25 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 490/11800/14-а
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Черенкова Н.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.,
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Центрального районного суду міста Миколаєва від 02 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департамента праці та соціальної політики Миколаївської міської ради про визнання неправомірною діяльності та стягнення разової грошової допомоги,
У вересні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту праці та соціальної політики Миколаївської міської ради про визнання незаконними дії відповідача щодо виплати разової допомоги до 5 травня у розмірі 145 грн., та зобов'язати відповідача провести перерахунок одноразової допомоги у відповідності до вимог ЗУ № 3551-Х11із розрахунку 4 мінімальних пенсій по віку та стягнути з відповідача на його користь недоотриману грошову допомогу за 2014 рік в сумі 3 651,00 грн. ( 949 Х 4= 3796 ).
Постановою Центрального районного суду міста Миколаєва від 02 грудня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення разової грошової допомоги відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є ветераном війни - учасником бойових дій, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1 від 28 жовтня 2013 року (а.с.4).
Законом України "Про державний бюджет" на відповідний рік в частині визначення розміру щорічної разової допомоги передбачається встановлення Кабінетом Міністрів України відповідний розмір та Порядок проведення виплати.
Постановою Кабінетів Міністрів України № 102 від 16 квітня 2014 року «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги», передбаченої Законами України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань», у 2014 році розмір разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни становить 145 грн.
У відповідності до встановленого розміру, у квітні 2014 року ОСОБА_2 виплачено щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірі 145 грн.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки управління праці та соціального захисту населення в момент сплати разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій до Дня Перемоги, в 2014 році діяли правомірно та в межах діючого законодавства.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 160, 165 КАС України, Постановою Кабінетів Міністрів України № 102 від 16 квітня 2014 року «Про деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги», передбаченої Законами України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Статтею 95 Конституції України встановлено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування видатків визначаються виключно ЗУ «Про державний бюджет України».
Пунктом 6-7 Прикінцевих положень ЗУ « Про державний бюджет на 2014 рік» встановлено, що норми і положення , зокрема ст.ст.12,13,14,15,16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014 рік.
На виконання делегованих повноважень, КМУ і прийняв Постанову № 102 від 16 квітня 2014 р., якою визначив розмір разової допомоги у 145 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп2011 підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу , що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розміру соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
В даному рішенні вказано також, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання (частина друга статті 96, частина перша статті 97, частина перша статті 113, пункт 6 статті 116Основного Закону України). Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п.1 Постанови КМ України № 102 від 16 квітня 2014 «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено, що в 2014 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації, які через відділення зв'язку або установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, що не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 145 гривень.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 зазначено, що дії управлінь по виплаті щорічної разової допомоги відповідно Законам України "Про державний бюджет" у значно меншому розмірі, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є протиправними, оскільки Конституційним судом було визнано незаконними дії щодо скасування чи призупинення пільг та надбавок, передбачених цим Законом. За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
В свою чергу колегія суддів зазначає, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначене, дії відповідача на час виплати позивачу передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" одноразової грошової допомоги у 2014 році були правомірними та узгоджувалися з положеннями діючого в той момент законодавства.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні спірного питання не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Центрального районного суду міста Миколаєва від 02 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г.Ступакова
Судді: А.І.Бітов
М.М.Милосердний