Постанова від 18.12.2014 по справі 813/7395/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2014 року № 813/7395/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Шозда Г.В.

з участю прокурора - Панькевич Р.В.,

представників

від відповідача - Полумацканич В.А., Бурий Р.І.,

від третьої особи - Кремса Б.Б., Отчак Н.Я.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Городоцького району Львівської області до Городоцької районної ради Львівської області з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ТзОВ «Компанія «Перспектива плюс» про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Городоцького району Львівської області звернувся в суд з позовом до Городоцької районної ради про визнання протиправними та скасування рішень від 25.04.2014 року за №552 та від 30.07.2014 року за №567.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не дотримано процедури передачі земельної ділянки на конкурентних засадах (земельних торгах). Також, прокурор вважає, що злітно-посадкова смуга не передавалась, а тому підстав для застосування до вказаних правовідносин положень ч.2 ст.134 ЗК України та передачі земельної ділянки поза процедурою земельних торгів не було. Крім того, прокурор зазначає про те, що об'єкт нерухомого майна - злітно-посадкова смуга - не зареєстрований. Не залишає поза увагою і той факт, що відповідач вийшов за межі повноважень, розпорядившись землями комунальної власності територіальних громад району.

Прокурор позов підтримала, просить його задовольнити.

Відповідач у запереченні проти адміністративного позову зазначає, що оскільки на земельній ділянці знаходились злітно-посадкова смуга, незавершене будівництво, арочне сховище, а також те, що на цій земельній ділянці знаходиться об'єкт інженерної інфраструктури, ним у відповідності до положень п.1 та п.12 ч.2 ст.134 ЗК України передача землі правомірно здійснювалась не на земельних торгах. Також, відповідач вважає, що матеріалами справи підтверджується продаж саме злітно-посадкової смуги, а не здійснення її реєстрації пояснюється відсутності на той час порядку реєстрації такого об'єкта. Крім того, відповідач вважає, що він діяв у межах повноважень оскільки розпорядився землями які є спільною комунальною власністю і зареєстровані саме за Городоцькою районною радою.

Представники відповідача заперечення підтримали, просять в задоволенні позову відмовити.

Мотиви третьої особи в запереченні на адміністративний позов аналогічні мотивам відповідача.

Представники третьої особи дали аналогічні пояснення, просять в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши прокурора та представників відповідача і третьої особи, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд виходив з наступного.

Рішенням Городоцької районної ради Львівської області за №552 від 25.04.2014 року надано дозвіл ПП «Компанія «Перспектива Плюс» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 130,9 га, розташованої с.Черляни Городоцького району Львівської області (за межами начеленого пункту) для подальшої передачі її в оренду для будівництва та обслуговування штучної злітно-посадкової смуги та споруд.

В подальшому рішенням за №567 від 30.07.2014 року відповідачем затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування штучної злітно-посадкової смуги та споруд по вул.Польовій в с.Черляни (за межами населеного пункту) Городоцького району Львівської області ПП «Компанія «Перспектива Плюс», площею 130,9 га; надано дозвіл на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 130,9 га, яка розташована по вул.Польовій в с.Черляни (за межами населеного пункту) Городоцького району Львівської області ПП «Компанія «Перспектива Плюс»; передано ПП «Компанія «Перспектива Плюс» в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 130,9 га, яка розташована по вул.Польовій в с.Черляни Городоцького району Львівської області (за межами населеного пункту), з укладенням договору оренди землі та його державною реєстрацією у встановленому законом порядку.

Прокурор вважає наведені рішення органу місцевого самоврядування протиправними з різних правових підстав.

Щодо недотримання процедури передачі земельної ділянки на конкурентних засадах (земельних торгах).

Так, у відповідності до положень ч.1 ст.134 ЗК України передбачено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них здійснюється на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частина друга цієї ж статті передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі:

- розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;

- будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).

В матеріалах справи наявні договори купівлі-продажу від 13.06.2008 року, від 04.06.2008 року, згідно яких третя особа придбала злітно-посадочну смугу загальною площею 66800 квадратних метрів; аеродромні плити, які знаходяться під фундаментними блоками будівель арочних сховищ по вул.Польовій, 105 та по вул.Польовій, 106 - об'єктів незавершеного будівництва не території колишнього аеродромного комплексу в/ч А-3549 в с.Черляни Городоцького району Львівської області та згадані об'єкти незавершеного будівництва.

При цьому, договори від 04.06.2008 року нотаріально посвідчені, а право власності на придбані об'єкти нерухомості - арочні сховища зареєстроване Комунальним підприємством Городоцьке районне бюро технічної інвентаризації 25.07.2008 року, що підтверджується відповідними витягами.

Також, слід відмітити, що розміщення на згаданій земельній ділянці об'єктів незавершеного арочних сховищ підтверджується рішенням виконавчого комітету Угрівської сільської ради за №10 від 22.01.2004 року, прийнятого до затвердження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної і комунальної власності на території Угрівської сільської ради Городоцького району, кадастровим планом земельної ділянки колишнього аеродрому «Черляни», Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та проектом землеустрою (збірний кадастровий план земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки) та Висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за №01-13/2637 від 17.07.2014 року.

Дані обставини вказують на те, що оскільки на зазначеній вище земельній ділянці були розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебували у власності юридичних осіб, правові підстави для продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них на конкурентних засадах (земельних торгах) були відсутні, з врахуванням положень ч.2 ст.134 ЗК України.

З врахуванням викладеного судом не беруться до уваги посилання прокурора на нотаріальне не посвідчення договору купівлі-продажу від 13.06.2008 року (купівля злітно-посадкової смуги), оскільки на згаданій земельній ділянці знаходились і інші об'єкти нерухомого майна (арочні сховища).

Крім того, судом не беруться до уваги посилання прокурора на інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна, згідно якої згадані вище незавершені будівництва арочних сховищ не зареєстровані за третьою особою, оскільки такі були зареєстровані в межах наявних на час реєстрації повноважень Городоцьким районним бюро технічної інвентаризації 25.07.2008 року за третьою особою, до передання повноважень на вчинення реєстраційних дій Реєстраційній службі Городоцького районного управління юстиції у Львівській області.

Не можна залишити поза увагою і те, що відведення земельної ділянки здійснювалось для будівництва та обслуговування штучної злітно-посадкової смуги.

Зазначена обставина підтверджується Проектом землеустрою - земельна ділянка відводилась для будівництва та обслуговування штучної злітно-посадкової смуги.

Поняття інженерно-транспортна інфраструктура розкрито у п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року за №3038-VI, з наступними змінами та доповненнями, згідно якого це інженерно-транспортна інфраструктура - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій.

При цьому, судом враховано поняття інженерних споруд, яке розкрито у пункті ІІІ Розділу 3 Класифікатора державного майна, затвердженого наказом Фонду Державного майна України від 15 березня 2006 року №461.

Так, інженерними спорудами вважаються об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та інше.

Також, у цьому пункті зазначено, що до інженерних споруд відносяться: транспортні споруди (залізниці, шосейні дороги, злітно-посадкові смуги, мости, естакади тощо), трубопроводи та комунікації, дамби, комплексні промислові споруди, спортивні та розважальні споруди та інше.

Крім того, згідно додатку 2 до згаданого Класифікатора, злітно-посадкові смуги віднесені до класу 2130.

При цьому, хоч дане поняття і розкрито щодо державного майна, однак, у відповідності до положень ч.7 ст.9 КАС України, суд застосовує дане поняття і до спірних правовідносин, оскільки відсутня інша норма законодавства, яка б класифікувала злітно-посадкову смугу.

