29 вересня 2010 року Справа № 2а-933/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Прасова О.О., при секретарі Жучковій Н.С., розглянувши у м. Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Запорізького транспортного прокурора діючого в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області, м. Запоріжжя
до: Приватного підприємця ОСОБА_1,
м. Мелітополь Запорізької області
про: стягнення фінансових санкцій,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Запорізького транспортного прокурора (далі за текстом - прокурор) діючого в інтересах держави, в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до приватного підприємця ОСОБА_1, у якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету м. Мелітополь Запорізької області суму фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1700 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області (далі за текстом - ТУ ГАТІ в Запорізькій області) 01.07.2009 було складено акт № 116741 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено порушення законодавства про автомобільний транспорт з боку приватного підприємця ОСОБА_1, а саме порядку надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений чинним законодавством про автомобільний транспорт. Прокурор зазначає, що порушення законодавства про автомобільний транспорт та несплата вчасно штрафних санкцій, що були накладені на відповідача постановою начальника ТУ ГАТІ у Запорізькій області за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», завдають істотної шкоди державі та є підставою для звернення прокуратури з позовом до суду.
Прокурор у судове засідання 29.09.2010 не з'явився, подав до суду клопотання у якому просить суд розглянути справу за його відсутності у порядку письмового провадження.
У судове засідання 29.09.2010 представник позивача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином.
Заяв щодо відмови від адміністративного позову чи клопотань про відкликання позовної заяви з боку прокурора чи позивача до суду не надходило.
Відповідач у судове засідання 29.09.2010 вдруге не прибув, натомість телеграфом надіслав на адресу суду заяву, у якій просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з зайнятістю його представників у іншому судовому засіданні, проте не надав суду доказів щодо підтвердження обставин, які перешкоджають участі його представників у судовому засіданні. Крім цього, відповідачем не надано суду пояснень щодо неможливості прибуття у судове засідання особисто. Письмових заперечень на адміністративний позов, документально-нормативного їх обґрунтування, доказів сплати штрафних санкцій відповідачем суду не надано.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора та представників сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що 01.07.2009 співробітниками ТУ ГАТІ у Запорізькій області складено акт № 116741 щодо проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Зазначеним актом встановлено порушення з боку приватного підприємця ОСОБА_2 вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг з перевезення пасажирів за відсутності договору або дозволу органів міськвиконкому на перевезення пасажирів за маршрутом, схеми маршруту, розкладу руху, квитково-облікового листа. Відповідач від пояснень та підписання акту перевірки відмовився.
14 липня 2009 року начальником ТУ ГАТІ у Запорізькій області прийнята постанова № 061549 про застосування до відповідача фінансових санкцій у сумі 1700 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 закону України «Про автомобільний транспорт».
Постанова про застосування фінансових санкцій отримана відповідачем про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового повідомлення № 06156745.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування.
Статтею 60 вказаного Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (надалі за текстом - Порядок).
Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Згідно зі ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Відповідно до ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста не оподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж
протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Доказів щодо сплати відповідачем суми фінансових санкцій суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, вимоги прокурора про стягнення з відповідача суми фінансових санкцій є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд
Адміністративний позов Запорізького транспортного прокурора діючого в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій - задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету м. Мелітополь Запорізької області (роз. рахунок 31111106700013, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34676932, код бюджетної класифікації 21081100, ГУДКУ у Запорізькій області) суму фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду
Суддя О.О. Прасов