Ухвала від 24.12.2014 по справі 694/1338/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 694/1338/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Гончаренко Т.В. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.

УХВАЛА

Іменем України

24 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В., Старової Н.Е.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області на постанову Звенигородського районного суду Черкаської області від 13 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області, в якому просить визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду в Звенигородському районі Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 80 % заробітної плати, згідно з наданими довідками від 11.07.2014 року №2692/03 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області провести перерахунок та постійну виплату призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 25.01.2014 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в призначеному розмірі 80 % заробітної плати, згідно з наданими довідками Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 11.07.2014 року №2692/03 про заробітну плату за 24 місяця перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати; допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми платежу за один місяць.

Постановою Звенигородського районного суду Черкаської області від 13 серпня 2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Звенигородського районного суду Черкаської області від 13 серпня 2014 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято без повного та всебічного з'ясування фактичних обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду не підлягає скасуванню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 22.01.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

07.08.2013 року позивачу призначено пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж позивача становить 32 роки 11 місяців 23 дні, стаж державної служби складає 20 років 0 місяців 10 днів.

11.07.2014 року позивач звернулася до УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат: матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати та додала довідки від 11.07.2014 року №2693/03, №2692 про складові заробітної плати (посадовий оклад,надбавка за ранг,надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати за останні 24 календарні місця роботи перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

16.07.2014 року УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області позивачу відмовлено, так як для включення до заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати сум, проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням інших виплат немає.

Відповідно до довідки виданої Управлінням ПФУ в Звенигородському районі Черкаської області від 11.07.2014 року в графі «інші виплати» (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) зазначена сума 1574 грн.30 коп. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч.2 ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є фонд заробітної плати, то матеріальні допомоги, які виплачувалися відповідно до ст.ст. 33, 35 Закону України «Про державну службу» з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Відповідно до ч. 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлена законами та іншими нормативно правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.

Як вбачається з вищевикладеного отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

На всі виплати, включені в довідку видану УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області № 2692/03 від 11.07.2014 року, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини першої та четвертої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII, який набрав чинності з 1 травня 2014 року, внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», згідно яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області безпідставно і незаконно відмовило в проведенні перерахунку призначеної пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 80 % заробітної плати, згідно з наданою довідками від 11.07.2014 року №2692/03 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, а відтак щодо задоволення позвоних вимог позивача.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову частково, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області - залишити без задоволення.

Постанову Звенигородського районного суду Черкаської області від 13 серпня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення та відповідно до ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді:

.

Головуючий суддя Чаку Є.В.

Судді: Файдюк В.В.

Старова Н.Е.