Справа № 815/7167/14
25 грудня 2014 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці, третя особа Прокуратура Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці, третя особа Прокуратура Одеської області, в якому позивач просить зобов'язати слідчий відділ лінійного відділу на станції Одеса - Головна МВС України прийняти рішення по кримінальній справі №105/109, порушеній стосовно позивача 28.10.2005 року за ознаками злочину передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, по скасування обраного 28.05.2005 року запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши позовну заяву позивача та надані ним документи, суд вважає, що у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства необхідно відмовити на підставі ст.109 КАС України, виходячи з наступного.
Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ відповідно до процесуального законодавства України.
Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Згідно з п.2 ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами Кримінально - процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Частиною 1 ст. 306 КПК України встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318 - 380 КПК України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами КПК України, зокрема, про зобов'язання вчинити певну дію.
Вимогою позивача в даному позові є саме зобов'язання посадових осіб слідчого відділу лінійного відділу на станції Одеса - Головна МВС України прийняти рішення по кримінальній справі №105/109, порушеній стосовно позивача 28.10.2005 року за ознаками злочину передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, по скасування обраного 28.05.2005 року запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд.
Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Управлінням Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці, третя особа Прокуратура Одеської області, необхідно розглядати у порядку кримінального судочинства.
З урахуванням викладеного суд вважає необхідним відповідно до ст.109 КАС України відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі у зв'язку з тим, що заяву позивача не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та повернути позивачу позов з додатками.
Керуючись ст. 109 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці, третя особа Прокуратура Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Адміністративний позов з додатками повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що він з вказаними вимогами має право звернутися до районного місцевого суду Одеської області в порядку кримінального судочинства .
Ухвалу може бути оскаржено в порядку ч.3 ст.186 КАС України
Суддя Катаєва Е.В.