронна адреса: rpfu@ukr.net - ,

- ,