Постанова від 22.12.2014 по справі 809/3914/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2014 р. Справа № 809/3914/14

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Коломийської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області до СРМП ДП "Монтажрембуд-Коломия-Промналадка" ТОВ СРПП "Монтажрембуд" про припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

26.11.2014 року Коломийська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до СРМП ДП "Монтажрембуд-Коломия-Промналадка" ТОВ СРПП "Монтажрембуд" про припинення юридичної особи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що СРМП ДП "Монтажрембуд-Коломия-Промналадка" ТОВ СРПП "Монтажрембуд" відсутнє за юридичною адресою, про що зроблено запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Вказана обставина відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", є підставою для припинення державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до ч.3 ст.183-2 КАС України про відкриття скороченого провадження, суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Відповідно пункту 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Судом 27.11.2014 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку направлено відповідачу за місцем реєстрації, зазначеного в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, для подання заперечення або заяви про визнання позову та яку отримано відповідачем 04.12.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Заперечення або заяви про визнання позову від відповідача на адресу суду, у строки передбачені ст. 183-2 КАС України, не надходили.

Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі , судом встановлено.

СРМП ДП "Монтажрембуд-Коломия-Промналадка" ТОВ СРПП "Монтажрембуд" відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 26.06.2006 року зареєстроване як юридична особа та взяте на облік як платник податків в Коломийській об'єднаній Державній податковій інспекції.

Як вбачається з змісту позовних вимог та матеріалів справ, підставою звернення до суду Коломийської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області з даними позовними вимогами слугувала наявність запису про відсутність юридичної особи за місцем державної реєстрації. Зокрема, відповідно до поданого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відносно СРМП ДП "Монтажрембуд-Коломия-Промналадка" ТОВ СРПП "Монтажрембуд" Реєстраційною службою Коломийського міськрайонного управління юстиції в Івано-Франківській області внесено запис про "про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням" (а.с.6-7).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Положенням ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що місцезнаходження юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").

Відповідно до ч. 11. ст. 19 вказаного Закону зазначено, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Що стосується правомірності звернення Коломийської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області із даними позовними вимогами, судом встановлено наступне.

Згідно пп. 20.1.37. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання

Статтею 19 Податкового кодексу України, визначено функції контролюючих органів, серед яких, контроль за своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Слід зазначити, що нормами законодавства не передбачено надання контролюючим органам (податковим органам) повноважень, що контролю за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичної особи та фізичної особи - підприємця, в тому числі контроль за достовірністю даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" здійснює - спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації.

Згідно положень "Порядку обліку платника податків і зборів", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.02.2011 за №1588, зокрема п.12.4, 12.5 щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Отже, податкові органи, у випадку виявлення відсутності юридичної особи за його місцем знаходження, повідомляють про це державного реєстратора та вправі здійснювати заходи щодо з'ясування обставин зазначеного факту.

Таким чином, оскільки до компетенції Коломийської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів не віднесено контроль за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підстави для звернення до суду з позовними вимогами щодо припинення юридичної особи з підстав - наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, у податкового органу відсутні. Відповідні позовні вимоги можуть пред'являтися іншими державними органами, уповноваженими здійснювати контроль за відповідними видами господарської діяльності. Позивач може звернутися до суду з вимогами щодо припинення юридичної особи з підстав передбачених абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" - неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності, так як контроль за своєчасним поданням яких, покладено на податкові органи.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Коломийської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Матуляк Я.П.