"15" грудня 2014 р. Справа № 5023/5038/12
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І. , суддя Плужник О.В.
при секретарі Криворученко О.І.
за участю представників сторін:
стягувач - Станішевський І.С.
боржник - не з'явився.
відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області - Панюкова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу стягувача (вх. № 4070 Х/3-9) на ухвалу господарського суду Харківської області від 17.11.14 р. у справі № 5023/5038/12
за позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків
про стягнення 42369287,29 грн.
Рішенням господарського суду Харківської області від 24.12.2012 р. у справі № 5023/5038/12 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 36046151,77 грн. основного боргу, 544575,45 грн. пені, 504646,12 грн. - 7 % штрафу, 824704,59 грн. - 3 % річних, 252323,06 грн. інфляційних втрат, а також витрати зі сплати судового збору 64380,00 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.2013 р. рішення господарського суду Харківської області від 24.12.2012 року у даній справі залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 11.04.2013 р. постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.13 р. та рішення господарського суду Харківської області від 24.12.2012 р. у справі № 5023/5038/12 скасовані в частині стягнення пені та 7% штрафу. Справа в цій частині передана на розгляд господарському суду Харківської області. В решті частині рішення та постанова залишені без змін.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.07.2013 р. у справі № 5023/5038/12 позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача 2668419,70 грн. пені, 2472766,02 грн. штрафу, 7971,44 грн. судового збору. В задоволенні 54457,54 грн. пені та 50464,60 грн. штрафу відмовлено.
19.07.2013 р. на виконання рішення виданий відповідний наказ.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.05.2014 р. задоволено заяву КП "Харківські теплові мережі" про припинення стягнення за наказом від 22.02.2013 р. у справі № 5023/5038/12, який передбачає стягнення 544575,45 грн. пені та 504646,12 грн. 7% штрафу, припинено стягнення за наказом про примусове виконання рішення господарського суду Харківської області від 24.12.2012 р. у справі № 5023/5038/12 частково в сумі 544575,45 грн. пені та 504646,12 грн. 7% штрафу.
Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду Харківської області зі скаргою на дії органу ДВС, в якій просило визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області щодо винесення постанови від 29.08.2014 р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 39605437 з виконання наказу господарського суду Харківської області від 19.07.2013 р. у справі № 5023/5038/12, визнати незаконною та скасувати зазначену постанову та зобов'язати Відділ поновити виконавче провадження ВП № 39605437 з виконання наказу. Зокрема, обґрунтовуючи свої вимоги зазначає, що при прийнятті оскаржуваної постанови органом ДВС порушені вимоги ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки, на його думку, останній не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження ВП № 39605437 зі стягнення заборгованості з тих лише обставин, що боржник внесений до реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу (далі - ПЕК).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.11.2014 р. в задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Харківській області відмовлено.
Ухвала мотивована з посиланням на те, що факт включення КП "Харківські теплові мережі" до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", підтверджується відповідною випискою з цього реєстру та є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень відкритих відносно підприємства на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" та ін.
Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 17.11.2014 р. у даній справі, прийняти постанову, якою задовольнити скаргу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області щодо винесення постанови від 29.08.2014 р. ВП № 39605437 в повному обсязі, з мотивів та підстав, зазначених в апеляційній скарзі та ін.
Боржник у призначене судове засідання не з'явився.
Згідно з п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 ГПК. У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи факт належного повідомлення боржника про час та місце розгляду апеляційної скарги, та те, що норми ст. 38 ГПК України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, судова колегія вважає, що судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.
Неявка в судове засідання представника боржника не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті.
Згідно зі ст. 102 ГПК України, апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п'ятнадцяти днів з дня винесення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Судова колегія, повторно розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення встановила наступне:
Як свідчать матеріали справи, рішенням господарського суду Харківської області від 24.12.2012 р. та від 02.07.2013 р. у справі № 5023/5038/12 (з урахуванням постанови ВГСУ від 11.04.2013 р.) стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 36049151,77 грн. основного боргу, 2668419,70 грн. пені, 824704,59 грн. 3% річних, 2472766,02 грн. 7 % штрафу, 252323,06 грн. інфляційних витрат та 7971,44 грн. судового збору. В стягненні 54457,54 грн. пені та 50464,60 грн. штрафу відмовлено.
19.07.2013 р. на виконання вищезазначеного рішення господарським судом Харківської області виданий наказ, за яким Відділом примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Харківській області порушено виконавче провадження 02.09.2013 р.
