Справа № 817/3162/14
18 грудня 2014 року 12год. 05хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Лукащик Ю.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідачів: представники Чеховська Є.А., Харковець В.М., третьої особи відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ФОП ОСОБА_4
доРівненської обласної державної адміністрації, управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТзОВ "Укр-Пас-Транс",
про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
ФОП ОСОБА_4 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Рівненської обласної державної адміністрації, управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, треться особа - ТОВ "Укр-Пас-Транс", про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним подавались документи на конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, який мав відбутися 27, 28 серпня 2014 року, однак фактично не відбувся і був перенесений відповідно на 02, 03.09.2014 року, про що його не було повідомлено.
На думку позивача інформація про перенесення проведення конкурсу є зміною умов конкурсу та мала б доводитися до перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації. Відтак, позивач вважає, що конкурс 02, 03.09.2014 року було проведено з порушенням вимог п. 36 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМУ від 3 грудня 2008 р. N 1081 (далі по тексту - Порядок), та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Крім того, позивач вважає що склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування був сформований, а надалі - затверджений, з порушенням вимог законодавства України про автомобільний транспорт.
В свою чергу, позивач зазначає, що неправомірне проведення конкурсу та допущення порушень у формуванні комітету з проведення конкурсу є підставою для скасування прийнятих за наслідком проведення такого конкурсу рішень.
Представники відповідачів проти позову заперечили в повному обсязі та просили відмовити у його задоволенні повністю. На обґрунтування поданих заперечень зазначили, що, по-перше, склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування був сформований у чіткій відповідності до вимог Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт», по-друге, перенесення проведення конкурсу не є зміною умовою конкурсу, а відтак в організатора відсутній обов'язок доводити до відома про обставини перенесення конкурсу не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу. І, по-третє, спірне розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 20.06.2014 року №237 втратило чинність на підставі розпорядження від 28.10.2014 року №526.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в газеті "Вісті Рівненщини" від 25 липня 2014 року №30 було надруковане оголошення, яким Рівненська обласна державна адміністрація оголосила конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування на 27 серпня та 28 серпня 2014 року (а. с. 7).
ФОП ОСОБА_4 зареєструвався учасником такого конкурсу відносно об'єкту №13, яким є маршрут «Рівне АС-Олександрія ч/з Пухову (№ 1460)», подав необхідні документи для участі та сплатив збір.
З матеріалів справи вбачається, що 27 серпня 2014 року засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування не відбулося, внаслідок недостатньої кількості членів, що прибули на засідання, для прийняття рішень. Внаслідок цього конкурс, що мав відбутися 27 серпня 2014 року перенесений на 02 вересня 2014 року, а конкурс, що мав відбутися 28 серпня 2014 року - на 03 вересня 2014 року.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5, який працює на посаді начальника відділу з організації і підготовки засідань конкурсного комітету філії «Рівнеавтотранссервіс» УДП «Укрінтеравтосервіс», дав покази відносно обставин повідомлення позивача про день, час та місце перенесення засідання конкурсного комітету. Так, зі слів свідка ФОП ОСОБА_4 про перенесення засідання конкурсного комітету та підтвердження про те, що засідання дійсно відбудеться 03.09.2014 року був повідомлений по телефону 02.09.2014 року близько 16:40 хв.
Таким чином спростовуються твердження позивача, що його не було доведено до відома про перенесення засідання конкурсного комітету з 28.08.2014 року на 03.09.2014 року.
Судом не беруться до уваги обґрунтування позивача з приводу того, що інформація про перенесення проведення конкурсу є зміною умов конкурсу та мала б доводитися до перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, виходячи з наступного.
Відповідно до п.28 Порядку організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації оголошення про конкурс, яке окрім іншої інформації, повинне містити: умови конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; місце, дату та час проведення засідання конкурсного комітету.
Згідно з п.36 Порядку інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу.
Відповідно до п. 10 Порядку організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до ст.44 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).
Статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать:
- визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;
- державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що відомості про "місце, дату та час проведення засідання конкурсного комітету", які розміщуються в оголошенні про конкурс, не є умовами конкурсу, а відтак в організатора відсутній обов'язок доводити до відома про такі обставини всіх перевізників-претендентів саме не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу.
При цьому суд зазначає, що положення п. 36 Порядку мають на меті регламентувати дії учасників-перевізників щодо заявлення конкурсних пропозицій та подачі відповідних документів.
