Постанова від 16.12.2014 по справі 804/18111/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 р. Справа № 804/18111/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кальника В.В.

при секретарі судового засідання Світки Н.В.

за участю:

представника позивача Самоткан Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.11.2014р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування (виключення) на підставі акту від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) з питань дотримання податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс» (код ЄДРПОУ 38799955) за лютий 2014 року» в електронних базах даних, в тому числі в «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ПП «Нафтатранссервіс» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 року;

- зобов'язати Криворізьку центральну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в електронних базах даних, в тому числі «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», показники податкової звітності ПП «Нафтатранссервіс», зазначені останнім в податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства під час здійснення відносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс». За результатами проведеної перевірки складено акт від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) з питань дотримання податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс» (код ЄДРПОУ 38799955) за лютий 2014 року», відповідно до висновків якого податковим органом встановлено завищення складу податкового кредиту ПП «Нафтатранссервіс» по взаємовідносинам з ТОВ «Інвестнафтосервіс» та податкових зобов'язань ПП «Нафтатранссервіс» по взаємовідносинам з контрагентами-покупцями, за рахунок здійснення нереальних господарських взаємовідносин. На підставі вказаного акту, не приймаючи будь-яких рішень в порядку Податкового кодексу України, було здійснено коригування даних з податку на додану вартість, задекларованих в «Аналітичій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок». На думку позивача, самостійна зміна відповідачем в електронних базах задекларованих платником податків показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання декларацій (розрахунків) - порушує права та інтереси позивача.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, до суду надав письмові заперечення, в яких свою позицію обґрунтовував тим, що висновки акту перевірки від 27.06.2014 року №812/04-81-2202/30442560 не містять інформації щодо виникнення податкових зобов'язань ПП «Нафтатранссервіс» зі сплати до бюджету податків на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством, тому податкові повідомлення - рішення не формувалися. Зазначив, що за результатами акту перевірки було проведено коригування в АІС «Податковий блок» в інформаційній базі «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України», проте, на думку відповідача, наявна в такій електронній базі інформація сама по собі не впливає на права та інтереси позивача, не створює для нього додаткових обов'язків, не визначає правову поведінку позивача, а відтак, прав та інтересів позивача не порушує. Отже, здійснення ДПІ будь-якого коригування в даній Системі сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, які визначені позивачем у податкових деклараціях з ПДВ, не призводить до настання для позивача будь-яких негативних наслідків. Адже, з огляду на положення ПК України, такими негативними наслідками для позивача можуть стати лише прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення про нарахування грошових зобов'язань з ПДВ, які за результатами перевірки від 27.06.2014 року №812/04-81- 2202/30442560 не були прийняті податковим органом. Також, просив розглянути справу без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Приватне підприємство «Нафтатранссервіс» перебуває на податковому обліку у Криворізькій центральній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Позивач відповідно до свідоцтва № 100012723 від 05.08.1999 року, виданого Криворізькою центральною ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, є платником податку на додану вартість.

В період з 26 червня 2014 року по 26 червня 2014 року, на підставі наказу Центральної ОДПІ від 25.06.2014р. №442, направлення від 25.06.2014р. №178 посадовою особою податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства під час здійснення відносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс».

27.06.2014 року за результатами перевірки складено акт №812/04-81- 2202/304425560, відповідно до змісту якого податковий орган дійшов наступних висновків:

- перевіркою Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» за лютий 2014 року документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин між ТОВ «Інвестнафтосервіс» та ПП «Нафтатранссервіс», за наслідками чого ПП «Нафтатранссервіс» завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ «Інвестнафтосервіс» на суму 120301,50 грн. та податкові зобов'язання по взаємовідносинах з контрагентами-покупцями всього на суму 132 563,04 грн., в т.ч. у лютому 2014 року - 60187,50 грн., в березні 2014 року - 72 375,54 грн.

Предметом оскарження у даній адміністративній справі є дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування (виключення) на підставі Акту від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) з питань дотримання податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс» (код ЄДРПОУ 38799955) за лютий 2014 року» в електронних базах даних, в тому числі в «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ПП «Нафтатранссервіс» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 року.

Згідно з приписами статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.

Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (стаття 74 Податкового кодексу України).

Статтею 16 Закону України «Про інформацію» передбачено, що податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Наказом Державної податкової служби України від 31.10.2012 року №948 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків.

