Справа № 822/4057/14
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
17 грудня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.
за участю:
секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.
представників позивача (апелянта): Гуменюка М.Я., Левчуня С.А.
представників відповідача: Озійчук Ю.Г., Костика О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Земельний Центр" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Земельний Центр" до відділу Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області, треті особи на стороні відповідача - Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області, Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області, про визнання висновків протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
У вересні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Подільський Земельний Центр» звернулось в суд з адміністративним позовом до відділу Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області про визнання протиправними висновки відділу Держземагентства у Красилівському районі Хмельницької області №№247, 279-290 від 28 липня 2014 року про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, якими відмовлено у погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населеного пункту с. Яворівці, Яворовецької сільської ради, Красилівського району, Хмельницької області та скасування їх; зобов'язання відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області надати висновки, відповідно до чинного законодавства, за результатами розгляду заяв: - про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га ОСОБА_19, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с. Яворівці, Яворовецької сільської ради, Красилівського району, Хмельницької області.
22 жовтня 2014 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представники позивача (апелянта) апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.
Представники відповідача про задоволення апеляційної скарги заперечили, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Треті особи в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 28 липня 2014 року відповідачем надано висновки №№247, 279-290 про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, якими відмовлено у погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населеного пункту с. Яворівці, Яворовецької сільської ради, Красилівського району, Хмельницької області. Підставою для непогодження проекту землеустрою вказано: кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність до вимог ст.34 Закону України "Про державний земельний кадастр"; відсутність підтверджуючого документа, що дані багаторічні насадження не являються майновими паями бувшого КСП.
Не погоджуючись з даними висновками, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з його необгрунтованості та безпідставності заявлення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Так, згідно ст. 33 Земельного кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
При цьому, п. "в" ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Так, право на передачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України надано центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам. Центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Державне агентство земельних ресурсів України згідно з Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України, яке затверджено Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №445 (Положення).
Згідно із ч. 7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч.1,2 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Згідно із ч.4,5 ст. 186-1 ЗК України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
При цьому, п. 6 ст.186-1 ЗК України визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Як встановлено судом першої інстанції, громадяни ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 юридично не є землевласниками (землекористувачами), оскільки останні можуть набути право лише в майбутньому, а на момент розроблення технічної документації це землі державної форми власності розпорядниками яких є Управління Держземагентства у Хмельницькій області та ТОВ "Подільський Земельний Центр" при виготовленні проектів землеустрою на земельні ділянки громадян повинно погодити їх із суміжним землекористувачем - Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області, оскільки відповідно до рішення Яворівської сільської ради від 28.09.1994 року №12 виданий державний акт на право постійного користування землею, серія II-ХМ Хмельницькому облавтодору, правонаступником якого є Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем при прийнятті висновків дотримано норми ч. 6 ст. 186-1 ЗК України, так як проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме ст. 34 Закону України "Про державний земельний кадастр".
Таким чином, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому відсутні підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Земельний Центр" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 22 грудня 2014 року .
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Біла Л.М.
Гонтарук В. М.