Ухвала від 11.12.2014 по справі К/9991/21501/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2014 р. м. Київ К/9991/21501/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого:Штульман І.В. (доповідач),

суддів:Заїки М.М.,

Стародуба О.П., -

розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 4 листопада 2009 року та рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 2 червня 2010 року, -

встановив:

У вересні 2009 року ОСОБА_6 звернулася в суд з позовом, у якому просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради неправомірними і стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2007 року по лютий 2009 року в розмірі 8574,48 гривень.

У вересні 2009 року ОСОБА_7 звернулася в суд з позовом, у якому просила поновити строк звернення до суду, визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради неправомірними, зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити їй недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2008 року разом із втраченою вигодою у розмірі 7367,64 гривень, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради сплатити їй моральну шкоду в розмірі 3000 гривень.

У жовтні 2009 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому просила поновити строк звернення до суду, визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради неправомірними, стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2 жовтня 2007 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 5896,36 гривень і зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплатити суму допомоги з дотриманням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII і Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-III.

У жовтні 2009 року ОСОБА_5 звернулася в суд з позовом, у якому просила поновити строк звернення до суду, визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради неправомірними і стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по серпень 2009 року.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 4 листопада 2009 року справи за вказаними позовами для спільного розгляду та вирішення об'єднано в одне провадження.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 4 листопада 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо ненарахування і невиплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а ОСОБА_4 з 2 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_5 з 1 січня 2009 року по 31 серпня 2009 року, ОСОБА_6 з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року включно. Зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_4 з 2 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_5 з 1 січня 2009 року по 31 серпня 2009 року, ОСОБА_6 з 1 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року включно. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Хмельницької області від 2 червня 2010 року постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 4 листопада 2009 року скасовано, позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо виплати не в повному розмірі відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_4 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити таку допомогу відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції Закону від 9 липня 2007 року, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ОСОБА_4 з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В решті позову цим позивачам відмовлено. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради по виплаті ОСОБА_6 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 26 лютого 2009 року. Зобов'язано відповідача виплатити ОСОБА_6 таку допомогу у розмірі прожиткового мінімуму на дитину до 6 років відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 26 лютого 2009 року. В решті позову ОСОБА_6 відмовлено.

У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 4 листопада 2009 року та рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 2 червня 2010 року і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно частин 1, 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

За перевіркою матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивач ОСОБА_6 є матір'ю ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, позивач ОСОБА_7 є матір'ю ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, а позивач ОСОБА_5 є матір'ю ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачі ОСОБА_4, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 є не застрахованими в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а позивач ОСОБА_6 є застрахованою у зазначеній системі.

Так, згідно статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

У частині 1 статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині 1 статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статей 41 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а пунктом 14 цієї статті вказаного Закону зупинено дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Положення пунктів 7 і 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і в частині зупинення дії частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», його дію поширено на застрахованих осіб. Частину 1 статті 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом

сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу ІІ цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». При цьому пункт 23 розділу ІІ вказаного Закону щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» неконституційним визнано не було.

Пункт 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року існувало дві законодавчі норми щодо виплати допомоги по догляду за дитиною, а саме: стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка врегульовувала питання щодо виплати допомоги особам, які застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, і стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка поширювала свою дію на осіб (одного з батьків дитини, усиновлювача, опікуна, бабу, діда або іншого родича), які фактично здійснюють догляд за дитиною, незалежно від того, чи застраховані вони у зазначеній системі страхування (стаття 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).

На правовідносини пов'язані із виплатою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, у період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року поширюються норми спеціального закону (яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. При цьому виплата вказаної допомоги особі, яка не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в період з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року повинна здійснюватися згідно вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (пункт 1 Порядку). Новий акт Уряду на виконання статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не приймався.

Крім того, за змістом пункту 17 вказаного Порядку право на виплату допомоги мають особи, зазначені в статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка на час виникнення спірних правовідносин поширювала свою дію щодо виплати допомоги лише на незастрахованих осіб.

Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» на виконання статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінет Міністрів України не визначав.

Ухвалюючи 2 червня 2010 року рішення, суд апеляційної інстанції скасував постанову суду першої інстанції і зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ОСОБА_4 з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, а ОСОБА_6 зобов'язав відповідача виплатити таку допомогу за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 26 лютого 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму на дитину до 6 років згідно статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Так, як вбачається, ухвалюючи рішення, суд апеляційної інстанції помилково виходив з того, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачена статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», повинна виплачуватися у розмірі прожиткового мінімуму на дитину до 6 років, оскільки у відповідності до статті 43 вказаного Закону така допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того, зобов'язуючи Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати і виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_4 з 20 липня 2007 року, суд апеляційної інстанції залишив поза увагою те, що у відповідності до вимог частини 1 статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги, а не з дня народження дитини, дня призначення позивачеві допомоги по догляду за дитиною суд апеляційної інстанції не встановив, а ОСОБА_4 у позовних вимогах просила стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу з 2 жовтня 2007 року.

Для правильного вирішення таких спорів необхідно встановити статус позивача в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, апеляційний суд погодився із встановленими судом першої інстанції обставинами справи, однак не спростував доводи позивача ОСОБА_5 щодо того, що вона є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і має право на отримання допомоги у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, погоджуючись з висновками суду першої інстанції щодо поновлення позивачам пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, апеляційний суд залишив поза увагою, що поновлюється строк тільки пропущений з поважних причин, які мають бути обґрунтовані, а поважними причинами пропуску строку є такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами для своєчасного вчинення відповідної дії.

Згідно частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

За таких обставин колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 2 червня 2010 року підлягає скасуванню із направленням справи до суду апеляційної інстанції на новий розгляд.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради - задовольнити частково.

Рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 2 червня 2010 року - скасувати, а справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку - направити до суду апеляційної інстанції на новий розгляд.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Заїка М.М.

Стародуб О.П.