"22" грудня 2014 р. Справа № 903/1161/14
За позовом Волинської обласної спілки споживчих товариств
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Луцька міська рада
про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
Суддя Філатова С.Т.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3, дов. №17 від 10.01.2014р.
від відповідача: ФОП ОСОБА_1, ОСОБА_4, від 26.08.2012р.
від третіх осіб: Лабінська Л.О., дов. №1.1-8/22 від 09.01.2014р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22, 27 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін, третьої особи.
Суть спору:
Волинська обласна спілка споживчих товариств просить усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою площею 50,00кв.м. на ринку "Завокзальний" за адресою м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 1 шляхом демонтажу тимчасової споруди - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", який належить підприємцю ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовує наступним:
20.09.2009р. між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 35294 кв.м. для обслуговування ринку "Завокзальний" по вул. Карпенка-Карого, 1 у м. Луцьку строком до 31.12.2009р.
16.10.2009р. укладено додаткову угоду до договору оренди землі, відповідно до якої внесено зміни до п. 8 договору та продовжено термін дії договору до 31.12.2014 року.
На території Завокзального ринку знаходиться тимчасова споруда без фундаменту - бар "ІНФОРМАЦІЯ_1", який належить відповідачу. Про дану обставину облспоживспілці стало відомо з матеріалів, які надав відповідач у 2008 році, оскільки до того часу торговельне місце під розміщення вказаного бару орендувала підприємець ОСОБА_6
Відповідно до вимог Правил торгівлі на ринках Волинська обласна спілка споживчих товариств як адміністрація ринку є орендодавцем торгівельних місць, які знаходиться на орендованій земельній ділянці згідно договору оренди землі, укладеного 20.09.2009 р. з Луцькою міською радою.
Згідно пункту 20 Правил при наданні продавцям торгівельних місць на визначений термін адміністрація ринку укладає з ними письмову угоду про оренду торгівельних місць. Цими ж правилами (п. 13) визначено поняття "торгівельне місце" "торговельне місце - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо".
Договірне оформлення користуванням торговельними місцями на ринку підтверджується також листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 19.08.2004 №5674, в якому визначено, що "користування торговельними місцями на ринку здійснюється на підставі договору оренди з адміністрацією ринку". Проте між сторонами судового процесу договірних відносин з приводу оренди торговельного місця під розміщення павільйону ніколи не існувало і не існує. Натомість, відповідач в судовому порядку намагався укласти з облспоживспілкою договір суборенди земельної ділянки. В результаті постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.11.2011 року у справі №5004/611/11 в позові відмовлено.
Неодноразові звернення облспоживспілки про необхідність демонтажу тимчасової споруди - бару залишені без реагування. Використання тимчасової споруди під заклад ресторанного господарства неможливе через відсутність комунікацій ( водопостачання, каналізація) та відсутність технічних умов на їх підключення. Разом з тим, вказана тимчасова споруда створює перешкоди для доступу до комунікацій торгового комплексу - ринку "Завокзальний", а саме вентиляційної шахти. При цьому облспоживспілка сплачує за користування земельною ділянкою значні кошти.
Волинська облспоживспілка в 2012 році зверталась з аналогічним позовом до господарського суду Волинської області. Рішенням від 02.07.2012 року у справі №5004/524/12 позов задоволено. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 року рішення місцевого суду скасовано, провадження у справі припинено в зв'язку з тим, що ОСОБА_1 втратив статус підприємця.
04.10.2013 р. Волинська облспоживспілка зверталась з позовом про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою до Луцького міськрайонного суду. Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 21.01.2014 року, яка залишена без змін ухвалою апеляційного суду від 26.02.2014 року, провадження у цивільній справі закрито. Підставою для закриття провадження стала та обставина, що ОСОБА_1 29.11.2013р. зареєструвався суб'єктом підприємницької діяльності.
Зазначає, що у відповідача відсутні документи на право користування земельною ділянкою, договору оренди торговельного місця, як то передбачено Правилами торгівлі на ринках, з Волинською облспоживспілкою також не укладено.
Використання торговельного місця на ринку без належної правової підстави порушує права облспоживспілки, як землекористувача, та створює перешкоди у здійсненні права самостійно господарювати на земельній ділянці.
В обґрунтування позовних вимог посилається на ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 27 Закону України "Про оренду землі", постанову Вищого господарського суду від 22.05.2012 року у справі № 5015/6139/11.