Згідно з пунктом 2.6 вказаних Методичних рекомендацій працівники підрозділів, що здійснюють (очолюють) перевірки, вносять необхідну інформацію до інформаційної бази результатів контрольно-перевірочної роботи АС «Аудит» (підсистеми «Податковий аудит» системи «Податковий блок» - після її впровадження) на кожному етапі організації, проведення та реалізації матеріалів перевірок (при направленні повідомлення платнику податків про початок документальної планової (невиїзної позапланової) перевірки, оформленні направлення на проведення перевірки, реєстрації акта (довідки) перевірки (звірки), інших складених актів (довідок), прийнятті та направленні податкового повідомлення-рішення, складанні протоколів про адміністративне правопорушення тощо - в день вчинення відповідних дій, адміністративного або судового оскарження грошового зобов'язання, визначеного у прийнятих податкових повідомленнях-рішеннях - в день отримання відповідних документів або отримання інформації в установленому порядку (до підсистеми «Податковий аудит» системи «Податковий блок» додатково вноситься: наказ про проведення перевірки; протокол засідання постійної комісії із розгляду спірних питань, заперечення до акта перевірки, висновок і відповіді на такі заперечення; додатково приєднуються акти в електронному вигляді з усіма передбаченими додатками, інші визначені підсистемою дані).

З наведеного вбачається, що дані усіх актів перевірок (камеральних, документальних невиїзних, планових, позапланових) або довідок без виключень, що здійснювались посадовими особами Державної податкової служби, підлягають фіксації в інформаційній аналітичній системі АС «Аудит» незалежно від їх змісту. Зміст інформації, що міститься в актах або довідках, коригується по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань. Інформація, унесена до інформаційних систем державної податкової служби, не визначає змісту прав та обов'язків платників податків, є службовою інформацією, яка використовується в інформаційно-аналітичних цілях з метою здійснення податкового контролю.

Таким чином, внесення до інформаційно-аналітичних систем змісту акта перевірки, незалежно від його позитивного чи негативного змісту, є обов'язком податкового органу та не порушує права та/або охоронювані законом інтереси особи в публічно-правових відносинах.

Разом з цим, внесення змін до інформаційних баз даних податкових органів в частині облікових даних платника податків можливе лише при наявності певних умов.

Так, відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 179.5 статті 179 Податкового кодексу України податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.

За змістом Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 року №516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію (пункт 4.9 Методичних рекомендацій).

Таким чином, обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.

У свою чергу, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в Деталізованій базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з податку на додану вартість з додатком № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість, і повинні їм відповідати.

Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Отже, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, а у випадку заниження або завищення ним суми податкових зобов'язань, обов'язок визначати податкове зобов'язання платника податків або повідомляти про необхідність внесення відповідних змін до податкової звітності покладено на податковий орган шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, до інформаційних баз даних податкових органів мають включатися або дані, задекларовані платником податків (самостійно узгоджені), або показники, визначені контролюючим органом, але які пройшли відповідну процедуру узгодження в адміністративному чи судовому порядку.

Відповідно, внесення будь-яких змін до облікових даних платника податків, а також до інформаційних баз є протиправними лише якщо відповідні дані не співпадають із узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.08.2014 року по справі №К/800/48189/13.

Як встановлено судом, відповідачем на підставі вищевказаного акту перевірки, без прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення, здійснено коригування податкового кредиту з ПДВ позивача в АІС «Податковий блок» в інформаційній базі «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» за лютий - березень 2014 року, що підтверджується витягами з бази даних на 10 аркушах, які долучені до матеріалів справи.

На підставі викладеного, суд вважає, що дії відповідача по зміні задекларованих платником податків показників податкового кредиту та податкових зобов'язань в автоматизованій системі можуть бути предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства, оскільки відображення таких відомостей з урахуванням того, що такі відомості повинні співпадати з показниками у податковій декларації платника податку, фактично формує податкові зобов'язання на майбутнє, а отже спричиняє реальні зміни майнового стану такого платника, а належним способом захисту прав та інтересів платника податків у випадку незаконності таких дій повинно бути відновлення в цій базі таких показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, які задекларував платник податків.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно проведено коригування показників, задекларованих позивачем на підставі акту перевірки від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560, отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Поряд з цим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Криворізької центральної ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в електронних базах даних, в тому числі «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», показники податкової звітності ПП «Нафтатранссервіс», зазначені останнім в податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 року, зважаючи на те, що з матеріалів справи не вбачається, що відповідач буде ухилятися від виконання свого передбаченого Методичними рекомендаціями від 14.06.2012 року №516 обов'язку, в цій частині, суд вважає, що визнання протиправними дій Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування (виключення) на підставі акту від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) з питань дотримання податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс» (код ЄДРПОУ 38799955) за лютий 2014 року» в електронних базах даних, в тому числі в «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ПП «Нафтатранссервіс» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 рок є необхідним і достатнім заходом з метою захисту та відновлення порушеного права позивача.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Виходячи з положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує позивачу суму сплаченого судового збору в розмірі 36,54 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування (виключення) на підставі акту від 27.06.2014р. №812/04-81-2202/304425560 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) з питань дотримання податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Інвестнафтосервіс» (код ЄДРПОУ 38799955) за лютий 2014 року» в електронних базах даних, в тому числі в «Аналітичній системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» АІС «Податковий блок», сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ПП «Нафтатранссервіс» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період лютий-березень 2014 року

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Нафтатранссервіс» (код ЄДРПОУ 30442560) витрати по сплаті судового збору в сумі 36,54 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 22 грудня 2014 року.

Суддя В.В. Кальник