Справа № 2270/15150/11
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
17 грудня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.
за участю:
секретаря судових засідань: Мартинюк В.В.
представника відповідача (апелянта): Пятковського А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Чемеровецькому районі Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом Чемеровецького підприємства теплових мереж до Державної податкової інспекції у Чемеровецькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень ,
Чемеровецьке підприємство теплових мереж звернулось в суд з адміністративним позовом доДержавної податкової інспекції у Чемеровецькому районі (ДПІ у Чемеровецькому районі) про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17січня 2012 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням, ДПІ у Чемеровецькому районі подала апеляційну скаргу і постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Чемеровецьке підприємство теплових мереж подало касаційну скаргу за результатами розгляду якої Вищий адміністративний суд України 09 жовтня 2014 року виніс ухвалу про скасування постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2012 року та направлення адміністративної справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргунеобхідно задовольнити частково, з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Контрольно-ревізійним відділом в Чемеровецькому районі Хмельницької області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Чемеровецького підприємства теплових мереж за період з 01.01.2009 року по 01.04.2011 року за результатами якої складено акт №18-43/31 від 20 червня 2011 року.
Працівниками контрольно-ревізійноговідділу в Чемеровецькому районі матеріали акту "Ревізії фінансово-господарської діяльності Чемеровецького підприємства теплових мереж за період з 01.01.2009 року по 01.04.2011 року" №18-43/31 від 20.06.2011 року направлені до Чемеровецького РВ УМВС України в Хмельницькій області та начальником слідчого відділення 01.07.2011 року порушено кримінальну справу № 20/4628 по ч. 5 ст. 191 КК України за фактом привласнення грошових коштів посадовими особами Чемеровецького підприємства теплових мереж.
Також, працівниками контрольно-ревізійного відділу в Чемеровецькому районі матеріали акту "Ревізії фінансово-господарської діяльності Чемеровецького підприємства теплових мереж за період з 01.01.2009 року по 01.04.2011 року"№18-43/31 від 20.06.2011 року направлені до ДПІ у Чемеровецькому районі Хмельницької області.
Так, у п. 7.2 ч. 7 акту перевірки зазначено, що ревізією дотримання законодавства в частині своєчасності та повноти оприбуткування готівки в касі встановлено порушення пункту 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 від 15.12.2004 року так як готівка, яка надходила до каси несвоєчасно та не в повній сумі оприбутковувалась по касі.
За період з 01.01.2009 року по 01.04.2011 року не оприбутковано коштів в кассу Чемеровецького підприємства теплових мереж отриманих кассиром від споживачів в оплату за надані послуги з теплопостачання на загальну суму 312000,20 грн., в тому числі: (2009 рік-172372,88 грн., 2010 рік-139433,93 грн., 2011 рік-193,39 грн.).
За таких обставин, ДПІ у Чемеровецькому районі 19 серпня 2011 року прийнято податкове повідомлення - рішення №0000202308, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1559035 грн., за порушення пункту 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" затвердженої постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637.
Так, згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) до податкового повідомлення - рішення №0000202308 від 19 серпня 2011 року за 2009 рік за неоприбуткування готівки в сумі 172372,88 грн., до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції) в розмірі 861864,40 грн., за 2010 рік за неоприбуткування готівки в сумі 139433,93 грн., до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції) в розмірі 697169,65 грн., за 2011 рік за неоприбуткування готівки в сумі 193,39 грн., до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції) в розмірі 1 грн., а всього до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції) в розмірі 1559035,05 грн.
При цьому, за наслідками адміністративного оскарження, на підставі рішення ДПА у Хмельницькій області №16439/10/25-034 від 14.09.2011 року, ДПІ у Чемеровецькому районі прийняла рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 15 вересня 2011 року №0000212308 в розмірі 965 грн.
Не погодившись з такими рішеннями позивач оскаржив його до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи вказані податкові повідомлення-рішення, суд першої інстанції, виходив з того, що податкові повідомлення-рішення відповідача прийняті не обґрунтовано, без урахування усіх обставин що мають значення для прийняття рішення.
Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання неправомірними дії ДПІ у Чемеровецькому районі щодо застосування до Чемеровецького підприємства теплових мереж штрафних санкцій згідно податкового повідомлення - рішення від 19.08.2011 року №0000202308 та рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 15 вересня 2011 року№0000212308, оскільки ДПІ у Чемеровецькому районі як контролюючий орган зобов'язана була прийняти відповідні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі отриманого акту "Ревізії фінансово-господарської діяльності Чемеровецького підприємства теплових мереж за період з 01.01.2009 року по 01.04.2011 року"№18-43/31 від 20.06.2011 року, яким встановлено порушення Чемеровецьким підприємством теплових мереж порядку проведення готівкових розрахунків.
Що стосується позовних вимог про скасування податкового повідомлення рішення від 19.08.2011 року №0000202308, яким застосовано до Чемеровецького підприємства теплових мереж суму штрафних санкцій в розмірі 1559035 грн., та рішення №0000212308 від 15.09.2011 року яким застосовано до Чемеровецького підприємства теплових мереж суму штрафних санкцій в розмірі 965 грн., то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пунктів 1.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валют, оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
В свою чергу каса підприємства - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Таким чином, касса підприємства є місцемпроведення готівкових розрахунків.
Так, з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки Президентом України видано Указ "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року №436/95, частиною 1 якого встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляду штрафу, в тому числі за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки -у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Крім того, відповідно до ч. 7 підрозділу 10 розділу 20 Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що ДПІ у Чемеровецькому районі правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення №0000212308 від 15.09.2011 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 965 грн., оскільки за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті допущеного у 2011 році необхідно застосовувати розмір штрафних (фінансових) санкцій встановлених Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», а не встановлених Податковим кодексом України.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про те, що фінансові санкції, застосовані на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» в розумінні ст. 238, 239 Господарського кодексу України є адміністративно-господарськими санкціями, застосування яких можливе лише в межах строків встановлених ст. 250 ГК України.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
На підставі наданого відповідачем розрахунку застосування штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 19.08.2011 року №0000202308 та враховуючи вимоги ст. 250 ГК України колегія суддів дійшла висновку про часткове скасування вказаного податкового повідомлення рішення, а саме в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 1086949,10 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не в повній мірі відповідають встановленим обставинам по справі, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки рішення суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає частковому скасуванню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України вказує, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Чемеровецькому районі Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року, - скасувати в частині визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 вересня 2011 року №0000212308 та податкового повідомлення-рішення від 19.08.2011 року №0000202308 в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 1086949,10 грн.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 22 грудня 2014 року.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Біла Л.М.
Гонтарук В. М.