10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"22" грудня 2014 р. Справа № 286/5730/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "10" вересня 2014 р. у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця ,
Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (далі - УПФ) звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області (далі - ДВС) та скасувати постанову про арешт коштів боржника від 14.08.2014 року.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 10.09.2014 року позов задоволено. Скасовано постанову про арешт коштів боржника від 14.08.2014 року у виконавчому провадженні №41518864, винесену державним виконавцем ДВС Пономарьовою К.В.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 16.01.2014 року державним виконавцем ДВС відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого 17.07.2012 року Овруцьким районним судом Житомирської області про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_4 45952 грн. пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року та витрат на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 120 гривень.
Зважаючи на те, що у добровільному порядку боржником рішення суду не виконано, тому, на підставі вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем розпочато процедуру його примусового виконання.
Постановою державного виконавця ДВС від 14.08.2014 року накладено арешт на кошти УПФ, які містяться на рахунках у банку, в межах суми 46072,00 гривень (а.сп.8).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд виходив з того, що відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", виконання рішення суду про стягнення з УПФ коштів належить до компетенції органу Казначейства.
Колегія суддів вважає такий висновок обгрунтованим, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і у повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з п.6 ч. 2 ст. 11 Закону державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
За правилами ч. 1 ст. 55 Закону державний виконавець має право звернути стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб, а також на майно та кошти, що належать боржнику від інших осіб.
Частиною 2 ст. 57 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем, зокрема, шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах.
За змістом вказаних норм, державний виконавець має право накладати арешт на кошти боржника. Проте, приймаючи постанову про арешт коштів УПФ від 14.08.2014 року, державний виконавець діяв всупереч приписів Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ".
Так, відповідно до ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
На виконання приписів вказаного закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №45 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845", згідно з якою Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ викладено у новій редакції (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; а виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 267 "Про внесення змін до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" від 15.04.2013 року пункт 33 Порядку викладено у новій редакції: у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника." Пунктом 48 вищевказаного Порядку передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Пенсійному фонду України встановлено бюджетні призначення за бюджетними програмами "дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами" КПКВК 2506020 та "Покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій " КПКВК 2506050.
Вказаним Законом Пенсійному фонду України не встановлено бюджетне призначення для забезпечення виконання рішень суду про стягнення коштів з Пенсійного фонду України.
Разом із цим, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Державній казначейській службі України встановлено бюджетне призначення за бюджетною програмою КПКВК 3504040 "забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою" в обсязі 76.9 млн. грн.
Таким чином, судові рішення про стягнення коштів з Пенсійного фонду України виконуються Державною казначейською службою України за рахунок коштів, які надійшли на спеціальний рахунок, відкритий в органі Казначейства. Відтак, державним виконавцем безпідставно накладено арешт на кошти УПФ, які знаходяться на рахунках у банку.
Суд першої інстанції дослідив представлені докази, надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для вирішення справи та зробив обгрутнований висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Ухвалою судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2014 року управлінню державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у даній справі. Оскільки апеляційна скарга задоволенню не підлягає, судовий збір підлягає стягненню з управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у розмірі 36,54 грн. на рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "10" вересня 2014 р. без змін.
Стягнути з управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36,54 грн. на рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
3- відповідачу/відповідачам: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н. Соборний,1,м.Житомир,10014
4-третій особі: - ,