У відзиві від 08.12.2014р. відповідач позов заперечив, мотивуючи тим, що 29.12.2003 року між фізичною особою ОСОБА_6 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу торгового павільйону (без земельної ділянки), який належить ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу. Договір посвідчено нотаріально та зареєстровано в реєстрі за №2767.
Розпорядженням виконкому Луцької міської ради від 05.08.1997 р. № 358-рв погоджені місце розташування торгового павільйону на території ринку "Завокзальний" та видано будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, який 06.08.1997 р. затверджений управлінням містобудування та архітектури.
Протягом 2004-2006 р.р. ОСОБА_7 користувалася павільйоном на ринку "Завокзальний" по вул. Карпенка-Карого, 1 в м. Луцьку на підставі договору оренди споруди, укладеному з ФОП ОСОБА_1 При цьому ФОП ОСОБА_1 сплачувалася Волинській ОССТ орендна плата за утримання торгового місця за договором № 949.
20.02.2009р. між Луцькою міською радою (орендодавцем) та Волинською обласною спілкою споживчих товариств (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться по вул. Карпенка-Карого, 1. Договір зареєстровано у Волинській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" 14.09.2009р. за № 040907700468.
Згідно п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 35 294 кв.м.
Відповідно до п.3 договору на земельній ділянці знаходяться будівлі, споруди торгового комплексу "Завокзальний", що належать на праві власності орендарю.
Договір укладено до 31.12.2009 року (п.8).
Згідно п.18 договору орендарю дозволено передачу в суборенду земельної ділянки, при умові погодження договору суборенди з Луцької міською радою та без зміни цільового використання земельної ділянки.
Відповідно до п.29 договору орендар Волинська ОССТ має право на передачу орендованої земельної ділянки або її частини у суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою орендодавця Луцької міської ради.
16.10.2009р. між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстровану 27.10.2009р., якою внесено зміни до п.8 договору в частині терміну дії строку договору - до 31.12.2014р. та доповнено п.30 договору наступним підпунктом:
"Волинська обласна спілка споживчих товариств зобов'язана провести інвентаризацію торгових місць на ринку з подальшим укладенням договорів суборенди".
Стверджує, що Волинською ОСС інвентаризацію торгових місць на ринку "Завокзальний" після 27.10.2009р. проведено не було.
06.05.2011р. між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих внесено зміни до п.8 договору в частині терміну дії договору, а саме: договір укладено на 22 роки та доповнено п.30 договору підпунктом такого змісту:
"Надати гарантії вільного ведення підприємницької діяльності в рамках чинного законодавства існуючим підприємцям шляхом укладення відповідних господарських договорів оренди торгових місць на термін дії договору оренди землі".
Повідомив, що на протязі 2012-2014р.р. неодноразово звертався з пропозицією та в судовому порядку намагався спонукати Волинську ОССТ укласти договір суборенди земельної ділянки.
В останній раз це відбулось 18.01.2014р., коли ФОП ОСОБА_1 надіслав на адресу Волинської облспоживспілки заяву з проханням розглянути проект договору суборенди земельної ділянки.
Листом № 1-58/1 від 10.02.2014р. позивач повернув проекти договору суборенди земельної ділянки без розгляду.
Зауважив, що в травні 2012р. Волинська обласна спілка споживчих товариств звернулася до господарського суду Волинської області з позовом до ФОП ОСОБА_1 про зобов'язання звільнити земельну ділянку, яка знаходиться на ринку "Завокзальний" за адресою: м. Луцьк, вул.Карпена-Карого, 1 від торгового павільйону-бару, який належить на праві приватної власності. Рішенням господарського суду від 02.07.2012р. позов було задоволено та зобов'язано ФОП ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку на ринку "Завокзальний" від торговельного павільйону. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.10.2012р. рішення господарського суду Волинської області скасовано, провадження у справі припинено.
За результатами розгляду заяви Волинської ОССТ про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 02.10.2012р. у справі №5004/524/12 за позовом облспоживспілки до ФОП ОСОБА_1 про зобов'язання звільнити земельну ділянку Рівненський апеляційний господарський суд виніс постанову від 17.06.2013 року, якою в позові Волинської ОССТ було відмовлено.
Постановою ВГС України від 13.08.2013р. зазначену постанову Рівненського апеляційного господарського суду скасовано з причин її невідповідності нормам процесуального права.
