про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 грудня 2014 року 810/7066/14
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2, Державного реєстратора реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимира Григоровича, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Ксаверівської сільської ради, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління юстиції у Київській області, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, Відділ архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації у Київській області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) з позовом до Приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2 (надалі - відповідач-1), Державного реєстратора реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимира Григоровича (надалі - відповідач-2), Державної архітектурно-будівельної інспекції України (надалі - відповідач-3), Ксаверівської сільської ради (надалі - відповідач-4), треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління юстиції у Київській області, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, Відділ архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації у Київській області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З матеріалів справи слідує, що предмет спору становлять відносини щодо права власності на земельну ділянку між позивачем і ОСОБА_5
Зі змісту позову не слідує, що позивач оскаржує певні дії в межах управлінських повноважень відповідачів, а лише оскаржує їх дії, в порядку оформлення права власності
Згідно з частиною 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдума.
Враховуючи те, що зі змісту позову суд не вбачає обставин, які б могли бути оцінені як публічно-правовий спір у зв'язку з виконанням відповідачами управлінських функцій, суд застосовує наслідки, передбачені статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких умов справа має бути розглянута повноважним судом за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
При цьому, суд враховує положення пункту 1 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якої суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
На підставі вищезазначеного та керуючись статтями 17, 109, 159, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд:
1. Відмовити у відкритті провадження ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2, Державного реєстратора реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимира Григоровича, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Ксаверівської сільської ради, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління юстиції у Київській області, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області, Відділ архітектури та містобудування Васильківської районної державної адміністрації у Київській області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити позивачу, що належним судом для розгляду позовних вимог заявлених позивачем є районний суд за місцезнаходженням позивача, юрисдикція якого поширюється на цивільно-правові спори (Васильківський міськрайонний суд Київської області).
3. Копію ухвали про відмову у відкриття провадження разом із матеріалами позовної заяви надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Терлецька О.О.