Ухвала від 16.12.2014 по справі 809/3849/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

"16" грудня 2014 р. Справа № 809/3849/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області до Комунального закладу "Центральна районна лікарня Калуської міської і районної рад Івано-Франківської області" про стягнення заборгованості в сумі 63013,84 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального закладу "Центральна районна лікарня Калуської міської і районної рад Івано-Франківської області" про стягнення заборгованості в сумі 63013,84 грн., яка виникла в зв'язку невідшкодуванням відповідачем фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період вересень-жовтень 2014 року.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що вказана заборгованість виникла в зв'язку з несплатою відповідачем фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишньому працівнику Центральної районної лікарні Калуської міської і районної рад Івано-Франківської області ОСОБА_1 згідно виставлених позивачем розрахунків таких витрат за вересень-жовтень 2014 року та включає в себе як поточні помісячні нарахування, так і нарахування фактичних витрат до цього періоду, починаючи з 26.01.2011 року.

Під час розгляду адміністративного позову судом встановлено, що постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 08.07.2011 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області зарахувати до пільгового пенсійного стажу роботи ОСОБА_1 період з 16.03.1993 року по 08.12.2005 року на посаді інженера по обслуговуванню рентгенівського комп'ютерного томографа рентгенологічного відділу стаціонарного відділення Калуської центральної районної лікарні та призначити йому з 26.01.2011 року пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1.

Вказана постанова Калуського міськрайонного суду від 08.07.2011 року за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області переглядалася Львівським апеляційним адміністративним судом та ухвалою цього суду від 02.08.2012 року залишена без змін.

Таким чином, в силу положень частини 5 статті 124, пункту 9 частини 3 статті 129 Конституції України, частини 3 статті 254, частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова Калуського міськрайонного суду від 08.07.2011 року набрала законної сили 02.08.2012 року і з цієї дати підлягала обов'язковому виконанню Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області.

Суд зазначає, що факт касаційного оскарження Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області вказаної постанови та ухвали апеляційного суду до Вищого адміністративного суду України, про що свідчать ухвали цього суду від 06.09.2012 року про відкриття касаційного провадження та від 06.02.2014 року за результати розгляду касаційної скарги, не звільняли вказаного суб'єкта владних повноважень від конституційного обов'язку по своєчасному, повному та безумовному виконанню рішення суду, що набрало законної сили. Судом встановлено зі змісту вказаних ухвал Вищого адміністративного суду України, що касаційний суд не зупиняв виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 08.07.2011 року до завершення касаційного провадження у справі.

Вказане також свідчить про порушення позивачем вимог статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та порушення встановленого Конституцією України правового порядку, який ґрунтується на засаді обов'язкового виконання судових рішень, які ухвалюються іменем України.

Також судом встановлено, що після постановлення Вищим адміністративним судом України ухвали від 06.02.2014 року, якою відхилено касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області, вказаний територіальний орган Пенсійного фонду України прийняв рішення про призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 лише 07.08.2014 року, про що свідчить протокол № 246 про призначення йому пенсії за віком за списком № 1 з 26.01.2011 року.

Вказані порушення позивачем Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо виконання рішення суду, яке набрало законної сили, про призначенню ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком, потягнули за собою несвоєчасний розрахунок позивачем відповідачу фактичних витрат на виплату та доставку цьому пенсіонеру пільгової пенсії та виставлення йому до оплати в вересні-жовтні 2014 року всієї розрахованої суми таких витрат, починаючи з 26.01.2011 року.

При цьому, враховуючи вказані порушення, а також положення статті 8 Конституції України про те, що Конституція України має найвищу юридичну силу, судом не взято до уваги факт формального дотримання позивачем встановленого пунктами 6.4, 6.7, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, алгоритму дій щодо проведення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, надіслання сформованих розрахунків відповідачу після призначення пенсії ОСОБА_1 для проведення відшкодування таких витрат Фонду, в тому числі й за період, починаючи з дня, з якого призначено пільгову пенсію. Однак суд вказує на те, що враховуючи наявність постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 08.07.2011 року, яка набрала законної сили 02.08.2012 року, позивач зобов'язаний був на виконання цього судового рішення призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 відразу після отримання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2012 року, а не 07.08.2014 року згідно протоколу № 246, та протягом 10 днів після призначення пенсії надіслати відповідачу розрахунок таких витрат для їх відшкодування пенсійному органу.

Така бездіяльність позивача щодо виконання вищевказаного судового рішення, потягнула за собою й порушення, передбаченого пунктами 6.7-6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України права відповідача на вчасне отримання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної його колишньому працівнику ОСОБА_1, і внаслідок цього вплинула на розмір заборгованості відповідача перед Пенсійним фондом України.

Відповідно до частини 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Враховуючи, що при розгляді даної адміністративної справи виявлені порушення позивачем Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, суд вважає за необхідне повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про наявність таких порушень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що їм сприяли.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про допущені Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області порушення Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, - для вжиття заходів до усунення причин та умов, що сприяли вказаним порушенням.

Про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, повідомити суд у строк, встановлений статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Боршовський Т.І.