Вважає, що укладення договорів суборенди земельної ділянки із підприємцями, які здійснюють підприємницьку діяльність на ринку "Завокзальний" є обов'язком для суб'єкта господарювання - Волинської ОССТ на підставі вказівки органу місцевого самоврядування - Луцької міської ради.
Торгівельний павільйон, що належить ФОП ОСОБА_1, та знаходиться на ринку "Завокзальний" згідно будівельного паспорту, збудований на території ринку з дозволу та погодження власника земельної ділянки - Луцької міської ради в 1997 року для використання його в підприємницькій діяльності.
Згідно процедури передачі частини земельної ділянки в суборенду орендар (позивач) повинен на підставі дозволу Луцької міської ради розробити технічну документацію і землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою при поділі земельних ділянок та затвердити поділ такої земельної ділянки. Після поділу земельної ділянки згідно заяви орендаря Луцькою міською радою розглядається питання погодження надання частини земельної ділянки в суборенду, шляхом прийняття відповідного рішення (листи виконавчого комітету Луцької міської ради від 03Л2.2012р. № В- 1244/2-020, від 16.04.2012р. № Д-1244-040).
Повідомляє, що Волинською ОССТ технічна документація із землеустрою при поділі земельних ділянок не складалася і на розгляд Луцькій міській раді не передавалась.
В обґрунтування зазначеного посилається на ч. 4 ст. 93, ч. 1, 2 ст. 116, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст.8 Закону України "Про оренду землі".
До відзиву долучив виписку з ЄДРПОУ та фізичних осіб-підприємців ФОП ОСОБА_1 від 25.11.2013 року; договір купівлі-продажу торговельного павільйону № 195 від 29.12.2003 р.; будівельний паспорт на забудову земельної ділянки від 26.08.2008 року; заяви ОСОБА_1 на адресу Волинської ОССТ; відповіді від Волинської ОССТ на заяви; заяви ОСОБА_1 на адресу Луцької міської ради; відповіді Луцької міської ради; копії рішень судів по справах №№ 06/46-88, 01/55-77, 5004/611/11, 5004/524/12; додаткові угоди до договору оренди землі від 16.10.2009 року; 06.05.2011 року; рішення Луцької міськради від 26.02.2014 р. № 55/25.
Ухвалою суду від 09.12.2014р. розгляд справи відкладався згідно ст. 77 ГПК України у зв'язку з неподанням витребуваних доказів, необхідністю витребування додаткових доказів. Зобов'язано подати суду позивача: докази в підтвердження самовільного зайняття ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки під розміщення павільйону та виконання Волинською ОССТ зобов'язань п.30 договору з додатковими угодами до договору оренди земельної ділянки від 16.10.2009р., 06.05.2011р. (щодо інвентаризації торгових місць, розробки технічної документації із землеустрою тощо), докази спонукання ФОП ОСОБА_1 до укладення договору оренди торгового місця, лист Волинської ОССТ №1-58/1 від 10.02.2014р.; відповідача: договори оренди №979 за 2004-2006р.р., звернення-лист до Волинської ОССТ від 18.01.2014р., лист-відповідь №1-58/1 від 10.02.2014р.
Представник позивача у поясненнях №338/1 від 18.12.2014р. стверджує, що рішенням господарського суду Волинської області, яке залишене без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду у справі № 903/664/13 від 14.10.2013 року встановлено факти, які мають преюдиціальне значення для розгляду справи. Судовими рішеннями встановлено, що Волинська облспоживспілка належним чином виконувала умови договору оренди землі, укладеного 20.02.2009р. між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств в м. Луцьку по вул. Карпенка-Карого, 1, а саме зазначено, що 15.04.2009р. орендарем за вих. № 52 на адресу Луцького міського голови були направлені матеріали інвентаризації торгових місць на ринках "Завокзальний" та "Центральний" за формою згідно додатку № 1 до розпорядження Луцького міського голови від 19.02.2009 року № 129. В судовому засіданні представники відповідача зазначили, що інвентаризація торгових місць на ринку "Завокзальний" проводиться щорічно, матеріали інвентаризації знаходяться в ОПС і надаються Луцькій міській раді на вимогу. Також представлено матеріали інвентаризації торгових місць станом на 01.10.2010 року.
