Справа: № 826/12/14 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
Іменем України
09 грудня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Мамчура Я.С., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "25" лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві (Державної архітектурно - будівельної інспекції України) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від "25" лютого 2014 року позов було задоволено.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 25.02.2014 року та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволені позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "25" лютого 2014 року - залишити без змін, виходячи із наступного. Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Як свідчать матеріали справи, 12.06.2013 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про прийняття в експлуатацію прибудову (літ. А), прибудова (літ. б), тамбур (літ. а2), тамбур (літ. б1), сарай (літ. с), літня кухня (літ. л), прибудова (літ. л), гараж (літ. Н) за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви з доданими до неї документами, листом від 02.07.2013 року №7/26-30/0207/10 Інспекцією повідомлено про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації разом з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що до заяви не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорту. Крім того, позивача було повідомлено про необхідність забезпечення здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності його вимогам надійності і безпечної експлуатації та надати технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29 квітня 2013 року - дати набрання чинності Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року №95, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за №612/23144 (далі по тексту - Порядок №95). Також, 03.08.2013 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про прийняття в експлуатацію прибудову (літ. А), прибудова (літ. б), тамбур (літ. а2), тамбур (літ. б1), сарай (літ. с), літня кухня (літ. л), прибудова (літ. л), гараж (літ. Н) за адресою: АДРЕСА_1. Листом від 20.08.2013 року №7/26-45/0208/10 Інспекцією повідомлено про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації разом з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що до заяви не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорту. Крім того, позивача було повідомлено про необхідність забезпечення здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності його вимогам надійності і безпечної експлуатації та надати технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29 квітня 2013 року - дати набрання чинності Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року №95, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 року за №612/23144 (далі по тексту - Порядок № 95). Основними нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини є: Закон України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999р. №687-ХІV , Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011р. №3038-VI з наступними змінами та доповненнями у відповідній редакції (далі по тексту - Закон України від 17.02.2011р. №3038-VI) та Порядок № 95. Відповідно до статті 10 Закону України від 20.05.1999р. №687-ХІV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/201, Державна архітектурно-будівельна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, видає відповідні сертифікати. Згідно з пунктом 6 вищевказаного Положення Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи. Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності" від 20.11.2012р. №5496-VI, який набрав чинності 05 січня 2013 року, прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно органами державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. На реалізацію наведеної банкетної норми Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видано наказ від 19 березня 2013 року №95, яким затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж. Відповідно до підпункту 1.1. названого Порядку, він встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: 1) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; 2) збудованих до 12 березня 2011 року громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності. Виконавець з урахуванням виду, складності, технічних та інших особливостей об'єкта при здійсненні технічного обстеження та з урахуванням проведених заходів, передбачених пунктом 2.2. розділу ІІ, проводить оцінку технічного стану об'єкта та за результатами готує звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (пункт 2.3.). При цьому, відповідно до пункту 2.7. технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта. Прийняття в експлуатацію об'єктів також врегульовано розділом ІІІ Порядку №95, в якому зазначено, що воно здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку. Замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт, та технічного паспорта. Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності). Інспекція розглядає зазначені документи та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення протягом 10 робочих днів. Відповідно до пункту 3.4. Порядку №95 дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею. Замовник відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. У пункті 3.5. названого Порядку закріплено, що Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах. Отже, приймаючи рішення про повернення декларацій Позивачу, викладених в листах, відповідач зазначив про її оформлення з порушенням вимог Порядку №95, а саме: не додано засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорта. Крім того, у рішенні про повернення декларації зазначено про необхідність подання технічного паспорта об'єкта, виготовленого після дати набрання чинності Порядком №95, тобто після 29 квітня 2013 року. Відповідач зазначає, що під час перевірки декларації про готовність об'єкта до експлуатації, поданої позивачем 12.06.2013 року та 03.08.2013 р., працівниками Інспекції виявлено, що копія технічного паспорту на садовий (дачний) будинок, подана позивачем, засвідчена Комунальним підприємством "Дирекція замовника з управління житловим господарством Дарницького району міста Києва", яке не має право на вчинення таких дій. З огляду на викладене, а також враховуючи те, що чинним законодавством України до належним чином засвідчених копій документів, виданих підприємствами, установами і організаціями віднесено копії документів, засвідчені нотаріусами або посадовими особами органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії (стаття 75 Закону України "Про нотаріат"), а також копії таких документів, засвідчені посадовими особами підприємств, установ і організацій, які ці документи склали, колегія суддів не погоджується з висновком суб'єкта владних повноважень щодо невиконання позивачем вимог підпункту 3.2. Порядку №95, а саме, не надання засвідченої в установленому порядку копії технічного паспорта на садовий (дачний) будинок. Порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, визначений однойменною Інструкцією, затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за №582/5773. Відповідно до пункту 1.2. названої Інструкції вона визначає порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних); обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; установлення вартості об'єктів. Як вбачається з копії технічного паспорта на садовий (дачний) будинок, наданого до матеріалів справи Позивачем до заяви про прийняття в експлуатацію об'єкта, технічна документація виготовлена 21.05.2010 року. Проте, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28 грудня 2012 року №658 та від 08 січня 2013 року №2 до Інструкції внесено зміни, зокрема щодо оформлення матеріалів технічної інвентаризації та технічного паспорту. З огляду на викладене, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 25.02.2014 року, та не можуть бути підставами для її скасування. Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "25" лютого 2014 року - без змін. Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
В задоволені апеляційної скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (Державної архітектурно - будівельної інспекції України) - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "25" лютого 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді Я.С. Мамчур
І.Л. Желтобрюх
.
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Мамчур Я.С
Желтобрюх І.Л.