про повернення позовної заяви
25 грудня 2014 року справа № 823/3945/14
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Мишенко В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до прокуратури Черкаської області, третя особа - управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язати вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до прокуратури Черкаської області в якому просить: визнати протиправними дії прокуратури Черкаської області щодо видачі ОСОБА_1 недостовірної довідки про заробіток від 22.10.2007 № 18/351; зобов'язати прокуратуру Черкаської області здійснити позивачу нарахування втраченого розміру пенсії за видачу недостовірної довідки про заробіток від 22.10.2007 в розмірі 18250 грн.; стягнути з відповідача кошти в сумі 18250 грн. та моральну шкоду в сумі 20000 грн.
Крім того позивач просить витребувати з УПФУ в Черкаському районі акт про проведення відділом контрольно-перевірочної роботи зустрічної перевірки достовірності видачі прокуратурою Черкаської області довідки про заробітню плату від 01.07.2014.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя вважає, що дана справа не підсудна Черкаському окружному адміністративному суду з наступних підстав.
Кодекс адміністративного судочинства України є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері здійснення правосуддя у справах публічно-правового характеру. Він визначає найбільш важливі елементи судочинства: юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства (ст. 1 КАС України).
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України, адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Адміністративні суди є спеціалізованими судами загальної юрисдикції. Правосуддя в адміністративних справах здійснюється місцевими судами (як адміністративними), окружними адміністративними судами, апеляційними адміністративними судами, Вищим адміністративним судом України, Верховним Судом України.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та безпосередньо прохальної частини позову, позивач оскаржує рішення щодо фактичного нарахування втраченого розміру пенсії за видачу недостовірної довідки про заробіток від 22.10.2007 в розмірі 18250 грн. Тобто, суть позову стосується визнання неправомірними дій та перерахунку пенсійних виплат і пов'язаних з останньою вимогою дій. Отже, рішення щодо відмови у нарахуванні, безпосередньо пов'язано із правом позивача на перерахування частини його пенсії.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевому загальному суду, як адміністративному суду, підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, даний позов, хоч і має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, проте відповідно до визначеної п.4 ч. 1 ст. 18 КАС України по підсудності повинен розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.
Відповідно до п. 6 ч. 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч. 6 ст. 108 КАС України).
Також, суддя зазначає, що у відповідності до п.2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до прокуратури Черкаської області, третя особа - управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язати вчинити дії, повернути позивачеві разом із усіма доданими до неї матеріалами.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. сплаченого судового збору, відповідно до чека від 24.12.2014р. № 24122014115855.
Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу його право звернутися з позовною заявою до місцевого загального суду як адміністративного.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко