Справа № 676/7284/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Бондарь О.О.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
18 грудня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Залімського І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 06 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до голови Довжоцької сільської ради Кам'янець - Подільського району, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4 про передачу у власність земельної ділянки ,
Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до голови Довжоцької сільської ради Кам'янець - Подільського району, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4 про прийняття матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для подальшого оформлення без погодження меж із суміжними землекористувачами площею 0,0333 га в селі Довжок Кам'янець - Подільського району.
Відповідно до постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 06 листопада 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами. Відповідно, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 6 статті 12 та частина 1 статті 41 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду першої інстанції та на аргументацію позовних вимог, позивач вказав на те, що він успадкував після смерті матері квартиру АДРЕСА_1 Документів, які б підтверджували користування ним земельною ділянкою площею 0,0333 га в селі Довжок Кам'янець - Подільського району в нього немає. В 2007 році він замовив в приватній фірмі кадастровий план на користування земельною ділянкою біля будинку будинку АДРЕСА_1 Кам'янець - Подільського району, однак цей кадастровий план ОСОБА_2, ні з ким не погоджував і на підпис нікому не подавав.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що між позивачем та Довжоцькою сільською радою Кам'янець - Подільського району відсутній спір з приводу прийняття матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачу земельної ділянки площею 0,0333 га в селі Довжок Кам'янець - Подільського району безоплатно у власність ОСОБА_2 у власність даної земельної ділянки.
Судова колегія апеляційної інстанції повністю погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору в межах апеляційної скарги, зазначає наступне.
Так, порядок отримання земельних ділянок у власність регламентується ст. 118 ЗК України.
Відповідно до ч.6-10 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 158 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
Відповідно до ч. 5 ст. 158 Земельного кодексу України У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.
Відповідно до ст.. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження по вирішенню земельних спорів у порядку, встановленому законом.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач успадкував після смерті матері квартиру квартиру АДРЕСА_1
Позивач 28 липня 2014 року звернувся до сільського голови Довжоцької сільської ради Кам'янець - Подільського району з листом, в якому просив повідомити його що є перешкодою для оформлення матеріалів проекту землеустрою для передачі йому Довжоцькою сільською радою у власність земельної ділянки та яким чином дана перешкода може бути усунута, що підтверджується копією листа.
На даний лист Довжоцькою сільською радою за підписом сільського голови було надано відповідь від 19 серпня 29014 року за № 02-26-373 в якому вказується, що Кадастровий план є лише складовою частиною кадастрової зйомки необхідної для розробки будь-якої документації із землеустрою. Відомостей щодо підстав для виготовлення, погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок чи технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, іншої документації із землеустрою у сільській раді немає, відповідно вважати відмову від погодження меж гр.ОСОБА_3 аргументованою станом на сьогодні не можна. У разі підписання сільською радою акту погодження меж без погодження із суміжними землекористувачами спір може виникнути у подальшому, коли проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу буде подано для погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, сільською радою проект буде затверджено, і земельну ділянку передано у власність, тому сільська рада рекомендує звернутись до суду для з'ясування законності мотивів відмови.
Отже, як досліджено судовою колегія з матеріалів справи, а саме з листа Довжоцької сільської ради від 19 серпня 2014 року за № 02-26-373 вбачається, що у випадку затвердження матеріалів проекту землеустрою та передачі позивачу земельної ділянки виникне спір з ОСОБА_3 яка є суміжним з ОСОБА_2 землекористувачем і йому може бути передана в приватну власність частина земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_3, а відтак, судова колегія зазначає, що Довжоцька сільська рада жодним чином не могла виконати вимоги ОСОБА_2, оскільки останнім не було подано проекту землеустрою, а тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 06 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Залімський І. Г.