про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 грудня 2014 року 810/7040/14
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О. розглянувши позовну заяву Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство обслуговування повітряного руху України до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця №45797543 від 12.12.2014 року.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З матеріалів справи слідує, що 12.12.2014 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Шведом Р.М. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до зазначеної Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є боржником, тобто стороною виконавчого провадження.
Згідно з ч. 1 та ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Отже, суд при визначенні юрисдикції виходить з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Частиною 4 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Відповідно до ч.4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" до юрисдикції адміністративних судів належать справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні вироків судів у частині, що підлягає примусовому виконанню державною виконавчою службою (про стягнення штрафів, конфіскацію майна тощо), за винятком справ за позовами сторін виконавчого провадження.
Згідно з п.9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" від 13.12.2010 року № 3 справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчою служби щодо виконавчих документів, виданих цими судами в інших справах, крім передбачених пунктами 1-4 частини 1 статті 18 КАС України, підлягають розгляду місцевими загальними судами як адміністративними судами, які видали виконавчий лист, у разі звернення сторін виконавчого провадження.
Таким чином, судом встановлено, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України є стороною виконавчого провадження, тому зазначена справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має розглядатися судом, який видав виконавчий документ, тобто Господарський суд Київської області.
Таким чином, із врахуванням викладеного, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
З огляду, на наведене судовий збір сплачений позивачем у розмірі 73,08 грн. підлягає поверненню позивачу.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У відкритті провадження у справі за позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця №45797543 від 12.12.2014 року, - відмовити.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
3. Роз'яснити позивачу, що належним судом для з звернення з даним адміністративним позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Відділу державної виконавчої служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця, є -Господарський суд Київської області.
4. Повернути Державному підприємству обслуговування повітряного руху України з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 73 ( сімдесят три) гривні 08 копійок.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Терлецька О.О.