01 грудня 2014 року Справа № 876/8680/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську Волинської області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 28 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську Волинської області про визнання протиправною бездіяльність, -
ОСОБА_1 30.07.2014 року звернулась в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську Волинської області в якому просила визнати неправомірними дії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з 01.07.2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та з 04.04.2014 року у зв'язку з звільненням з органів прокуратури, та виплатити недоотримані кошти за цей період.
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 28 серпня 2014 року позов задоволено, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Нововолинську щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Нововолинську здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з 01 липня 2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», визначеної у довідці прокуратури Волинської області №18/4 від 09.01.2013 року та здійснити відповідні виплати за цей період, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Нововолинську здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з 04 квітня 2014 року у зв'язку з звільненням з органів прокуратури, визначеної у довідці прокуратури Волинської області №18/94 від 04.04.2014 року та здійснити відповідні виплати за цей період.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську Волинської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що з 10.03.2011р. позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. На дату призначення пенсії стаж на прокурорсько-слідчих посадах складав 17р. 07 м.00 дн.
Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення пенсії) (№ 1789-ХІІ )прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах - пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону № 1789-ХІІ, зокрема до статті 50-1, відповідно до яких прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до заяви від 04.04.2014р. позивачу проведено нарахування після звільнення з роботи з урахуванням стажу на посаді прокурора до дня звільнення та заробітної плати, яку він фактично отримував, на день звільнення з роботи, на підставі довідки, виданої прокуратурою Волинської області від 04.04.2014року за № 18/94. До дня звільнення з роботи стаж на прокурорсько-слідчих посадах складав 20 р.07 м. 00 дн.
Також апелянт зазначає, що управління ПФУ в м. Нововолинську здійснило нарахування пенсії виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у наданій позивачем довідці, на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ зі змінами, внесеними Законом № 3668-VІ. У довідці вказані нові посадові оклади, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №3668- VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» виключень щодо осіб, яким пенсію призначено раніше не передбачають.
Оскільки з заявою про нарахування пенсії з урахуванням стажу до дня звільнення з роботи, позивач звертався відповідно до вимог статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом № 3668-VІ, то підстави для обчислення пенсії згідно норм права, які втратили чинність з 1 жовтня 2011 року, відсутні.
В ч. 9 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зазначено, що положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Для обчислення розміру пенсії позивачу враховано страховий стаж - 27 р. 04 міс. 08дн., стаж на прокурорсько-слідчих посадах - 20р. 07 міс. 00 дн., оклад у розмірі 9517,10 грн. Розмір пенсії на даний час становить 7763,68 грн., в тому числі: 7613,68 грн. - основний розмір пенсії; 150,00 грн. - індексація пенсії. Управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську Волинської області призначило нову пенсію на підставі норм законодавства, які набрали чинності з 1 жовтня 2011 року.
Також апелянт вважає, що позов на підстав ст. 99 КАС України слід залишити без розгляду за період з 01.07.2012 року по 03.04.2014 року, оскільки позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду.
08 липня 2014 року ОСОБА_1 зверталася до управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську з заявою про проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з 04.04.2014 року згідно довідки прокуратури Волинської області про розмір заробітної плати №18/94 від 04.04.2014 року. Щодо проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з 01 липня 2012 року згідно довідки прокуратури Волинської області №18/4 від 09.01.2013 року, позивач ОСОБА_1 до управління Фонду не зверталася.
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до протоколу № 689 від 18.03.2011 року 10 березня 2011 року ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% від розміру середньомісячної заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді. На підставі поданої позивачем 11 січня 2013 року заяви відповідачем було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників відповідно до довідки прокуратури Волинської області від 09.01.2013 року №18/4 . Пенсія позивачу була перерахована з врахуванням постанови КМ України від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» з 01.07.2012 року в розмірі 80 % від розміру середньомісячної заробітної плати станом на 14.06.2012 року замість попередніх 90% з урахуванням змін, внесених до Закону України «Про прокуратуру». 04 квітня 2014 року позивач подала до управління Пенсійного Фонду України в м. Нововолинську заяву установленого зразка про призначення/перерахунок пенсії, до якої додала довідку прокуратури Волинської області від 04.04.2014 року з додатком, 07 липня 2014 року позивач подала заяву до управління Пенсійного фонду України у м. Нововолинську про перерахунок пенсії з розрахунку 90 % від заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, починаючи з 01 липня 2012 року та виплати недоотриманих коштів.
Листом управління Пенсійного Фонду України в м. Нововолинську від 16 липня 2014 року позивачу було роз'яснено, що оскільки на момент звернення за перерахунком пенсії діяла норма Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначення, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків суми місячної заробітної плати відсутні.
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (чинного на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 цього Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За приписами ч. 18, ч. 19 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Також суд першої інстанції правильно зазначив, що 31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, згідно якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 та з урахуванням п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Суд першої інстанції також вірно врахував, що відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.05.2012 року) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Враховуючи вище наведене суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
З огляду на зазначене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального права.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську Волинської області - залишити без задоволення, а постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 28 серпня 2014 року по справі № 165/1889/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин