Постанова від 14.10.2014 по справі П/811/2551/14

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2014 року Справа №П/811/2551/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія»

до відповідача: Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області

про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення коштів.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія» звернулося з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області про визнання бездіяльності посадових осіб Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області неправомірними та стягнення на користь ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» із Державної казначейської служби України грошових коштів в розмірі 728 199,00 грн., що становить суму податку на додану вартість задекларованого до відшкодування.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у податковій декларації з ПДВ за жовтень 2013 року ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» задекларовано бюджетне відшкодування у сумі 329 193,00 грн., а у податковій декларації з ПДВ за листопад 2013 року - 399 006,00 грн., при цьому відповідно до довідок Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області не встановлено порушень при декларуванні зазначених сум бюджетного відшкодування. Позивач вказує, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Кіровоградській області у встановлені строки не перераховано суму бюджетного відшкодування.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки відповідно до листа Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 р. №4220/5/99-99-100-02-16 Державна казначейська служба України листом від 03.03.2014 р. №10-08/145-4934 повідомила про повернення без виконання Узагальнених інформацій щодо відшкодування ПДВ, а тому у Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області відсутні невідшкодовані суми відносно ТОВ «Олександрійська ливарна компанія».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні 14 жовтня 2014 року представником позивача подано клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.155).

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 14.10.2014 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.157), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія» 20.11.2013 р. подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2013 року у якій задекларовано 329 193,00 грн. як суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а також подано заяву про повернення бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ) (а.с.110-128).

Також, 19.12.2013 р. ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2013 року у якій задекларовано 399 006,00 грн. як суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а також подано заяву про повернення бюджетного відшкодування за листопад 2013 року (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ) (а.с.94-109).

У період з 23.12.2013 р. по 27.12.2013 р. посадовою особою Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту і бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2013 року, за результатами якої складено довідку №197/15-00/31907552 від 27.12.2013 р., відповідно до висновків якої перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» у декларації за жовтень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 329 193,00 грн. (а.с.22-32).

Окрім того, у період з 23.01.2014 р. по 28.01.2014 р. посадовою особою Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту і бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2013 року, за результатами якої складено довідку №29/15-00/31907552 від 28.01.2014 р., відповідно до висновків якої перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» у декларації за листопад 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 399 006,00 грн. (а.с.33-44).

У відповідності до п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

На підставі п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

У відповідності до п.8, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. №39 державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою. На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п.2 Порядку формування та надходження узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 р. №68/23 (далі за текстом - Порядок) органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).

З огляду на зміст п.3 Порядку структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

У відповідності до п.4 Порядку не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.

Згідно з п.5, 6 Порядку центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України «Про податок на додану вартість» та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

Державне казначейство України направляє узагальнену інформацію органам державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які згідно з отриманими висновками та узагальненою інформацією відповідно до чинного законодавства здійснюють бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам податку.

Як встановлено судом та не заперечується представником відповідача, відповідним територіальним органом Державної казначейської служби України отримано висновки податкового органу, а також Узагальнену інформацію №2 про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість відносно ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» у розмірі 728 199,00 грн. (а.с.51, 133).

09.03.2013 р. до Державної казначейської служби України надійшов лист Міністерства доходів і зборів України №4220/5/99-99-100-02-16 від 28.02.2014 р. про призупинення виплати коштів по відшкодуванню податку на додану вартість до завершення перевірок відносно законності усіх висновків, які перебувають у провадженні Державної казначейської служби України станом на 27.02.2014 р. відповідно до протоколу №1 засідання робочої комісії Міністерства доходів і зборів України від 28.02.2014 р. (а.с.130, 131).

Відповідно до зазначеного листа 03.03.2014 р. Державною казначейською службою України листом №10-08/145-4934 повернуто без виконання витяг з Узагальненої інформації №2 до Міністерства доходів і зборів України (а.с.129, 132).

Суд зауважує, що ні Податковим кодексом України, ні Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, не передбачено право податкового органу відкликати подані до органів Державної казначейської служби України висновки про суми відшкодування податку на додану вартість та узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках.

Окрім того, на час розгляду справи до суду не надано доказів скасування висновків Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області про суми відшкодування податку на додану вартість щодо відшкодування ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» сум ПДВ за жовтень та листопад 2013 року.

Натомість наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що позивач має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за жовтень та листопад 2013 року та вчинив усі передбачені Податковим кодексом України заходи для його відшкодування. Разом з тим, Олександрійською ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області підтверджено ТОВ «Олександрійська ливарна компанія» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень та листопад 2013 року у загальному розмірі 728 199,00 грн. За таких умов, подальше відкликання Міністерством доходів і зборів України узагальненої інформації, а також висновків про відшкодування сум ПДВ не може бути підставою для відмови платнику податків у відшкодуванні податку на додану вартість за жовтень та листопад 2013 року.

За вказаних обставин, зважаючи, що Міністерством доходів і зборів України відкликано у відповідача висновки про суми відшкодування податку на додану вартість та узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, у Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області не було підстав для виплати позивачу бюджетного відшкодування за жовтень та листопад 2013 року, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності посадових осіб Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд зауважує, що відповідно до п.200.23 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

У відповідності до ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно з пп.6 п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.

З огляду на викладене, позовна вимога про стягнення суми бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень та листопад 2013 року в загальному розмірі в 728 199,00 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду на викладене, Товариству з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія» підлягає присудженню з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір в частині позовних вимог майнового характеру у розмірі 487,20 грн.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного бюджету України на корить Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія», код ЄДРПОУ 31907552 (28006, м. Олександрія Кіровоградської області, вул. Проїзд Поліграфістів, 8-Б) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень та листопад 2013 року в загальному розмірі 728 199,00 грн. (сімсот двадцять вісім тисяч сто дев'яносто дев'ять грн. 00 коп.).

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «Олександрійська ливарна компанія», код ЄДРПОУ 31907552 (28006, м. Олександрія Кіровоградської області, вул. Проїзд Поліграфістів, 8-Б) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт