Справа: № 826/12504/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
18 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Єршова С.В.
пр-к відповідача Житченко О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про визнання протиправною та скасування постанови № 1057 від 25.07.2014 року -
Позивач звернувся в суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики в якому просив визнанти протиправною та скасувати постанову № 1057 від 25.07.2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм права, просив скасувати оскаржуване ним рішення та ухвалити нове - про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Судом першої інстанції встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики проведено планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Нафтогаз України» (правонаступником якого є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України») з питань дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за нерегульованим тарифом за період діяльності з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки складено акт № 135 від 18.07.2014 року, яким встановлено порушення позивачем:
- пункту 3.1.4 Ліцензійних умов в частіші не повідомлення у 10-ти денний термін НКРЕ про зміни про зміни даних зазначених в документах що додавалися до заяви на видачу ліцензії;
- пункту 3.1.1 розділу III Ліцензійних умов у частині надання звітності у встановленому НКРЕ порядку;
- пункту 3.7 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог законодавства України,, зокрема:
- вимог пункту 10 Порядку в частині надання інформації про укладені договори на постачання газу, довідки про наявні ресурси газу, звіту про надходження газу та його реалізацію за регіонами, розрахунки з експортерами або газодобувними підприємствами за поставлений споживачам газ, а також розрахунки споживачів з постачальниками за фактично використаний газ (інформація № 1 та № 1-А);
- пунктів 2.8 та 2.14 розділу II Алгоритму в частині надання до НКРЕ протягом 2013 року нормативів перерахування коштів для затвердження, а також копій договорів, укладених із газотранспортними та газорозподільними підприємствами, а у випадку використання гарантованими постачальниками промислових трубопроводів газодобувних підприємств - договорів із відповідними підприємствами.
- не виконання вимоги абзацу другого пункту 2 постанови НКРЕ від 01.08.2013 № 1065 стосовно виконання вимог постанови НКРЕ від 04.04.2013 № 388 щодо усунення порушення підпункту 2.1.6 Ліцензійних умов у частині наявності договорів з газотранспортними та газорозподільними підприємствам на виконання робіт з припинення (обмеження) та відновлення газопостачання.
- 25.07.2014 року відповідачем прийнято постанову № 1057 «Про накладення штрафу на ПАТ «НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ», якою накладено на Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» штраф у розмірі 30 000,00 грн. за порушення пункту 3.7 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог законодавства України.
Крім того, зазначеною постановою попереджено НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» про необхідність усунення до 30.09.2014 року порушення пункту 3.7 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог законодавства України, а саме пункту 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 року в частині надання інформації про укладені договори на поставку природного газу, довідки про наявні ресурси газу та їх плановий розподіл за регіонами та споживачами, звіту про надходження газу та його реалізацію за регіонами, розрахунки з експортерами або газодобувними підприємствами за поставлений споживачам газ, а також розрахунки споживачів з постачальниками за фактично використаний газ (Інформація № 1 та № 1 -А) та вказано про необхідність надалі не допускати відповідних порушень.
Вважаючи зазначену постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики протиправною, позивач звернувся з позовом в суд.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з доведеності факту порушення позивачем пункту 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 та пунктів 2.8 та 2.14 розділу ІІ Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1000 від 02.08.2012 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.08.2012 року за № 1445/21757. Крім того, вказував, що постанову № 1057 від 25.07.2014 року відповідачем прийнято з дотриманням вимог статті 250 Господарського кодексу України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до Закону «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами та їх розподіл.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» встановлено, що державне регулювання діяльності суб'єктів ринку природного газу, в тому числі суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, які діють на суміжних ринках, здійснюється Кабінетом Міністрів України, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень. При цьому, до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики належить, зокрема, здійснення державного регулювання відносин суб'єктів ринку природного газу; ліцензування господарської діяльності на ринку природного газу; затвердження ліцензійних умов провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу; здійснення контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу відповідно до законодавства та в порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Згідно п. 3-4 ч. 6 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженого Указом Президента України від 23.11.11 р. №1059/2011 про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженого для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право застосовувати відповідні санкції до суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, за порушення ними ліцензійних умов; приймати рішення про накладення штрафів на суб'єктів природних монополій у випадках, передбачених законодавством.
Згідно ст. 14 Закону Комісії мають право, в тому числі, приймати рішення про накладання штрафів на суб'єктів природних монополій у випадках, передбачених цим Законом; застосовувати у встановленому законом порядку відповідні санкції до суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, за порушення ними умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов).
Пунктами 7.1, 7.2 та 7.3 розділу VII Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 881 від 19.05.2011 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 910/19648 встановлено, що планові перевірки НКРЕ проводить відповідно до переліку питань, наведених у відповідних формах актів перевірки (додатки 2 - 5). Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки та які зазначені в посвідченні на проведення перевірки. За результатами проведеної планової чи позапланової перевірки посадова особа (комісія) складає акт перевірки у двох примірниках за формами, наведеними в додатках 2 - 6. В акті перевірки зазначається стан додержання ліценціатом вимог відповідних ліцензійних умов, а в разі недотримання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з підпунктами 7.17 та 7.18 розділу VII зазначеного Порядку на підставі акта перевірки, під час якої виявлено порушення ліцензійних умов, НКРЕ протягом п'яти робочих днів з дати складання акта перевірки приймає письмове рішення, яке оформлюється у вигляді: попередження про необхідність усунення порушень; постанови про накладення штрафу; постанови про зупинення дії ліцензії; постанови про анулювання відповідної ліцензії. Рішення НКРЕ про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки, та/або про накладення штрафу складається у двох примірниках: один примірник не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дати складання акта перевірки надається ліцензіату чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом ліцензіата або уповноваженої ним особи щодо погоджених строків усунення порушень вимог ліцензійних умов залишається в НКРЕ.
Згідно з пунктом 3.7 розділу ІІІ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за нерегульованим тарифом затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 10 від 13.01.2010 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.01.2010 за № 27/17322 ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.
Відповідно до абзаців 7, 8, 10 пункту 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 постачальники природного газу подають Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України» та НКРЕ не пізніше ніж за 10 днів до початку місяця реалізації газу інформацію про укладені договори на його поставку, довідку про наявні ресурси газу та їх плановий розподіл за регіонами та споживачами; забезпечують разом з газотранспортними підприємствами НАК «Нафтогаз України» та суб'єктами господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, облік реалізованого газу; подають за підсумками роботи за відповідний місяць до Міненерговугілля та НКРЕ не пізніше ніж через 20 днів після закінчення звітного періоду погоджений з газотранспортними підприємствами НАК «Нафтогаз України» та суб'єктами господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, звіт про надходження газу та його реалізацію за регіонами, стан створення та використання страхового запасу газу, розрахунки з експортерами або газодобувними підприємствами за поставлений споживачам газ, а також розрахунки споживачів з постачальниками за фактично використаний газ.
Згідно з пунктами 2.7 та 2.8 розділу ІІ Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1000 від 02.08.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.08.2012 за № 1445/21757 форми, за якими гарантовані постачальники розраховують нормативи перерахування коштів, що надійшли на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів за спожитий природний газ, а також вихідні дані, що застосовуються для розрахунку цих нормативів, наведено в додатках 1 - 10 до цього Алгоритму. Якщо гарантований постачальник є газорозподільним підприємством, то норматив перерахування коштів розраховується ним як сума нормативу перерахування коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання гарантованого постачальника на поточний рахунок гарантованого постачальника та нормативу перерахування коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання гарантованого постачальника на поточний рахунок газорозподільного підприємства за відповідними категоріями споживачів. При розрахунках нормативів перерахування коштів усі ціни, тарифи та розміри збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності обраховуються з урахуванням вимог Податкового кодексу України. Розраховані гарантованим постачальником нормативи перерахування коштів щомісяця подаються до п'ятого числа місяця, що передує розрахунковому періоду, до НКРЕ для затвердження.