29.08.2014 р. постановою відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Харківській області відповідно до вимог п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження зупинено, з посиланням на те, що боржник - КП "Харківські теплові мережі" має статус підприємства паливно-енергетичного комплексу та внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Харківській області від 29.08.2014 р. зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 5023/5038/12, виданого 19.07.2013 р. господарським судом Харківської області до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження.
Зазначені обставини стали підставою для звернення стягувача зі скаргою на дії органу ДВС, в які він просить визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області щодо винесення постанови від 29.08.2014 р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 39605437 з виконання наказу господарського суду Харківської області від 19.07.2013 р. у справі № 5023/5038/12 та скасувати зазначену постанову, зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчих служби Головного управління юстиції у Харківській області поновити виконавче провадження ВП № 39605437 з виконання наказу.
Приймаючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив, зокрема з того, що факт включення КП "Харківські теплові мережі" до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", підтверджується відповідною випискою з цього реєстру та є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень відкритих відносно підприємства на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Його метою, згідно з преамбулою, є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості; надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Зі змісту зазначеного Закону вбачається, що його прийнято з метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"; його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, і види якої визначені у Законі України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (преамбула, пункти 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 статті 1, частина друга статті 2).
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 3 зазначеного Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 цього Закону, заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Наведений у Законі перелік підстав, за яких виконавче провадження не зупиняється, не є вичерпним, оскільки підприємства паливно-енергетичного комплексу, внесені до Реєстру, залишаються суб'єктами господарських, трудових та інших правовідносин, не пов'язаних з розрахунками за енергоносії.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусового виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначений цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до цього Закону і не допускати в своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону України „Про виконавче провадження" встановлено, що обставиною, яка зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору № 06/11-16БО купівлі - продажу природного газу, оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ.
Наказом Міністерства палива та енергетики України „Про затвердження переліку підприємств" № 568 від 10.11.2005 р. затверджений Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу". Товариство вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно з копією виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у погашенні заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу", КП "Харківські теплові мережі" внесено до реєстру 28.11.2005 р. на підставі наказу Мінпаливенерго України від 10.11.2005 р. № 568, з номером особового запису 0090.
Судом першої інстанції досліджено, що підприємство боржника на момент винесення постанови про зупинення виконавчого провадження та розгляду скарги, включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
29.08.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Харківській області, на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову ВП № 39605437 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Харківської області № 5023/5038/12, виданого 19.07.2013 р., оскільки боржника включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Твердження стягувача про те, що відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та рішення Конституційного суду України від 13.12.12 р. № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012 сума, стягнута за рішенням суду у даній справі не підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.2013 року і тому не підпадає під визначення заборгованості, є помилковими, з наступних підстав:
Вищезазначений закон та рішення Конституційного суду України від 13.12.12 р. № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012 не ставить умову щодо зупинення виконавчого провадження в залежність від часу виникнення заборгованості внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
При цьому, стаття 37 Закону України „Про виконавче провадження" не містить будь-яких умов щодо дати виникнення заборгованості. Достатньою та необхідною умовою для зупинення виконавчого провадження по виконанню виконавчих документів незалежно від дати виникнення боргу, є факт внесення підприємства до відповідного Реєстру.
Наведене заявником апеляційної скарги рішення Конституційного суду України від 13.12.12 р. № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, за змістом його резолютивної частини відповідає змісту абз. 6 п. 3.7. ст. З Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" стосовно переліку заборгованостей, що виникли до 1 січня 2013 року, по стягненню яких відкриті виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо підприємств паливно - енергетичного комплексу, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" не зупиняються, а саме: про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами; відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю; стягнення аліментів; стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року; заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Стягнуті за рішенням господарського суду Харківської області у справі № 5023/5038/12 суми підпадають під визначення, які передбачені п. п. 1 и. 1.4 статті 1 Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та не підпадають під жодний вид заборгованості, визначеного абз. 6 п. 3.7. ст. З Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" по яким не зупиняється виконавче провадження.
Крім того, 03.07.2014 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення розрахунків у паливно - енергетичному комплексі", яким внесено зміни до Закону № 2711.
Згідно п. 3.4 зазначеного Закону, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно - енергетичного комплексу діє до 01 січня 2016 року.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновками господарського суду про відмову у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Харківській області.
Таким чином, висновки, викладені в ухвалі господарського суду відповідають вимогам законодавства та фактичним обставинам справи, а мотиви заявника скарги, з яких вони оспорюються не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись ст. ст. 101, 102, п. 1 ст. 103, ст. ст. 105, 106 ГПК України, судова колегія -
Ухвалу господарського суду Харківської області від 17.11.14 р. у справі № 5023/5038/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписано 18.12.2014 р.
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Плужник О.В.