Оскільки облспоживспілкою належним чином виконуються умови договору оренди землі, в позові Луцької міської ради про розірвання договору оренди землі та зобов'язанні повернути земельну ділянку відмовлено.
Вважає, що оскільки договірних відносин з підприємцем ОСОБА_1 Волинська облспоживспілка на момент внесення доповнень до договору оренди землі не мала, на нього не поширюються дія додаткової угоди щодо укладання договору оренди торгового місця та термін дії договору оренди землі.
Стверджує, що облспоживспілка не зобов'язана укладати з підприємцем ОСОБА_1 договір оренди торгового місця чи спонукати його в судовому порядку до укладення такого договору в силу ст. 627 ЦК України. Зауважує, що в реєстрах договорів оренди торговельних місць відомості щодо відносин з позивачем не зазначені.
Вважає, що Луцька міська рада, прийнявши рішення про продовження строку дії договору оренди землі на 22 роки та зобов'язання облспоживспілки надати гарантії вільного ведення підприємницької діяльності в рамках чинного законодавства існуючим підприємцям шляхом укладення відповідних господарських договорів оренди торгових місць на термін дії договору оренди землі, фактично скасувала своє попереднє рішення щодо зобов'язання облспоживспілки провести інвентаризацію торгових місць на ринку з подальшим укладенням договорів суборенди. А тому твердження відповідача про обов'язок облспоживспілки розробити техінвентаризацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, викладені у відзиві на позовну заяву, є надуманими.
До відзиву долучив копії постанови Рівненського апеляційного господарського суду по справі №903/664/13, листа №1-58/1 від 10.02.2014р., акту інвентаризації реєстрів договорів оренди торговельних місць, згідно з яким встановлено, що відповідно до реєстрів договорів оренди торговельних місць договори з підприємцем ОСОБА_1 не укладались. Згідно даних бухгалтерського обліку господарські операції з підприємцем ОСОБА_1 не проводились.
Представник відповідача клопотанням від 18.12.2014р. долучив копії договору оренди споруди від 05.01.2004р., договору оренди торгового місця від 01.04.2006р., квитанції про сплату орендної плати, проект договору оренди торгового місця від 20.12.2007р., пояснення ОСОБА_7 від 27.05.2011р. та проекту договору суборенди земельної ділянки від 18.01.2014р. Заперечив преюдиційний характер фактів по рішенню господарського суду Волинської області у справі №903/664/13 від 14.10.2013р., оскільки ФОП ОСОБА_1 не був стороною по справі .
Підприємець ОСОБА_1 в судовому засіданні 22.12.2014р. заперечив знаходження павільйону на вентиляційній шахті та неможливість підключення комунікацій. Вказав на перешкоджання зі сторони позивача на здійснення ним підприємницької діяльності.
Представник третьої особи - Луцька міська рада у поясненні та судовому засіданні 22.12.2014р. позов не підтримала, мотивуючи наступним:
Згідно договору оренди земельної ділянки від 20.02.2009 р. Волинська ОССТ зобов'язана провести інвентаризацію торгових місць на ринку з подальшим укладенням договорів суборенди (додаткова угода від 16.10.2009 р.); надати гарантії вільного ведення підприємницької діяльності в рамках законодавства існуючим підприємцям шляхом укладення відповідних господарських договорів оренди торгових місць на термін дії договору оренди землі (додаткова угода від 06.05.2011 р.).
На території ринку "Завокзальний" знаходиться торговий павільйон бар "ІНФОРМАЦІЯ_1", який належить на праві власності відповідачу ОСОБА_1 Місце розташування торгового павільйону на території ринку "Завокзальний" погоджено розпорядженням виконкому Луцької міської ради від 05.08.1997р. № 358-рв та видано будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, що затверджений управлінням містобудування та архітектури 06.08.1997р. Тобто, дій, які вказували б на самовільне заняття земельної ділянки чи здійснення перешкод у користуванні орендованою облспоживспілкою земельною ділянкою відповідачем по справі - ОСОБА_1, не вчинено.
Відповідно до п. 18, 29 договору оренди земельної ділянки від 20.02.2009р. орендарю дозволено та надано право на передачу в суборенду земельної ділянки при умові погодження договору суборенди з Луцькою міською радою та без зміни цільового використання земельної ділянки.