Відповідно до пункту 2.14 зазначеного Алгоритму гарантовані постачальники зобов'язані укласти відповідні договори з власниками природного газу, газотранспортними та газорозподільними підприємствами, а у випадку використання гарантованими постачальниками промислових трубопроводів газодобувних підприємств - з газодобувними підприємствами та надати НКРЕ копії вищезазначених договорів, засвідчених печаткою гарантованого постачальника. Копії договорів на наступний календарний рік з власниками природного газу, газотранспортними та газорозподільними підприємствами, а у випадку використання гарантованими постачальниками промислових трубопроводів газодобувних підприємств - з газодобувними підприємствами, за категорією «населення» мають бути надані НКРЕ до 15 грудня поточного року. Копії договорів за іншими категоріями споживачів мають бути надані НКРЕ до 15 січня. При визначенні у договорах тільки планових квартальних обсягів постачання природного газу за відповідною категорією споживачів гарантований постачальник у межах планових квартальних обсягів постачання природного газу самостійно визначає помісячний обсяг природного газу, про що обов'язково письмово повідомляє НКРЕ.
Судом першої інстанції встановлено, що супровідними листами № 6-186/1.5-14 від 17.01.2014 «Щодо використання природного газу у грудні 2013 року» та № 6-4763/1.2-13 від 18.09.2013 «Щодо використання природного газу у серпні 2013 року» НАК «Нафтогаз України» подано відповідачу інформацію лише щодо загальної кількості використаного природного газу у серпні та грудні 2013 року за регіонами.
Отже, позивач як суб'єкт який має надавати відповідну інформацію (постачальник природного газу) не надавав всієї інформації визначеної п.10 Порядку.
За таких підстав, НАК «Нафтогаз України» було порушено пункт 3.7 Ліцензійних умов в частині дотримання законодавства України, а саме пункту 10 Порядку в частині надання інформації про укладені договори на поставку природного газу, довідки про наявні ресурси газу та їх плановий розподіл за регіонами та споживачами, звіту про надходження газу та його реалізацію за регіонами, розрахунки з експортерами або газодобувними підприємствами за поставлений споживачам газ, а також розрахунки споживачів з постачальниками за фактично використаний газ,
Крім того, згідно з службовою запискою Департаменту економічної безпеки та управління ризиками від 02.07.2014 року №7/4-540СЗ-14 протягом 2013 року НАК «Нафтогаз України» не надавала до НКРЕ розрахунок нормативів перерахування коштів.
Також, згідно з службовою запискою від 15.07.2014 року №6/2-1281сз-14 протягом 2013 року НАК «Нафтогаз України» не надавала до НКРЕ копій договорів на транспортування природного газу магістральними трубопроводами з газотранспортними, газовидобувними підприємствами та договори на розподіл природного газу з газорозподільними підприємствами
За таких підстав, НАК «Нафтогаз України» також порушено вимоги пунктів 2.8 та 2.14 розділу II Алгоритму, щодо надання до НКРЕ протягом 2013 року нормативів перерахування коштів для затвердження, а також копій договорів, укладених із газотранспортними та газорозподільними підприємствами, а у випадку використання гарантованими постачальниками промислових трубопроводів газодобувних підприємств - договорів із відповідними газодобувними підприємствами.
Позивачем не надано доказів на підтвердження факту подання відповідачу інформації та документів, надання яких передбачено пунктом 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 та пунктами 2.8 та 2.14 розділу ІІ Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1000 від 02.08.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.08.2012 за № 1445/21757.
Відповідно до частини п'ятої статті 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» суб'єкти господарювання несуть відповідальність за правопорушення на ринку природного газу. Неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої відповідними ліцензійними умовами провадження певних видів господарської діяльності на ринку природного газу, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видає у межах своїх повноважень суб'єктам господарювання постанови про накладення штрафів.
За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком відповідача про наявність в діях позивача встановлених в акті перевірки порушень вимог законодавства та про наявність підстав для притягнення до відповідальності за встановлені порушення.
Отже, постанова про застосування штрафних санкцій прийнята відповідачем в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Щодо тверджень апелянта про порушення відповідачем строку застосування адміністративно- господарських санкцій, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про дотримання відповідачем вимог ст.250 Господарського кодексу України, оскілки штрафні санкції застосовано до позивача не пізніше як через рік з дня порушення суб'єктом встановлених законодавчими актами правил та в межах 6-ти місячного терміну з моменту виявлення.
На підставі вищенаведеного колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 20.12.2014 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.