11 грудня 2014 року м. Київ К/9991/35362/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Заїки М.М.,
Стародуба О.П., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити суму боргу, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Корабельного районного суду міста Миколаєва від 2 квітня 2010 року та постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 12 травня 2011 року, -
встановив:
ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому, після неодноразових уточнень позовних вимог, просила визнати протиправною відмову Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради в проведенні перерахунку призначеної їй допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з червня 2005 року по вересень 2009 року з урахуванням індексу інфляції у загальній сумі 23760,06 гривень, завдану їй моральну шкоду в розмірі 5000 гривень та компенсацію за несвоєчасно отриману допомогу в розмірі 3691 гривень.
Постановою Корабельного районного суду міста Миколаєва від 2 квітня 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо перерахування і виплати позивачеві допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6., ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку в розмірах, що передбачені частиною 2 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII, з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов'язано відповідача перерахувати і виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дітьми ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6., ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Миколаївської області від 12 травня 2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково, постанову Корабельного районного суду міста Миколаєва від 2 квітня 2010 року в частині вирішення вимог щодо розміру призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку змінено. Зобов'язано Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради провести нарахування і виплату ОСОБА_4 допомоги по догляду за дітьми - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6., ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років та відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-III. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Корабельного районного суду міста Миколаєва від 2 квітня 2010 року та постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 12 травня 2011 року і прийняти нове рішення про задоволення її позовних вимог.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно частин 1, 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6., ІНФОРМАЦІЯ_2, має право на виплату допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», отримувала вказану допомогу в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема, частину 1 статті 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Пункт 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційним визнано не було.
Пункт 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє по 31 грудня 2008 року.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Зазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» неконституційними не визнавались.
На виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Кабінет Міністрів України постановою від 27 грудня 2001 року № 1751 затвердив Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до пункту 22 вказаного Порядку, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Враховуючи те, що відповідачем у 2008, 2009 роках виплата позивачеві допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку здійснювалася у розмірах і порядку, визначених статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), то суд першої інстанції, з рішенням якого в цій частині погодився апеляційний суд, дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 щодо стягнення недоплаченої допомоги за 2008-2009 роки, оскільки дії відповідача у зазначених роках були правомірними.
Також суд першої інстанції правильно відмовив у частині позовних вимог про стягнення з відповідача моральної шкоди, оскільки в даному випадку має бути наявність зв'язку між неправомірними діями відповідача та завданою внаслідок цих дій шкоди, і в частині стягнення з відповідача інфляційних витрат та 3% річних, оскільки такі вимоги є необґрунтованими.
Суд апеляційної інстанції змінюючи рішення суду першої інстанції дійшов вірного висновку, що суд помилково зобов'язав відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, оскільки в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак при цьому, апеляційний суд необґрунтовано зобов'язав Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради провести перерахунок і виплату позивачеві недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», оскільки за змістом статей 2, 3 вказаного Закону компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу, в той час як ОСОБА_4 державна допомога у відповідному розмірі нарахована не була, а стягнута за рішенням суду, а тому судом першої інстанції було вірно відмовлено в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право змінити судове рішення суду першої інстанції, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 12 травня 2011 року - скасувати.
Постанову Корабельного районного суду міста Миколаєва від 2 квітня 2010 року - змінити. Резолютивну частину постанови викласти в наступній редакції: «Позов ОСОБА_4 задовольнити частково. Визнати протиправними дії Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо недоплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовити».
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Заїка М.М.
Стародуб О.П.