Зі змісту наявних в матеріалах справи Акта прийому-передачі згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України за №689-р від 20.11.2003 року, цілісного майнового комплексу колишнього військового аеропорту в складі службово-казарменої зони і аеродромних фондів в с.Черляни Городоцького району Львівської області від військової частини НОМЕР_1 у спільну власність територіальних громад району від 24.11.2003 року; Додатку 9 до цього акта; Заключення про технічний стан аеродромного одягу злітно-посадкової смуги колишнього військового аеродрому «Черляни», зробленого кафедрою «Автомобільні шляхи» Національного університету «Львівська політехніка»; Протоколу №228 аукціону з реалізації об'єктів права комунальної власності від 10.08.2004 року; Висновку про вартість майна від 31.03.2004 року можна прийти до висновку, що на території згаданої земельної ділянки знаходиться споруда інженерної інфраструктури - злітно-посадкова смуга.

Наведені обставини вказують на те, що розміщення на наданій в оренду земельній ділянці злітно-посадкової смуги (споруди інженерної інфраструктури) та об'єктів незавершеного будівництва (арочних сховищ) відповідають меті з якою відводилась та надавалась в оренду земельна ділянка для будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).

З врахуванням викладеного, судом не беруться до уваги посилання прокурора, як на підставу позовних вимог, на те, що злітно-посадкова смуга не може вважатись об'єктом інфраструктури, оскільки в сукупності з іншими об'єктами нерухомості, які розміщені на даній земельній ділянці, підтверджується зазначена вище мета передачі земельної ділянки в оренду.

Крім того, Довідкою Городоцького районного відділу земельних ресурсів за №355 від 25.06.2007 року спростовуються посилання прокурора на те, що для обслуговування об'єктів незавершеного будівництва вже надавались земельні ділянки, оскільки останні знаходяться під згаданими об'єктами.

Отже, з врахуванням того, що на земельній ділянці площею 130,9 га, яка розташована по вул.Польовій в с.Черляни (за межами населеного пункту) Городоцького району Львівської області знаходяться об'єкти нерухомості, які перебувають у власності інших осіб, та того, що така земельна ділянка передавалась в оренду для будівництва та обслуговування об'єкта інженерної інфраструктури, суд не може погодитись з твердженням прокурора про недотримання відповідачем процедури передачі землі на конкурентних засадах (земельних торгах).

Щодо твердження прокурора про розпорядження Городоцькою районною радою землями комунальної власності територіальних громад району поза межами повноважень.

Частиною 2 статті 122 ЗК України передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Згідно п.3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року за №689-р «Про передачу майнових комплексів військових містечок та колишніх аеропортів військових авіацій у власність (спільну власність) територіальних громад» майновий комплекс колишнього військового аеропорту в с.Черляни Городоцького району Львівської області передано у спільну власність територіальних громад Городоцького району Львівської області.

Як наслідок розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації від 25.12.2003 року за №861 передано 531,74 га земель в/ч А-3549, на яких розташований цілісний майновий комплекс колишнього аеропорту в складі службово-казарменої зони і аеродромних фондів в с.Черляни, городоцького району Львівської області до складу земель державного запасу на території Угрівської сільської ради.

В подальшому Угрівська сільська рада рішенням №287 від 11.07.2007 року, Городоцька районна рада рішенням за №171 від 24.07.2007 року та голова Городоцької районної державної адміністрації розпорядженням від 26.07.2007 року за №475 погодили проект землеустрою щодо розмежування земель державної і комунальної власності на території Угрівської сільської ради, який затверджений розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації від 21.08.2007 року за №872.

Згідно даного проекту у спільну власність територіальної громади Городоцького району передано 510,10 га земель колишнього аеродрому «Черляни».

Крім того, власність Городоцької районної ради на земельну ділянку розміром у 130,9 га підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 22.10.2014 року.

Наведені обставини вказують на те, що відповідач розпорядився землями, які були передані у спільну власність територіальної громади Городоцького району, в межах наданих чинним законодавством повноважень.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги не є обґрунтованими, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі зі сторін спору не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

3. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 грудня 2014 року.

Суддя В.Я.Мартинюк