Суд бере до уваги ту обставину, що кінцевим строком заявлення пропозицій та подання документів для участі в конкурсах 27 та 28 липня 2014 року є 17 год. 12 та 13 липня 2014 року відповідно. Перенесення дати проведення конкурсів ніяким чином не вплинуло на продовження чи встановлення нових строків для подачі документів чи заявлення пропозицій перевізниками.
Позовна вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 20 червня 2014 року №237 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07 лютого 2009 року №34" задоволенню не належить, оскільки розпорядженням №526 від 28 жовтня 2014 року "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07 лютого 2009 року №34" його визнано таким, що втратило чинність.
Згідно з п. 4 Порядку організатором на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньообласний маршрут) є обласна державна адміністрація.
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29.08.2006 року №394 (із змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 28.05.2009 року №187 та від 25.02.2011 року №79) "Про організацію пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування" (а. с. 51) на головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації покладено, зокрема, обов'язки щодо організації пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, обов'язки щодо проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування та визначення умов перевезень, укладання договору із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, та контролю за виконанням ним умов договору, формування у приміському та міжміському сполученні мережі автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території області, розроблення та затвердження паспортів внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування тощо.
Вищевказаним розпорядженням головному управлінню надано право затверджувати текст оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника, вводити в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу своїм наказом.
Згідно із п. 1 Положення про управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 28.01.2013 року № 50 (а. с. 52-55), управління є правонаступником головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Рівненської обласної державної адміністрації (за виключенням функцій у галузі енергетики та енергоефективності).
За наведених обставин, позовні вимоги до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій при проведенні конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, що відбувся 02, 03 вересня 2014 рокує безпідставними та такими, що не належать до задоволення.
Згідно з п. 13 Порядку якщо в конкурсі взяв участь тільки один перевізник-претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу. У цьому разі конкурсний комітет шляхом голосування може приймати рішення про надання права перевізнику-претенденту здійснювати перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу.
Відповідно до п. 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії протоколу засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування №4 від 03.09.2014 року (а. с. 42-46) переможцем конкурсу по об'єкту № 13, яким є маршрут «Рівне АС-Олександрія ч/з Пухову (№1460)», визнано ТОВ «Укр-Пас-Транс». Претендентом, який посів друге місце, визнано підприємця ОСОБА_4 При цьому, сумарна кількість балів згідно з переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів становить у підприємця ОСОБА_4 - 0 балів, ТзОВ «Укр-Пас-Транс» - 17 балів (а. с. 48, 49).
Суд зазначає, що перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів є уніфікованою формою, яка затверджена відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Конкурсний комітет визначає сумарну кількість балів, набраних перевізників-претендентів, і за результатами підрахунку таких голосів приймає рішення про переможця конкурсу.
До складу обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, затвердженим Розпорядженням № 237 від 20 червня 2014 року, входило 16 осіб, з яких 9 осіб представники органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (в тому числі по одному представнику від Укртрансінспекції та від Державтоінспекції), 7 осіб - представники громадських організацій. Тобто конкурсний комітет сформований з порушенням принципу пропорційності його складу у співвідношенні представники органів влади, органів місцевого самоврядування - представники громадських організацій (п. 23 Порядку). Крім того, судом встановлено, що до складу конкурсного комітету входив ОСОБА_6, що значився начальником управління Укртрансінспекції у Рівненській області, однак на момент проведення конкурсу він був звільнений із займаної посади.
Разом з тим, недотримання п. 23 Порядку не може бути єдиною, формальною та безумовною підставою для визнання неправомірними дій управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації при проведенні конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, що відбувся 03 вересня 2014 року, а також визнання протиправними за результатами проведення такого конкурсу прийнятих рішень, оскільки конкурс фактично відбувся, пропозиції ФОП ОСОБА_4 та ТзОВ "Укр-Пас-Транс" розглянуті по суті згідно з використанням бальної системи оцінки відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку.
Позовні вимоги ФОП ОСОБА_4 про зобов'язання Рівненської обласної державної адміністрації сформувати склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування відповідно до вимог чинного законодавства задоволенню не належать, оскільки розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 28.10.2014 року №526 сформовано та затверджено склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування у відповідності до вимог Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог позивача належить відмовити повністю за безпідставністю.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ФОП ОСОБА_4 у задоволенні позову до Рівненської обласної державної адміністрації, управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Комшелюк Т.О.