Додатковою угодою від 16.10.2009р. передбачено проведення інвентаризації торгових місць на ринку з подальшим укладенням договорів суборенди.
В порушення зазначеного Волинською облспоживспілкою технічна документація із землеустрою при поділі земельних ділянок не складалася і на розгляд Луцькій міській раді не передавалася, що передбачається процедурою передачі частини земельної ділянки в суборенду.
Вважає, що інвентаризація, здійснена 01.04.2009р., не є виконанням договірних умов, оскільки проведена до внесення змін до договору оренди земельної ділянки згідно із додатковою угодою від 16.10.2009р. В порушення укладеного договору Волинською облспоживспілкою інвентаризацію торгових місць на ринку "Завокзальний" не проведено з часу укладення відповідної додаткової угоди.
Додатковою угодою від 06.05.2011р. доповнено п. 30 договору підпунктом, який передбачає надання гарантій вільного ведення підприємницької діяльності шляхом укладення договорів оренди торгових місць.
Рішенням Луцької міської ради від 26.05.2010р. № 60/1 "Про правила торгівлі на ринках міста Луцька" встановлено, що чинними правилами торгівлі на ринках міста Луцька є правила торгівлі на ринках, затверджені спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерством внутрішніх справ, Державною податковою адміністрацією України, Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002р. № 57/188/84/105 "Про затвердження правил торгівлі на ринках".
П.10 даних правил встановлено, що для потреб і зручностей продавців і покупців на території ринку або поруч можуть відкриватися підприємства громадського харчування.
У п. 20 правил зазначено, що адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ним письмову угоду, в якій рекомендується зазначити термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізовуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок та їх вартість.
Стверджує, що позивач всупереч рішень Луцької міської ради, викладених в договорі оренди землі та додаткових угодах до нього, зобов'язання щодо проведення інвентаризації торговельних місць на ринку "Завокзальний" не виконав та не здійснив заходи щодо подальшої передачі орендованої земельної ділянки в суборенду, не укладає з відповідачем договір оренди торговельного місця. У такий спосіб Волинська облспоживспілка своїми діями порушує права підприємця ОСОБА_1 як власника торгового павільйону щодо здійснення ним підприємницької діяльності.
До відзиву долучено копію договору оренди земельної ділянки від 20.02.2009р. з додатками та рішення Луцької міської ради від 26.05.2010р. №60/1.
У судовому засіданні 22.12.2014р. представник позивача звернувся до суду з клопотанням про відкладення розгляду справи для врегулювання судового спору. Відповідач клопотання про відкладення погодив.
Господарський суд з метою повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі, враховуючи неподання позивачем витребуваних доказів, вважає за можливе задовольнити погоджене клопотання про відкладення розгляду спору в межах строку розгляду спору, визначеного ст.69 ГПК України та -
керуючись п.п. 2, 3 ст.77, ст.86 ГПК України, -
ухвалив:
1. Розгляд справи відкласти на 12.01.2015р. на 11:30 год.
2. Представити суду до 09.01.2015р.:
2.1. Позивачу: докази в підтвердження самовільного зайняття ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки під розміщення павільйону та виконання Волинською ОССТ зобов'язань п.30 договору з додатковими угодами до договору оренди земельної ділянки від 16.10.2009р., 06.05.2011р. (щодо інвентаризації торгових місць, розробки технічної документації із землеустрою тощо), докази спонукання ФОП ОСОБА_1 до укладення договору оренди торгового місця.
2.2. Сторонам: докази врегулювання спору.
2.3. Третій особі: правила розміщення та функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Луцька, затверджені рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 02.08.2012р. №528-1;
3. Явку позивача в судове засідання визнати обов'язковою.
Сторони та третя особа про наступне судове засідання повідомлені під розписку у судовому засіданні.
Суд попереджає сторони, що у разі невиконання вимог суду, господарським судом буде вирішене питання про адмінвідповідальність за злісне ухилення від виконання вимог суду та в силу ст. 4-5 ГПК України, ст.ст. 185-3, 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено штраф у розмірі до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 700грн.).
Суд повідомляє, що згідно зі ст. 221-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова суду, прийнята за результатами розгляду такої справи, є остаточною і оскарженню не підлягає.
У разі неподання витребуваних судом доказів та неявки в судове засідання спір буде розглянуто за наявними в справі матеріалами згідно ст.75 ГПК України.
Суддя С. Т. Філатова